Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oikeuskäsittelyt kansanryhmää vastaan kiihottamisesta lisääntyivät räjähdysmäisesti parissa vuodessa

Julkaistu 17.05.2019 12:19
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Oikeudessa käsiteltyjen kansanryhmää vastaan kiihottamisten määrä kasvoi moninkertaisesti aktiivisen puuttumisen johdosta, kertoo Helsingin poliisilaitoksen rikoskomisario Pekka Hätönen.

– Viitisen vuotta sitten käsiteltiin koko maassa käräjäoikeudessa yksi tapaus. Vuosina 2017–2018, kun tähän oli resursoitu ja puututtu aktiivisesti, käsiteltyjen tapausten määrä nousi 50–60:een, hän kertoo.

Hätösen mukaan tämä kertoo siitä, että tapauksia päätyy enemmän syyttäjälle ja oikeuteen, kun työhön on laitettu enemmän resursseja.

Tilastokeskuksen oikeustilastojen perusteella vuosina 2009–2017 annettiin vain muutamia tuomioita kansanryhmää vastaan kiihottamisesta vuosittain.

Yksilöön kohdistuvia rikoksia jää pimentoon

Hätösen mukaan pimentoon jää paljon yksilöön kohdistuvia viharikoksia. Syynä on erityisesti se, että yksilöön kohdistuvat vihapuherikokset, kuten kunnianloukkaus, ovat asianomistajarikoksia.

– Silloin se on täysin uhrin harteilla, haluaako hän viedä asian eteenpäin.

Kyse voi olla yksinkertaisesti myös siitä, kykeneekö henkilö viemään asiaansa itse eteenpäin.

– Onko hän sellaisessa tilanteessa, että hän jaksaa käydä raskaan viranomaisprosessin läpi, Hätönen kysyy.

Hätönen ei kommentoi tarkemmin sitä, onko eri viranomaistahoilla riittävästi resursseja vihapuhetta koskevien rikosten selvittämiseen ja oikeuteen saattamiseen.

– Se riippuu ihan siitä, mikä meidän yhteiskunnamme tahotila on. Kuinka paljon haluamme suojata ihmisiä tällaiselta vihamieliseltä käyttäytymiseltä, suoranaiselta ihmisvihalta, Hätönen ilmaisee.

Lisää aiheesta:

Poliisihallitus: Romaniepäiltyjen osuus korostuu vakavissa väkivaltarikoksissa julkisilla paikoilla "Iskuryhmä" kertoo puuttuvansa kiusaajien ja hyväksikäyttäjien toimintaan – rikosoikeuden professori muistuttaa, että omankädenoikeudesta säädetään laissaKahdeksanvuotiaana murhatun Vilja Eerikan tragedia muutti poliisin työtä – lasten pahoinpitelyä koskevat rikosilmoitukset lisääntyneet tuhansillaYle: Rikosilmoitusten määrä lasten hyväksikäyttöä koskevasta materiaalista kasvanut räjähdysmäisesti – "Raaistuu koko ajan"Rikosoikeuden professori: "On tapauksia, joissa oikeusjärjestelmää on pyritty käyttämään väärin"Oikeusministeri: Väkivalta- ja seksuaalirikosten rangaistusten koventamisesta päätöksiä alkutalvesta
VihapuhePoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Vihapuhe
  • 28.10.01:01
    Ihmisoikeudet

    Suomen on puututtava vihapuheeseen ja taattava intersukupuolisten oikeudet, vaatii tuore raportti

  • 4.10.17:55
    Minja Koskela

    Vasemmistoliiton Minja Koskela arvosteli saamansa vihaviestit – "Ei tällä tavalla saa kirjoittaa internetissä"

  • 27.9.19:10
    Sofia Virta

    Sofia Virta saamistaan törkykommenteista: "Lapsemme kasvavat tällaisissa ympäristöissä"

  • 17.9.15:56
    Turkistarhaus

    Homovastaisen saarnaajan piti esiintyä suomalaisen turkisyhtiön tiloissa – mieli muuttui median otettua yhteyttä

  • 13.9.09:51
    Onlyfans

    Jäitkö kiinni raivosyöttiin? Onlyfans-yrittäjä Mirelle Isohanni, 19, tienaa vihakommenteilla – "En näe mitään väärää"