Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi: Autojen satelliittiseuranta voisi auttaa rikostutkinnassa

Julkaistu 16.10.2013 17:52(Päivitetty 16.10.2013 18:00)
Toimittajan kuva

Salla Vuorikoski

salla.vuorikoski@mtv.fi

svuorikoski

Poliisi voisi käyttää kilometriveron paikannustietoja vakavien rikosten tutkinnassa ja ehkäisemisessä, kertoo MTV3:n 45 minuuttia -ohjelma.

Liikennevalvontaan tietoja ei haluta, vaikka niiden avulla olisi yksinkertaista seurata esimerkiksi nopeusrajoitusten noudattamista.

– Täytyisi olla joku törkeä rikos tai erittäin tärkeä intressi saada henkilö kiinni. Tietojen avulla voitaisiin estää rikollista toimintaa, esimerkiksi kaappaustilanteessa. Tavallisessa liikennevalvonnassa meillä ei ole mitään kiinnostusta käyttää tietoja, kertoo poliisitarkastaja Heikki Ihalainen Poliisihallituksesta.

Ihalainen korostaa, että paikannustietojen käyttöä ei ole poliisin sisällä juurikaan pohdittu. Jorma Ollilan vetämä tiemaksutyöryhmä ei ole myöskään ollut yhteydessä poliisiin.

Tiemaksusuunnitelmia on kritisoinut muun muassa tietokirjailija ja tietotekniikka-asiantuntija Petteri Järvinen. Hänen mielestään on syytä suhtautua kriittisesti lupauksiin siitä, että paikannustietoja käytettäisiin vain esimerkiksi verotukseen.

– Historia on aikaisemminkin mennyt näin. Tuodaan ensin uusi järjestelmä ja vähän ajan päästä huomataan, että näillä tiedoillahan on paljon muutakin käyttöä.

Katso illan 45 minuuttia kello 20 alkaen: Tiemaksuista liiketoimintaa veronmaksajan avulla

Entinen kansliapäällikkö hyppäsi tiemaksuja ajavaan yritykseen

Lisää aiheesta:

Taksiala perussuomalaisten vaalimasta mittaripakosta – "Ei korjaisi ongelmia"Yle: Poliisi on testannut ihan uutta automaattista valvontakohdetta – laajeneeko peltipoliisien käyttö?Professori: Peltipoliiseista ei juuri hyötyä liikenneturvallisuuden parantamisessa – poliisi täysin kyllästynyt tiettyyn väitteeseenPeltipoliisia ei tarvitse pelätä, jos autossa on ulkomaiset kilvet – näin paljon sakkotuloja valtiolta jää saamattaYle: Poliisi kehuu uutta tieliikennelakia – moottoripyöräilijä ei enää pääse kuin koira veräjästäLehdet: Tietosuojavaltuutettu suhtautuu epäillen tiemaksujen keräämiseen paikannuksen perusteella
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:37
    Espoo

    Espoossa kadonnut tyttö on löytynyt

  • Eilen20:50
    Kuluttajariidat

    Vuokranantaja lähetti 9 000 euron laskun kissan tuhoamasta asunnosta

  • Eilen20:35
    KRP

    KRP tutkii epäiltyä terrorismin rahoittamista – kiinniottoja Kakkois-Suomessa

  • Eilen19:15
    Sää

    Tiesitkö, että sadetutka ei näytä kaikkea sadetta? Sääilmiö kasteli meteorologinkin

  • Eilen18:30
    Eduskunta

    Kansanedustaja joutui sairaalaan: Putosi pahasti hevosen selästä