Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Pikemminkin kromattu kuin maalattu" – Teslan uutuusväri hivelee silmiä, mutta miten on laadun laita?

0:47Elohopeaa ja kirsikanpunaista – Tesla Model Y sai uusia värejäKatso videolta, miltä Tesla Model Y:n uudet värit, Quicksilver ja Midnight Cherry Red, näyttävät.
Julkaistu 27.12.2022 06:32

MTV LIFESTYLE – KAUPPALEHTI

Teslan Berliinin-tehtaalla on pelkästään Model Y:lle räätälöity maalausosasto. Siellä näytetään myös tekevän varsin komeita värisävyjä.

Amerikkalainen sähköautonvalmistaja Tesla on vuosien varrella saanut runsaasti kuraa niskaansa autojensa maalipinnan heikosta laadusta.

Nyt näyttää siltä, että yhtiö on ottanut kiukkuisesta palautteesta opikseen. Tätä todistaa ainakin Teslan Berliinin tehtailla valmistunut elohopeanvärinen Model Y.

Kompaktin katumaasturin maalijälki kun on suorastaan silmiähivelevää. Kuvat elohopeaisesta Model Y:stä nappasi belgialainen Tesla-fani Rémi Thirion.

Jos julkaisu ei näy, katso se täältä.

Lue myös: Helsinkiläinen rekkamies haukkuu Teslan sähkönupin täysin pystyyn: "Rikkaiden poikien lelu – suunnittelijoilla ei mitään hajua alan realiteeteista"

Hän jakoi Teslan Berliinin-tehtailla ikuistamansa otokset ranskankielisten Tesla-harrastajien Facebook-ryhmässä ja myöhemmin Twitterissä.

Valon ja varjon leikki hopeanhohtoisilla maalipinnoilla korostaa muotoilun yksityiskohtia.

– Välillä näyttää, että auto olisi pikemminkin kromattu kuin maalattu, mikä on varsin siistiä, InsideEV's-sivusto hehkuttaa.

Uusia värejä

Elohopeainen versio täydentää Model Y -valikoiman värimaailmaa yhdessä uuden keskiyön sävyjä toistavan kirisikan kanssa. Molemmat vaihtoehdot saavat maalipintansa Berliinin Gigafactoryn pelkästään Model Y -malleille viritetyssä maalaamossa.

Ainakin tällä saralla Teslan toimitusjohtaja Elon Musk hiukan paikkaa rapistunutta mainettaan.

Muutama vuosi sitten pääjohtaja kun lupasi, että Berliinin-tehtaan maalaamosta tulee ”maailman edistynein” lajissaan. Ensimmäiset tulokset kertovatkin mittavasta laadullisesta harppauksesta.

Teslan Jaakobin paini autojensa maalipintojen kanssa on oma tarinansa. Se juontaa jo vuosien päähän yhtiön Kaliforniassa sijaitsevan Fremontin-tehtaan maalaamossa tapahtuneeseen tulipaloon.

Lue myös: Teslan mukaan Model 3:ssa ei ole vikaa, Joni vei autonsa puolueettomaan tarkastukseen: ”Vastaavaa en ole urani aikana nähnyt”

"Erottaisin pomon"

Tulipalon vuoksi autojen sisä- ja ulkopintojen maalaukseen roolitettujen robottien työnkuvaa muutettiin – usein maalipintojen laadun kustannuksella. Tulokset olivat välillä suoraan sanottuna surkeita.

Muun muassa arvovaltainen autoinsinööri Sandy Munro murjoi Fremontin liukuhihnoilta tulleiden autojen laadun lyttyyn juuri maalipintaan liittyvien ongelmien vuoksi.

– Minä antaisin maalaamosta vastaavalle pomolle potkut. Ja panisin pystyyn aivan uuden maalaamon siinä samalla, hän puhisi.

Asiat ovat tämän jälkeen alkaneet luistaa. Hitaasti mutta varmasti Tesla on hivuttanut itsensä syvistä vesistä kohti laadukkaampaa tuotantoa – elohopeainen Model Y todistaa, että työ on kantanut hedelmää.

1:54Tällainen on Tesla Semi sisältä ja ulkoaKATSO MYÖS: Tältä näyttää Teslan sähkörekka Semi sisältä ja ulkoa.

Lue myös: Teslan mukaan Model 3:ssa ei ole vikaa, Joni vei autonsa puolueettomaan tarkastukseen: ”Vastaavaa en ole urani aikana nähnyt”

Lisää aiheesta:

Uusi Model 3 tulossa – "Myös Tesla ymmärtää, että...""Halvat" kiinalaisautot saamassa tukevan jalansijan Euroopassa – "Laatu on jopa parempaa moneen muuhun verrattuna"Vähän kuin Tesla, mutta vähemmän mokia ja parempaa laatua? Peter yrittää välttää virheet, joita teki Model S:n kohdallaTeslat muuttumassa alumiinisiksi palapeleiksi, apuna pientalon kokoinen gigaprässi: "Aivan kuin valaisi metallisia leikkiautoja"Autoalan influensseri tylyttää Teslaa: "Silkkaa roskaa" – keksi käyttöä myös puskutraktorilleKääntyikö Teslan ykköskriitikon takki? Hehkuttaa nyt "äärimmäisen hyvää" myyntiä ja Elon Muskia: ”Teslaa johdetaan viimein kuin normaalia yritystä”
AutotSähköautotTeslaKauppalehtiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 1.11.16:30
    TV-ohjelmat

    Moni muistaa Pimp My Ride -hittisarjan – karu totuus tuunatuista autoista voi yllättää

  • 1.11.11:45
    Sähköautot

    Talvi lähestyy: Mitä aloittelevan sähköautoilijan pitää ottaa huomioon?

  • 31.10.14:15
    Renkaanvaihto

    Yksi päivä herätti renkaanvaihtajat: "Hyvinkin kovaa tahtia on sen jälkeen vaihdettu"

  • 31.10.13:13
    Autoteollisuus

    Patriasta Valmet Automotiven pelastus? Aiesopimus panssariajoneuvojen tekemisestä

  • 31.10.08:34
    Liikenne

    Ministeri: Uusien kuskien promilleraja alas