Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi etsii yhä 9-vuotiaaseen Matiakseen suojatiellä törmännyttä kuljettajaa

Matias Ylinen joutui auton yliajamaksi Naantalissa 21.3.2017. Epäiltyä ei ole toistaiseksi onnistuttu tavoittamaan.
Matias Ylinen joutui auton yliajamaksi Naantalissa 21.3.2017. Epäiltyä ei ole toistaiseksi onnistuttu tavoittamaan.
Julkaistu 22.03.2017 16:28

MTV UUTISET

9-vuotias Matias Ylinen joutui suojatiellä auton töytäisemäksi eilen puolenpäivän aikaan Naantalissa. Kuljettaja pakeni paikalta, eikä häntä ole toistaiseksi tavoitettu, kerrotaan Lounais-Suomen poliisista.

Auto törmäsi Matiakseen Aurinkotiellä Teljentien linja-autopysäkin kohdalla kello 12.41. Autoilija poistui paikalta Raision suuntaan jäämättä selvittämään asiaa.

Poliisi tutkii asiaa törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena ja liikennepakona.

Vain yksi vihje

Rikosylikonstaapeli Mia Vallin mukaan auton kuljettajan jäljille ei vielä ole päästy.

– Ikävä kyllä emme ole saaneet mitään tutkintaa edistäviä vinkkejä päivän aikana. Yhden vihjeen saimme, että joku olisi mahdollisesti nähnyt auton ja lisäksi yhtä todistajaa on puhutettu, mutta häneltä emme ole saaneet sellaisia vinkkejä, että olisimme päässeet tekijän jäljille.

Epäilyjen mukaan Matiakseen törmännyt autoilija ajoi pienellä, vihertävällä Nissan Micralla. Paikalla ollut mies näki tilanteen ja riensi maassa makaavan Matiaksen avuksi. Hän auttoi pojan kotiin. Matiaksen kasvot olivat ruhjeilla ja hänen kätensä oli murtunut.

Törmäys tapahtui aivan Naantalin keskustassa.

– Tuohon aikaan päivästä voisi kuvitella, että joku muukin olisi siihen aikaan liikkunut, Vallin vetoaa.

Tieto etsittävästä autosta on mennyt myös alueella liikkuville poliisipartioille.

Poliisi pyytää tapahtumasta tai törmääjäautosta jotain tietäviä ilmoittamaan tietonsa sähköpostiin vihje.turku.lounais-suomi@poliisi.fi.

Lisää aiheesta:

Poliisi etsii 9-vuotiaaseen törmännyttä taksinkuljettajaaAuto töytäisi 10-vuotiasta tyttöä suojatiellä Espoossa – kuski jäi selvittämään tilannetta, mutta poliisi epäilee silti rikoksestaItäkeskuksessa 6-vuotiaan yli ajanut autoilija yhä paossa – poliisi löysi tapahtumapaikan lähistöltä hylätyn autonItäkeskuksessa 6-vuotiaaseen törmännyt autoilija yhä karkuteillä – lapsi sai turmassa murtumanHyvinkään yliajoon ei epäillä liittyvän päihteitä – auton vauriot narauttivat epäillyn yliajajanAutoilija törmäsi 13-vuotiaaseen tyttöön Riihimäellä – poliisi kaipaa silminnäkijöiltä havaintoja
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 15:05
    Tuomiot

    Sofia Virtaa halventanut ex-puoliso sai tuomion törkeästä kunnianloukkauksesta

  • 14:53
    Espoo

    Nainen halusi erota, mies alkoi riehua

  • 14:46
    Rikosepäilyt

    Poliisi kohtasi näpistäjä-Tarzanin: Pakeni ojaan ja puusta puuhun, kunnes kuului naps

  • 14:13
    Anneli Auer

    Aiemmin salatut syytteet julki: Näin järkyttävistä seksuaalirikoksista Anneli Aueria ja ex-miestä syytetään

  • 14:07
    Rikospaikka

    Adeliina, 18, kidutusmurhattiin – Taija-äiti MTV:lle: "Kolme vuotta olen miettinyt, miten päästä yli"