Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Todistajan mukaan Jari Aarnion esimies yritti setviä huumepoliisin touhuja: "Lasse Aapio piiskasi porukkaansa selvittämään asiaa"

1:57Poliisijohdolle vaaditaan sakkoja tai ehdollistaPoliisijohdolle vaaditaan sakkoja tai ehdollista
Julkaistu 07.01.2019 15:08

MTV UUTISET – STT

Ex-poliisiylijohtaja Mikko Paatero oli saanut useita kertoja huomautuksia tietolähdetoiminnan ongelmallisuudesta, sanoi Helsingin poliisin nykyinen apulaispoliisipäällikkö Heikki Kopperoinen tänään poliisijohdon virkarikosoikeudenkäynnissä.

– Olen ollut paikalla, kun (keskusrikospoliisin ex-päällikkö) Rauno Ranta on sanonut Paaterolle, että laita tietolähdetoiminta kuntoon tai joudut käräjille. Uskon, että ongelmakenttä on ollut tiedossa, todistajana kuultu Kopperoinen sanoi.

Nyt Paatero on yksi kahdeksasta syytetystä jutussa, jonka keskiössä ovat poliisin niin sanotut vinkkimiehet ja Helsingin huumepoliisin ex-päällikkö Jari Aarnio.

Kopperoisen mukaan poliisijohdolla oli yleisellä tasolla tieto villin tietolähdetoiminnan ongelmallisuudesta, mutta hän ei sanonut, että kenelläkään olisi ollut suoraan tietoa laittomuuksista.

Kopperoinen törmäsi Aarnion muuriin vuonna 2012

Oikeussalissa palattiin myös toiseen Aarnio-haaraan, jonka kautta syyttäjä pyrkii osoittamaan osaltaan Aarnion esimiesten tietoisuutta epäillyistä laittomuuksista.

Kun Kopperoinen aloitti vuonna 2010 keskusrikospoliisin (KRP) tutkintaosaston päällikkönä, hän sai tärkeimmäksi tehtäväkseen saattaa KRP:n ja Helsingin poliisin välit kuntoon. Välit olivat siinä tilassa, että niiden tulehtuneisuutta ruodittiin jo julkisuutta myöten.

Kopperoisen tuli etsiä sopiva yhteisoperaatio ja lähteä rakentamaan yhteistyötä sitä kautta. Tällainen operaatio, niin sanottu huumetynnyrijuttu löytyikin.

KRP törmäsi kuitenkin pian Aarnion johtaman Helsingin huumepoliisin muuriin eikä saanut selville edes sitä, onko Helsingin poliisi saman asian päällä vai ei.


Hänen mukaansa Helsingin poliisi keksi aina uuden selityksen tai vaikeni, kun esitettiin kysymys niin sanotun Pasilan miehen liittymästä.

– Monta kertaa se (vastaus) oli hiljaisuus, sitten oli näitä selityksiä, eikä mikään tullut selville, Kopperoinen sanoi.

Aapio oli todistajan mukaan ainoa linkki Helsinkiin

Kopperoisen vastinpari Helsingissä oli apulaispoliisipäällikkö Lasse Aapio, joka on nyt syytteessä Aarnion toimien esimiesvalvonnan laiminlyönnistä.

Aarnio hävitti huumepoliisin vinkkimiesrekisterin vuonna 2008, eikä uusia tietolähteitä enää kirjattu. Syyttäjä pitää tätä laittomana.

Aapio oli yhteistyö-ongelmia selviteltäessä Kopperoisen mukaan myötämielinen ja yritti parhaansa mukaan selvittää epäselvyyksiä ainoana koko Helsingin poliisin komentoketjussa.

– Minun mielestäni hän jopa piiskasi porukkaa siihen, että asiaa selvitetään, Kopperoinen sanoi.

Nykyään Kopperoinen toimii Helsingin poliisin apulaispoliisipäällikkönä Aapion alaisena. Virkarikoksesta syytetty poliisipäällikkö Aapio on hyllytetty tehtävästään syytteiden käsittelyn ajaksi.

Yhteistyö-ongelmat kytkeytyvät tietolähteisiin

Huumetynnyrijuttu on puitavana Helsingin hovioikeudessa. Käräjäoikeus katsoi joulukuussa 2016 Aarnion olleen niin sanottu Pasilan mies, joka on järjestellyt hasistynnyreitä Suomeen prepaid-liittymien ja puhelinten avulla. Hovioikeuden ratkaisu tulee aikaisintaan loppukeväästä.

Huumejutun teemoihin palattiin virkarikosoikeudenkäynnissä, koska Aarnion mukaan hän ei ole tehnyt huumerikoksia, vaan huumepoliisi on pitänyt puhelimilla yhteyttä tietolähteisiinsä.

Juuri tämä väite kytkee huumejutun ja poliisijohdon virkarikosjutun toisiinsa. Kun ei ole pidetty minkäänlaista rekisteriä siitä, ketkä ovat tietolähteitä olleet, on väitettä ollut mahdoton tarkistaa.

Syyttäjä katsookin, että Aarnion esimiehenä Aapion on täytynyt tulla tietoiseksi siitä, että Helsingin poliisilaitoksen huumerikosyksikkö ei pysty selvittämään hankkimiensa puhelinliittymien käyttöä operaatioissaan eikä sitä, liittyykö teleliittymien käyttö tietolähdetoimintaan.

Kaikki jutun kahdeksan syytettyä kiistävät syytteet. 

Lisää aiheesta:

Entisen apulaispäällikön mukaan Helsingin poliisissa tuli sanomista, jos kyseli liikaa – erään sohaisun jälkeen Lasse Aapiota suositeltiin vaihtamaan työpaikkaaHuumepoliisin ex-päällikkö Jari Aarnio pyyhki tietolähteitä rekisteristä, joutuuko poliisijohto vastuuseen? – Oikeus antaa ratkaisunsa tänään Poliisipomojen virkarikoskäräjillä kuullaan KRP:n hyllytetyn pomon ja Helsingin ex-poliisikomentajan viimeiset puheenvuorotHelsingin poliisin apulaispoliisipäällikkö todistaa poliisijohdon virkarikosjutussaTodistajana kuultu KRP:n ex-päällikkö virkarikoskäräjillä: Helsingin poliisilaitoksen komentaja sanoi luottavansa Jari Aarnioon "110-prosenttisesti"Poliisipäällikkö Aarnio-vyyhdestä: Helsingin poliisin on palattava lähtöruutuun
Poliisin virkarikoksetHelsinkiJari AarnioPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Poliisin virkarikokset
  • 9.10.06:15
    Poliisi

    Ihmiskauppaa tutkiva ryhmä täysin sekaisin raiskauksesta epäillyn poliisin tapauksesta: "Äärimmäisen noloa koko poliisilaitokselle"

  • 3.10.14:41
    Poliisi

    MTV:n tiedot: Ihmiskaupparikoksia tutkinutta poliisia epäillään asiakkaansa raiskauksesta

  • 1.10.20:13
    Rikos

    Puoli pulloa viinaa työvuorossa – konstaapeli päihtyi virka-ase vyöllä

  • 16.9.17:06
    Poliisi

    Poliisi otti lahjuksen naiselta, joka halusi tietää poikansa rikosasioista – poliisille ehdollista

  • 9.6.06:06
    Jari Aarnio

    Jari Aarnion rikosten paljastuminen oli shokki huumepoliisissa – etsintä kuin elokuvista: "Tiloihin marssi poliiseja konepistoolit tanassa"