Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pirjo Heikkilän silmät avautuivat Villien jäljillä -ohjelman kuvausten aikana: "En jotenkin aiemmin tajunnut sitä"

9:24Pirjo Heikkilä ja Kimmo Ohtonen villien jäljillä
Julkaistu 24.11.2018 13:12
Toimittajan kuva

Erica Alaluusua

erica.alaluusua@mtv.fi

Pirjo Heikkilä tähdittää Villien jäljillä -ohjelmaa, jossa perehdytään kahdeksaan uhanalaiseen eläimeen maailman eri kolkissa.

Pirjo Heikkilä, 38, on mukana Villien jäljillä -ohjelmassa, joka on tuotetty yhteistyössä ympäristöjärjestö WWF:n kanssa. Ohjelmassa Heikkilä matkaa Kimmo Ohtosen kanssa maailman syrjäisimpiin kolkkiin etsimään uhanalaisia eläimiä. 

LUE MYÖS: Pirjo Heikkilä kertoo pysäyttävästä kokemuksestaan Villien jäljillä -ohjelmassa: "En ole eläissäni nähnyt mitään sellaista"

MTVuutiset.fin haastattelussa Heikkilä kertoo, että ohjelman kuvauksivat avarsivat hänen maailmankuvaansa.

– En jotenkin aiemmin tajunnut sitä, että kun ostat täällä suklaapatukan, toisella puolella maailmaa kaatuu puu palmuöljyn tieltä, Heikkilä kertoo.

Heikkilä oppi paljon uutta myös WWF:n kautta. Paikalliset asiantuntijat kertoivat, miten paljon ihmisen toiminnalla on vaikutusta eläimiin.

LUE MYÖS: Uutuusohjelmassa ikimuistoinen kohtaaminen – tiikerin raatelema mies ryhtyi suojelemaan petoja

– Kilpikonnat syövät merestä muovipusseja, kun luulevat sen olevan ruokaa, Heikkilä pohtii.

Uhanalaisten eläimien tilanne sai Heikkilän pohtimaan omia kulutustottumuksiaan.

– Luen ruokaostoksilla tarkkaan paketit läpi, ja mietin mitä arjessa voisi tehdä. Olen lukenut paljon etenkin ilmastoraportin jälkeen, mitä yksittäinen kuluttaja voi tehdä. 

Villien jäljillä MTV3-kanavalla tiistaisin klo 20.

Lisää aiheesta:

Tim on taltioinut kaikki harvinaiset paratiisilinnut – katso tyrmäävän upeat kuvat!Marko Röhr täyttää 60 vuotta – Tunturin tarina -ohjaaja on tehnyt hälyttävän havainnon Suomen luonnosta: "Näen, että se on monelta osin jo muuttunut"Villien jäljillä -ohjelma haastoi tekijänsä – uhanalaisia eläimiä ei ollut helppo löytää: "Oli tosi vaikeaa"Pirjo Heikkilä kertoo pysäyttävästä kokemuksestaan Villien jäljillä -ohjelmassa: "En ole eläissäni nähnyt mitään sellaista"Uutuusohjelmassa ikimuistoinen kohtaaminen – tiikerin raatelema mies ryhtyi suojelemaan petoja Salkkarit-komistus Miikka Wallin kävi afrikkalaisessa orpokodissa: "Oli herättävä kokemus"
Villien jäljilläPirjo HeikkiläTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Villien jäljillä
  • 27.11.201813:31
    Pirjo Heikkilä

    Villien jäljillä -ohjelma haastoi tekijänsä – uhanalaisia eläimiä ei ollut helppo löytää: "Oli tosi vaikeaa"

  • 13.11.201811:59
    Pirjo Heikkilä

    Pirjo Heikkilä kertoo pysäyttävästä kokemuksestaan Villien jäljillä -ohjelmassa: "En ole eläissäni nähnyt mitään sellaista"

  • 06.11.201816:56
    Pirjo Heikkilä

    Uutuusohjelmassa ikimuistoinen kohtaaminen – tiikerin raatelema mies ryhtyi suojelemaan petoja

  • 31.01.201816:30
    TV-ohjelmat

    Villien jäljillä -sarjassa ollaan uhanalaisten eläinten jäljillä – kurkista maailman syrjäisimpiin kolkkiin