Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi: Siilitien turmassa loukkaantui kolme jalankulkijaa ja kuljettaja – onnettomuuden syynä ehkä sairaskohtaus

Helsingin pelastuslaitoksen päivystävän palomestarin mukaan  Siilitien metroaseman läheisyydessä törmäillyt auto runnoi autoja ja ihmisiä yli sadan metrin matkalla.
Helsingin pelastuslaitoksen päivystävän palomestarin mukaan Siilitien metroaseman läheisyydessä törmäillyt auto runnoi autoja ja ihmisiä yli sadan metrin matkalla.
Julkaistu 31.12.2016 17:54(Päivitetty 31.12.2016 20:44)

MTV UUTISET - STT

Kolme jalankulkijaa ja onnettomuusauton kuljettaja ovat joutuneet sairaalahoitoon Helsingin Siilitien onnettomuuden jäljiltä.

Rikoskomisario Pekka Seppälä kertoo, että vakavimmin loukkaantunut on hieman yli 20-vuotias nainen. Sairaalaan vietiin myös noin 60-vuotias mies ja 40-vuotias nainen, jotka selvisivät lievemmin vammoin.

Julkisuudessa on ollut epäilyjä siitä, että kyseessä olisi ollut tahallinen teko. Poliisi haluaa kuitenkin tuoda julki, että tällä hetkellä "kaikki asiassa esiin tulleet seikat tukevat vahvasti sitä tosiseikkaa", että liikenneonnettomuuden on aiheuttanut sairauskohtaus.

Poliisi on päässyt nyt jo puhuttamaan kuljettajaa.

– Hän on antanut oman kertomuksensa asiassa, ja hänet on määrätty väliaikaiseen ajokieltoon, Seppälä kertoo.

Poliisi tutkii tapausta törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena ja törkeinä vamman tuottamuksina. 

Auton rekisterikilvet olivat virolaiset 

Onnettomuus tapahtui alkuiltapäivällä Siilitien metroaseman alla kulkevalla tiellä. Hieman yli 30-vuotias mies ajoi farmarimallista Volvoa ja törmäsi useisiin ihmisiin jalkakäytävällä. Sen jälkeen auto jatkoi matkaansa kovalla nopeudella ja törmäsi vielä ainakin seitsemään pysäköityyn autoon.

Seppälän mukaan törmäysautossa ovat virolaiset rekisterikilvet, mutta kuljettajan kansallisuus ei ollut vielä varmistunut. Hänellä on Seppälän mukaan kuitenkin suomalainen ajokortti. Auton omistajasta ei ollut vielä tietoa, mutta autoa ei epäillä varastetuksi.

Esitutkinta on aloitettu

Poliisi on aloittanut esitutkinnan taapuksesta ja jatkaa onnettomuuteen johtaneiden seikkojen tutkimista.

Poliisi tiedottaa asiasta tarvittaessa lisää aikaisintaan huomenna.

Lisää aiheesta:

Törkeät lukemat puhaltanut rattijuoppo törmäsi äitiin ja lapsiin suojatiellä aatonaattona Itäkeskuksen vieressä – näin poliisi kertoo tutkinnastaKyydissä ollut 16-vuotias kuoli kolarissa – auto törmäsi puuhun, kuljettaja vietiin sairaalaanYliajossa loukkaantui kaksi miestä ja kaksi naista – loukkaantuneet eivät ole hengenvaarassaYksi Helsingin Siilitien yliajon uhreista menehtyi sairaalassaPoliisi: Siilitien yliajoissa loukkaantuneet yhä sairaalassa – yhden vammat vakaviaSiilitien onnettomuus nousi uutisiin ulkomaillakin
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 15:36
    Oikeudenkäynnit

    16-vuotias poika iski aikuista uhria veitsellä Jyväskylässä – syyte tapon yrityksestä hylättiin

  • 14:57
    Kadonneet

    Tämä mies matkusti Ilomantsiin ja katosi viikkoja sitten – oletko nähnyt häntä?

  • 14:49
    Onnettomuudet

    Uutta tietoa Espoon onnettomuudesta: Lapsi oli matkalla päiväkotiin, tila kriittinen

  • 13:58
    Tuomiot

    Pientä vauvaa törkeästi pahoinpidellyt äiti oli syyntakeeton – vauvalla vakavia päänalueen vammoja ja luunmurtumia

  • 12:43
    Kadonneet

    Lauttasaaren kadonnut löytyi