Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pöllöraati: Näin seuraavat päivät etenevät Naton suhteen – onko tässä päivämäärä, kun Suomi jättää hakemuksen?

10:32Pöllöraati: Eduskuntavaaleihin alle vuosi - tällainen on hallituskauden loppuKatso koko keskustelu: Kello tikittää – Pöllöraati arvioi, milloin Suomi voisi jättää hakemuksensa Naton jäseneksi!
Julkaistu 06.05.2022 11:50
Toimittajan kuva

Tommi Kolehmainen

tommi.kolehmainen@mtv.fi

Uutisaamun politiikan Pöllöraati pitää todennäköisenä, että Suomi jättää pian hakemuksena sotilasliitto Naton jäseneksi. Mutta mikä on se paljon puhuttu päivämäärä?

MTV Uutisten yhteiskuntatoimituksen päällikkö Eeva Lehtimäki uskoo Ruotsin kirivän siten, että mahdollinen Nato-hakemus jätettäisiin Suomen kanssa varsin tasaiseen tahtiin.

Iltalehden politiikan ja talouden toimituksen esimies Juha Ristamäki ei usko, että länsinaapuri ehtisi kuitenkaan enää ohittaa Suomea "maaliviivalla".

– Sauli Niinistö on sanonut kertovansa Nato-kantansa ensi viikon torstaina. Kun tasavallan presidentti sen kertoo, se on sama asia kuin jättäisi Nato-jäsenhakemuksen sinä päivänä, Ristamäki sanoo.

SDP pitää puoluekokouksensa ensi viikon viikonloppuna. Puolueen puheenjohtajan, pääministeri Sanna Marinin mukaan puolueen Nato-kanta paljastetaan tuolloin.

Lehtimäki ymmärtää presidentin ja pääministerin kannan panttauksen, mutta demarien "tulppaa" hän pitää kummallisena.

– Eihän siellä juuri julkisuuteen kukaan ole puhunut kuin Erkki Tuomioja. Siellä on hirveä pidäke ollut, onko suunnilleen kielletty puhumasta Natosta? Nyt se menee hassusti todella loppumetreille, Lehtimäki pohtii. 

Lue myös: Dosentti kummastelee yksipuolista Nato-rummutusta: "En näe uhkaa Venäjän hyökkäyksestä Suomeen" – Risto E.J. Penttilän mukaan samoin oletti Ukrainakin

"Poliittista spinnausta"

Ristamäen mukaan SDP:n kokousta ei varsinaisesti tarvittaisi Suomen hakemuksen matkaan laittamiseen. Hän arvelee puolueen haluavan kuitenkin olla julkisuudessa ikään kuin parrasvaloissa h-hetkellä.

– Se, että sitä on venytetty 14. päivään näin juhlallisesti, on poliittista spinnausta, jolla maksimoidaan julkisuus. Että he ovat "The Nato-puolue", joka vie meidät Natoon, Ristamäki lataa.

Milloin itse hakemus Natoon sitten jätettäisiin?

– Veikkaisin, että se on 16. päivä maanantaina, kun Suomi päättää hakea Natoon. Tämä on veikkaukseni, mutta puhutaan päivistä – ehkä parin viikon päästä päätös tulee, sanoo politiikan toimittaja Linda Pelkonen Yle Puheen Politiikkaradiosta.

Lue myös: Yhdysvallat sanoo voivansa turvata Suomen ja Ruotsin mahdolliset huolet Nato-prosessin ajan

Lisää aiheesta:

Venäjän varjolaivoille lähetettiin viesti – Suomen Nato-kokouksesta nurisi vain yksi: "Lipposeenhan ei uppoa mikään"Pöllöraati: Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys nytkähti eteenpäin "YYA-sopimuksen" merkeissä – "Tämähän on kuin oopperaa seuraisi"Uusi lautaskiista? Presidentin valta saattaa kasvaa Naton myötä – "Pääministerillä ei varsinaisesti ole paikkaa"Pöllöraati varoittaa hidastelusta lakimuutoksen kanssa: "Suorastaan houkuttelee Venäjää kokeilemaan Suomen itärajan pitävyyttä"Pöllöraati: Suomen Nato-jäsenyys lopettaisi höpinän EU-puolustuksesta – "Nato on Euroopan puolustusjärjestelmä"Pöllöraati: Sanna Marinin Nato-kommentti oli pientä verrattuna Joe Bidenin mokaan – "Käytännössä sanoi venäläisille, että menkää, menkää..."
NatoUutisaamuSuomiRuotsiUkrainan sotaSDPSauli NiinistöKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Nato
  • ke22:27
    Mark Rutte

    Naton Rutte vähätteli Trumpin ja Zelenskyin kiistoja

  • ke16:38
    Sauli Niinistö

    Niinistö MTV:lle: En jarruttanut Suomen Nato-prosessia – "Minä taisin avata tämän"

  • ke12:17
    MTV Uutiset Live

    Presidentti Niinistö panttasi "selkeää kantaansa" Natoon liittymisestä – vältteli vastausta viimeiseen asti

  • ke00:01
    Sauli Niinistö

    Sauli Niinistöltä paljastus jäänmurtajakaupoista: "Olin yllättynyt, miten hyvin Sanna Marin osuutensa hoiti"

  • ti23:16
    Mark Rutte

    Naton Rutte lähti Washingtoniin Trumpin pakeille