Olkiluodon ylivoimalan huoltotyöt ja vaisut tuulennopeudet nostavat pörssisähkön hintaa alkuviikosta. Pörssisähkön hinnan arvioidaan pysyvän korkealla koko alkuviikon ajan, mutta viime aikojen kaltaisia hintapiikkejä ei näillä näkymin ole tulossa.
Viikonloppuna alkanut vuosihuolto Olkiluodon ydinvoimalassa nosti sähkön hintaa vain lievästi sunnuntaina, mutta maanantaina pörssisähkö kallistuu viime aikojen keskihintaan verrattuna.
Pörssisähkön arvonlisäverollinen keskihinta nousee maanantaina 11,52 senttiin kilowattitunnilta sunnuntain 8,39 sentistä, kertoo sähköpörssi Nord Poolin dataan perustuva sivusto.
Kalleimmillaan pörssisähkö on aamupäivällä kello 10 ja 11 välillä, jolloin kilowattitunnille tulee arvonlisäveron kanssa hintaa 15,19 senttiä.
Olkiluodon huoltotöiden vaikutus pörssisähkön hintaan vahvistuu maanantaina, sillä päivästä odotetaan varsin vähätuulista. Tämä tarkoittaa, että energiayhtiöiden tuulivoimatuotannon kapasiteetti on vajaakäytöllä.
Huoltokatkoon on kuitenkin varauduttu siten, että energiayhtiö Fortum ja Huoltovarmuuskeskus lykkäävät Meri-Porin voimalaitoksen siirtämistä huoltovarmuuskäyttöön, ja voimalaitos pidetään kaupallisessa käytössä maaliskuun ajan. Järjestelyllä vähennetään riskiä siitä, että sähkön hinta nousisi voimakkaasti maaliskuun aikana.
Alkavalle viikolle luvassa heikkoja tuulia ja yöpakkasia
Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Jani Parviainen sanoo, että tuulivoimatuotannon kannalta tilanne näyttää lähipäivinä melko kehnolta: tuotantoalueilla eli Länsi-Suomessa on muutaman sadan metrin korkeudessa vain melko heikkoa tuulta.

