Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi: Siilitien yliajoissa loukkaantuneet yhä sairaalassa – yhden vammat vakavia

Julkaistu 01.01.2017 11:06
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Helsingin Siilitien liikenneonnettomuudessa yliajetuksi tulleet henkilöt ovat edelleen sairaalahoidossa, Helsingin poliisista kerrotaan. Kolmesta henkilöstä vakavimmin loukkaantunut on noin 20-vuotias nainen. Kaksi muuta, noin 60-vuotias mies ja 40-vuotias nainen selvisivät onnettomuudesta lievemmin vammoin.

Tapauksen tutkinnanjohtajana toimiva rikoskomisario Pekka Seppälä Helsingin poliisilaitokselta kertoo, että poliisilla ei ole tietoa turma-auton kuljettajan tämänhetkisestä tilasta. Myös kuljettaja toimitettiin lauantaina sairaalahoitoon.

Seppälän mukaan poliisi on puhuttanut kuljettajaa tapahtumapaikalla sekä myöhemmin sairaalassa. Poliisin alustavien tutkimusten mukaan tapauksessa ei ole ilmennyt viitteitä tahallisuudesta. Seppälän mukaan poliisilla on vahvoja viitteitä siitä, että onnettomuus olisi johtunut kuljettajan sairaskohtauksesta.  

Poliisi on määrännyt onnettomuusauton noin 30-vuotiaan kuljettajan väliaikaiseen ajokieltoon ja tapausta tutkitaan törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena sekä törkeinä vamman tuottamuksina.

Onnettomuus tapahtui lauantaina alkuiltapäivällä Helsingin Siilitien metroaseman alitse kulkevalla tiellä. Mieshenkilö ajoi farmarimallista Volvoa ja törmäsi useisiin ihmisiin jalkakäytävällä. Sen jälkeen auto jatkoi matkaansa kovalla nopeudella ja törmäsi vielä ainakin seitsemään pysäköityyn autoon.

0:43Siilitien liikenneturmassa loukkaantui neljä ihmistä


Lisää aiheesta:

Yksi Helsingin Siilitien yliajon uhreista menehtyi sairaalassaYle: Siilitien turman syyksi varmistumassa sairauskohtausPoliisi: Siilitien turma-auton kuljettaja on virolainenSiilitien onnettomuus nousi uutisiin ulkomaillakinPoliisi: Siilitien turmassa loukkaantui kolme jalankulkijaa ja kuljettaja – onnettomuuden syynä ehkä sairaskohtausPoliisi: Siilitien liikenneturma johtui ehkä sairauskohtauksesta – ei viitteitä tahallisuudesta
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • 21:47
    Kadonneet

    Poliisi etsii Siikajoelta kadonnutta miestä – on ehkä nähty kävelemässä kohti Raahea tiellä 8

  • 21:02
    Liikenneonnettomuudet

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa

  • 20:47
    Halloween

    Karkki vai kepponen? MTV vieraili hyytävässä Halloween-pihassa Helsingissä

  • 20:28
    Sää

    Eurooppaan luvassa intiaanikesä