Prostituutiota harjoitetaan Suomessa muun muassa Airbnb-asunnoissa ja muissa netin varauspalvelujen kautta varattavissa olevissa huoneistoissa, kerrotaan Helsingin poliisista.
Usein seksiä myydään asunnoissa omistajan tietämättä.
Toisinaan prostituoidut ovat parituksen tai ihmiskaupan uhreja. Parittaja voi olla nykyään vaikkapa Keski-Euroopassa, sillä asuntojen varaaminen, valvominen ja rahan lähetys onnistuvat netin välityksellä.
Mahdollisesti tuhansia
Prostituoituja on Suomessa mahdollisesti tuhansia. Kukaan ei tiedä tarkkaa lukua. Helsingin poliisin ylikonstaapeli Kenneth Erikssonin karkean arvion mukaan esimerkiksi Helsingissä seksiä myy muutama sata henkilöä päivässä.
Seksityöläisiä auttavaan Pro-tukipisteeseen taas ottaa yhteyttä vuosittain noin 2 500 eri henkilöä, jotka toimivat alalla. Ammattikunta on liikkuvaista niin Suomen rajojen sisällä kuin rajojen ylikin, joten määrää on hyvin vaikea arvioida.
Monia ongelmia
Yhteiskunnan harmaalla alueella seksikauppa aiheuttaa monenlaisia vaikeuksia sen parissa toimiville. Sosiaalinen huono-osaisuus ja yleinen paheksunta eivät ole niistä vähäisimpiä.
Pro-tukipisteeseen tuli viime vuonna yhteensä noin 10 000 yhteydenottoa. Samat henkilöt siis ottivat yhteyttä useampaan otteeseen.
