Tiistaina alkavassa korkean poliisijohdon tietolähdeoikeudenkäynnin pääkäsittelyssä nähdään poikkeuksellinen yli 60 todistajan joukko, jolta ei pitäisi puuttua arvovaltaisuutta.
Video: Poliisijohdolle vaaditaan sakkoja tai ehdollista
Jos Helsingin huumepoliisin ex-päällikön Jari Aarnion törkeän huume- ja virkarikosjutun katras kuultavista näytti alamaailman ja virkamieseliitin liian pitkäksi venähtäneeltä pikkujoulunäytelmältä, vaikuttaa tietolähdejutun todistajaluettelo listalta jatkojen osallistujista.
Oikeudenkäynnin ytimessä on vastuu vuosia tyhjyyttään ammottaneen Helsingin poliisin tietolähderekisterin järjestämisestä ja valvonnasta sekä se, tuhosiko huumepoliisi rekisterin tiedot vuonna 2008.
Vastuuta toiminnan järjestämisestä ja valvonnasta syyttäjä penää oikeudenkäynnissä aina entiseen poliisiylijohtajaan Mikko Paateroon saakka. Syytettyinä ovat myös Helsingin poliisin päällikkö Lasse Aapio, keskusrikospoliisin päällikkö Robin Lardot, Helsingin poliisin ex-komentaja Jukka Riikonen, Aarnio ja tämän ex-alaisia.
Syytetyt kiistävät rikokset.
Ääniä vuosikymmenen takaa
Huumepoliisin tietolähdetoiminta kummastutti viranomaisia jo viime vuosikymmenellä.