Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valkoinen talo: USA voi turvata Suomen ja Ruotsin mahdolliset huolet Nato-prosessin ajan

6:01Suomen Nato-prosessi on jo lisännyt kyberhyökkäyksiä – Fortum yhtenä kohteenaSuomen Nato-prosessi on jo lisännyt kyberhyökkäyksiä – Fortum yhtenä kohteena
Julkaistu 06.05.2022 05:49

MTV UUTISET–STT

Ulkoministeriön tiedottajan mukaan asiasta puhutaan konkreettisin termein sitten, kun Suomi ja Ruotsi tekevät ratkaisunsa.

Yhdysvallat uskoo, että se voi turvata Suomen ja Ruotsin mahdolliset turvallisuuteen liittyvät huolet sillä aikaa, kun maiden Nato-jäsenyysprosessit ovat kesken. Valkoisen talon lehdistöpäällikön Jen Psakin mukaan Yhdysvallat voisi löytää keinot vastata huoliin, joita mailla voisi olla sillä välillä kun ne ovat hakeneet sotilasliiton jäsenyyttä ja odottavat virallista hyväksyntää.

Myös Yhdysvaltain ulkoministeriön tiedottaja Ned Price kommentoi aihetta tiedotustilaisuudessa.

–  Mitä Suomeen ja Ruotsiin tulee, kuten olen sanonut ennenkin, molemmat ovat Naton arvostettuja kumppaneita. Molemmat ovat Yhdysvaltain arvostettuja kumppaneita.

Price sanoi, että Yhdysvallat on myös tehnyt yhteistyötä molempien maiden armeijoiden kanssa jo vuosien ajan.

Suomi ja Ruotsi puhuvat omasta puolestaan

Yhdysvallat on Pricen mukaan toistuvasti tehnyt selväksi olevansa sitoutunut Naton avoimien ovien politiikkaan. Price totesi myös, ettei Suomi tai Ruotsi kumpikaan ole ilmaissut vahvaa aikomusta hakea Naton jäsenyyttä.

–  Se voi muuttua tulevien viikkojen aikana. Meidän täytyy antaa noiden maiden, tai minkä tahansa maan, puhua omasta puolestaan.

Kuten Valkoisen talon lehdistöpäällikkö Psaki myös Price sanoi, että jäsenyysprosessiin liittyviin huoliin löytyy kyllä ratkaisu.

–  Ja jos ja kun he tekevät sen ratkaisun tai minkä tahansa muun ratkaisun, olemme valmiita puhumaan asiasta konkreettisemmin termein, Price sanoi Suomen ja Ruotsin mahdolliseen jäsenhakemukseen viitaten.

Lue myös: Suomen Nato-prosessi on jo lisännyt kyberhyökkäyksiä – Sähköyhtiö Fortum yksi kohteista

STT: Yhdysvallat, Britannia, Saksa ja Ranska ovat luvanneet Suomelle sotilaallista tukea Nato-prosessin ajaksi

Lisää aiheesta:

Yhdysvallat: Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys tärkeämpää kuin jäsenyyden toteutuminen samaan aikaanUlkoministeri Haavisto: "Suomen ja Ruotsin yhteinen Nato-taival jatkuu – turvatakuut yhä voimassa"Putinin mukaan Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys ei ole ongelma: "Kaikki oli välillämme hyvin, mutta nyt voi olla jännitteitä, niitä todella tulee olemaan"STT: Yhdysvallat, Britannia, Saksa ja Ranska ovat luvanneet Suomelle sotilaallista tukea Nato-prosessin ajaksiLinde: Suomen Nato-kannalla on suuri vaikutus Ruotsin linjaan – ulkoministerit korostivat useaan otteeseen maittemme erityissuhdettaUlkoministeri Blinken: Yhdysvallat tukee voimakkaasti Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyttä, jos maat päättävät hakea sitä
NatoVenäjäSuomiRuotsiBidenin YhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Nato
  • 18.10.00:11
    Ukrainan sota

    Zelenskyi puhui Stubbin ja muiden Euroopan johtajien kanssa tavattuaan Trumpin

  • 14.10.07:21
    Veneet ja laivat

    Venäläinen sukellusvene joutui ongelmiin Ranskan rannikolla – Natolta ivaileva kuitti

  • 13.10.05:50
    Hornet

    Naton ydinpeloteharjoitus alkaa – Suomen Hornet-hävittäjiä mukana

  • 8.10.17:02
    Dronet

    Putinin droonit piinaavat Eurooppaa: "Miten tätä ei ole saatu yli kolmessa vuodessa kuntoon?"

  • 8.10.14:36
    Matti Vanhanen

    Tältä näyttää Matti Vanhasen muotokuva, mukana historiallinen 188–8-viesti