Viime helmikuussa kihlautuneet Pirkko Mannola ja Göran Stubb viettivät joulun alla yhdessäolonsa yksivuotispäivää.
Laulaja ja näyttelijä, vuonna 1958 Miss Suomeksi kruunattu Pirkko Mannola viettää tänään, 27. joulukuuta 2016, 78-vuotissyntymäpäiväänsä.
MTV.fin tavoittama Mannola kertoo viettävänsä juhlapäivää levon merkeissä.
– Ikää rupeaa tulemaan, mutta eihän se missään tunnu, sitkeästä flunssasta kärsinyt Mannola sanoo.
– Taitaa olla niin, etten jaksa juhlia sen kummemmin. Tämä on sellainen flunssa, että se vetää sängyn pohjalle.

Mannola vietti joulua Heidi-tyttärensä luona Ruotsin Örebrossa.
– Pelästyin, että jos tämä onkin influenssaa ja tyttärelläni on kuitenkin kaksi pientä lasta, pian neljävuotias ja kahdeksankuukautinen tyttö.
– Uutta vuotta vietämme ystävien kesken. Ensi vuoden puolella onkin sitten kiirettä eri projektien parissa.
Pirkko Mannola on koko kevään mukana Espoon Kaupunginteatterin musikaalissa Äidinmaa, joka saa kantaesityksensä 8. helmikuuta.
– Se on koskettava näytelmä. Tällaista tuskin on ennen tehty, itsenäisyyttä käsitelty naisten näkökulmasta. On jännittävää lähteä tekemään tällaista uudenlaista draamaa.
– Siinä meneekin koko kevät. Toukokuun alkuun asti on tiedossa kolmea ja neljääkin näytöstä per viikko, Mannola sanoo.




