Poliisin mukaan Kemiönsaaren aamuöisessä turmassa on kuollut kolme ihmistä. Yksi erittäin vakavasti loukkaantunut henkilö toimitettiin Tyksiin hoitoon.
Onnettomuudessa menehtyneet sekä loukkaantunut olivat 20-42-vuotiaita miehiä. Menehtyneiden sekä loukkaantuneen omaiset ovat saaneet tapahtuneesta tiedon aamun aikana poliisilta.
Turmassa osallisina olleiden syntymävuodet ovat 1982, 1990, 1996 ja 1974. Kaikki miehet olivat paikkakuntalaisia.
Poliisin mukaan onnettomuus oli tapahtunut jo aikaisemmin yöllä, tarkempaa ulosajon ajankohtaa selvitetään tutkinnassa.
Turma-autolla erittäin kova nopeus
Onnettomuus tapahtui Dragsfjärdintiellä, heti Kirkonkyläntien risteyksen jälkeen Kemiön suuntaan ajettaessa.
Poliisin mukaan henkilöauto oli ajanut Kemiön suuntaan. Kirkonkyläntien jälkeen Dragsfjärdintiellä on ylämäki, joka kaartaa oikealle, ja tässä kohdassa henkilöauto oli ajanut tieltä ajosuunnassaan vasemmalle puolelle pyörätien ja ojan yli osuen puuhun.
Auto oli myös kaatunut katolleen.
Poliisi on aloittanut onnettomuuden tutkinnan onnettomuuden syyn selvittämiseksi. Alustavasti ainakin on tiedossa, että onnettomuusajoneuvolla on ollut erittäin kova nopeus onnettomuushetkellä.
