Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pitääkö olla huolissaan, Pikkuleijonat? Shokkitappio ei hämärrä todellista pohjaa

Pikkuleijonien päävalmentaja Mika Marttila on rauhallisena, vaikka Suomen osalta alle 18-vuotiaiden MM-kisat ovat lähteneet liikkeelle kahdella tappiolla.
Pikkuleijonien päävalmentaja Mika Marttila on rauhallisena, vaikka Suomen osalta alle 18-vuotiaiden MM-kisat ovat lähteneet liikkeelle kahdella tappiolla.@Petteri Paalasmaa/All Over Press
Julkaistu 20.04.2019 06:55
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Jälleen kerran jääkiekon alle 18-vuotiaiden MM-kisoihin lahjakkaalla joukkueella lähtenyt Suomi on kokenut uuden turnauksen alkumetreillä kaksi tappiota. Avausottelussa 3-0-johtoasema Kanadaa vastaan kääntyi nurinkurin. Sitä seurasi yllätystappio Valko-Venäjälle. Pitääkö nyt olla huolissaan?

Suomen joukkueesta löytyy muun muassa vuodenvaihteessa Kanadassa alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruutta juhlineita pelaajia, kuten Anton Lundell ja Ville Heinola. Tämän lisäksi taustalta on puskemassa pinnalle useita muitakin kovan luokan lupauksia.

LUE MYÖS: Mistä nyt tuulee? Pikkuleijonat koki yllätystappion MM-kisoissa – päävalmentajalta suorat sanat

Näiden nimien kanssa Suomi on väläytellyt kahdessa ensimmäisessä ottelussa. Silti, Pikkuleijonien päävalmentaja Mika Marttila pyörittelee huolissaan-kysymystä molemmilta kantilta.

– Ehkä siitä pitää olla, että peli on epätasaista. Meidän pitää saada tasaisuutta pelien sisälle, erästä toiseen. Se on varmasti iso asia. Meidän pitää saada tasapainoisia esityksiä, Marttila miettii MTV Urheilulle ja jatkaa:

– Pelasimme kuitenkin ennen turnausta kolme voitokasta harjoitusottelua (USA, Ruotsi ja Slovakia). Siellä oli vielä tasapainoa. Eikä noista otteluista ole montaa vuorokautta aikaa. En usko, että taito ja osaaminen ovat minnekään kadonneet, Marttila pyörittelee asian toista laitaa.

– Yhdessä tässä voitetaan ja hävitään. Yhdessä tätä juttua tehdään. Valmennuksen tehtävä on auttaa pelaajia ja pelaajien tehtävä on löytää se maksimaalinen potentiaali, Pikkuleijonien luotsi sanoo vaikeuksien kohtaamisesta.

Vaikka Suomi on aloittanut turnauksen kahdella tappiolla, on sille puolivälieräpaikka vielä omissa käsissä. Jäljellä ovat vielä ottelut Tshekkiä ja Sveitsiä vastaan.

Pikkuleijonien päävalmentajan Marttilan mukaan Suomen joukkue isketään lopulliseen muottiin aivan piakkoin.

– Yhden maalivahdin paikka on vielä leimaamatta ja se varmasti tuossa leimataan. Kenttäpelaajien puolella saa olla 20 kokoonpanossa. Tähän mennessä 19 on pelannut. Uskon, että tuossa viikonlopun aikana tulee lopullinen silaus tähänkin asiaan. Siihen, että leimat ovat täynnä ja siihen, että minne tämä juna menee, Marttila valottaa. 

Lisää aiheesta:

Antti Pennaselta mystinen vastaus Leijonien NHL-tilanteeseen – antoi yhden ison varmistuksenKonsta Helenius jäi ulkopuolelle – näin Jukka Jalonen avasi Leijonien suunnitelmia MM-avauksen allaLeijonien NHL-tähden Mikko Rantasen pelistä paljastuu huimia faktoja – silti hänestä pitää kysyä yksi iso kysymys: "Oma vika"Kultavalmentajat jakavat kiitosta Nuorten Leijonien esityksille – "Ei se silti vie voitosta yhtään arvoa pois"Mistä nyt tuulee? Pikkuleijonat koki yllätystappion MM-kisoissa – päävalmentajalta suorat sanatSihvonen: Yksi elementti ratkaisee, jatkaako Nuoret Leijonat taaperrusta – "Ihme, jos viime vuodesta ei ole opittu"
LeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • Eilen08:19
    Jääkiekko

    Leijonien EHT-joukkueeseen yksi muutos

  • to10:28
    Sami Vatanen

    Sami Vatanen kärkkymässä – Leijonissa ovi auki yllätysratkaisuille

  • ke17:30
    Ville Peltonen

    Leijonat: Ville Peltosen rooli kasvaa

  • ma13:18
    Liiga

    Antti Pennaselta painava näkemys valtavaan SM-liigakohuun – "Ainoa, mitä minä toivon..."

  • ma12:25
    Antti Pennanen

    Jesse Puljujärvi Leijoniin – Antti Pennanen sai tähdet kasaan