Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi epäilee Brother Christmas ry:tä kolmesta rahankeräysrikoksesta ja törkeästä kirjanpitorikoksesta – Koponen kiistää kaikki epäilyt

9:31Vieraana kohun keskelle joutunut Brother ChristmasBrother Chrismas oli viime helmikuussa Huomenta Suomen vieraana.
Julkaistu 14.01.2019 13:38
Toimittajan kuva
Terhi Romo

terhi.romo@mtv.fi

Itä-Uudenmaan poliisilaitos on saanut valmiiksi Brother Christmas ry:n toimintaan liittyvän esitutkinnan. Poliisi epäilee Brother Christmas ry:tä kolmesta rahankeräysrikoksesta ja törkeästä kirjanpitorikoksesta. Brother Christmas kiistää kaikki epäilyt väärinkäytöksistä.

Poliisi epäilee Brother Christmasia kolmesta erillisestä rahankeräysrikoksesta.

Kahdessa rahankeräysrikosepäilyssä on kyse rahan keräämisestä ilman rahankeräyslupaa.

Esitutkinnan perusteella muun muassa 2016 vuoden lopulla toteutettu Brother Christmas Joulupotti -keräyksellä ei ollut asianmukaista keräyslupaa. 

Yhden rahankeräysrikosepäilyn osalta kyse on siitä, että yhdistys ei ole poliisin mukaan ilmaissut kaikissa keräysvetoomuksissaan, että keräystavoitteen yli menevää rahoitusta voidaan käyttää muihin avustuskohteisiin.

Epäillään myös kirjanpitorikoksesta

Rahankeräysrikosten lisäksi poliisi epäilee Brother Christmasia törkeästi kirjanpitorikoksesta. 

Poliisin mukaan yhdistykseltä puuttui sadoista maksuista kirjanpitolain mukainen tosite tai tositteesta ei selvinnyt maksun peruste.

Esitutkinnan sekä suoritettujen tarkastusten perusteella ei ole kuitenkaan viitteitä siitä, että varoja olisi käytetty muuhun kuin yhdistyksen toimintaan.

Koponen kiistää väitteet 

Brother Christmas -hyväntekeväisyyshahmona tunnettu Ari Koponen kiistää yhä kaikki häntä ja Brother Christmas ry:tä kohtaan esitetyt väitteet väärinkäytöksistä.

– Minua ja yhdistystäni kohtaan on esitetty julkisuudessa jo miltei vuoden ajan väitteitä siitä, että yhdistyksemme raha-asioissa olisi joitain epäselvyyksiä, vääryyksiä tai jopa laittomuuksia, toteaa Brother Christmas ry:n puheenjohtaja Koponen tiedotteessa.

– Lisäksi on vihjailtu, että toimintaamme ohjaisi avuntarvitsijoiden edun sijasta jokin salainen oman edun tavoittelu. Kiistän yhä painokkaasti kaikkien tällaisten väitteiden paikkansapitävyyden. 

Koposen mukaan hän on teettänyt tiliensä erityistarkastuksen viime keväänä. Tässä tarkastuksessa tiedotteen mukaan löytynyt minkäänlaisia laittomuuksia, eikä esimerkiksi tilisiirtoja muille kuin avuntarvitsijoille.

Koponen on tehnyt poliisille kaksi tutkintapyyntöä törkeistä kunnianloukkauksista. Tutkintapyynnöt on tehty Helsingin Sanomista ja eräästä aikakauslehdestä.

Brother Christmas -yhdistyksen keräystoiminta on tällä hetkellä käytännössä seisahtunut kokonaan.

Lue myös:

Julkisuuspyörityksessä ollut Brother Christmas sinnittelee minimituloilla – kuussa jää käteen 1250 euroa

Brother Christmasin ahdinko jatkuu: "Lahjoitukset loppuneet, mutta avunpyyntöjä tulee entiseen malliin" – leukemiaa sairastavan 4-vuotiaan toive kuitenkin täyttyy

Kohu vienyt terveyden: Brother Christmasilla masennuslääkitys, painoa pudonnut jo 20 kiloa – ”On tässä ollut tosi synkkiäkin ajatuksia”

Lisää aiheesta:

Rahankeräysrikoksista syytetty Brother Christmas oikeudessa – nykyinen perussuomalaisten kansanedustaja kiistää syytteet: "Kaikille lahjoittajille tarjottiin vastiketta lahjoituksestaan"Rahankeräysrikoksista syytetty Brother Christmas astuu oikeuden eteen – Ari Koponen kiisti etukäteen syytteet "täydellisen mitättöminä"Rikoksista epäilty Ari "Brother Christmas" Koponen avoimena kokemastaan myllytyksestä: "Selkäranka olisi katkennut, jos läheiset eivät olisi olleet nostamassa päätäni vedenpinnalle"Brother Christmasin ahdinko jatkuu: "Lahjoitukset loppuneet, mutta avunpyyntöjä tulee entiseen malliin" – leukemiaa sairastavan 4-vuotiaan toive kuitenkin täyttyyBrother Christmas Ari Koponen kiistää HS:n väitteet rahankäytön epäselvyyksistä: "Loukkaus kaikkia auttamiani tuhansia henkilöitä kohtaan"
Brother ChristmasKotimaaHyväntekeväisyysRikos
Brother Christmas kiistää kaikki epäselvyydet ja väittää: "Henkilö on vannonut tuhoavansa toimintani hinnalla millä hyvänsä"

Tuoreimmat aiheesta

Brother Christmas
  • 14.05.202017:53
    Media

    Brother Christmas -uutuuskirja kritisoi median valtaa – JSN:n puheenjohtaja vastaa: "Näin jälkeenpäin Koposeen kohdistunut kohu näyttää kovalta"

  • 14.05.202006:01
    Kotimaa

    Brother Christmasin viimeinen sana: Uutuuskirjassa annetaan rajua kritiikkiä mediaa kohtaan – ”Toimittajat suorastaan päättivät tuhota minut”

  • 28.02.202009:09
    Korkein oikeus

    Brother Christmasin rahankeräysrikos jää voimaan – kansanedustaja Ari Koposelle sakot

  • 04.11.201909:09
    Verot

    Näin rahankeräystuomion saanut Ari "Brother Christmas" Koponen tienasi viime vuonna

  • 18.10.201916:10
    Korkein oikeus

    Ari Koponen on tyytymätön Brother Christmas -tuomioonsa – hakee valituslupaa suoraan korkeimmasta oikeudesta