Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pienimmät eurokolikot historiaan? EU harkitsee yhden ja kahden sentin rahoista luopumista

Pienimmät euroalueella käytössä olevat kolikot saattavat poistua käytöstä.
Pienimmät euroalueella käytössä olevat kolikot saattavat poistua käytöstä.colourbox.com
Julkaistu 29.01.2020 17:12

MTV UUTISET – REUTERS

Euroopan komissio harkitsee yhden ja kahden sentin eurokolikoista luopumista. Ehdotus näistä kolikoista luopumisesta on sisällytetty komission tämän vuoden työohjelmaan, joka julkaistiin tänään.

Ehdotusta perustellaan sillä, että sen avulla voitaisiin säästää kolikoiden valmistus- ja käsittelykustannuksissa. Kolikoiden käytöstä tehdään arviointi, jota komission on määrä käsitellä loppuvuodesta.

Pikkukolikoista luopuminen vaatisi euroalueen laajuisesta pyöristyssäännöstä päättämistä. Suomessa on käytössä pyöristyssääntö viiden sentin tarkkuudella, eivätkä yhden ja kahden sentin kolikot ole siksi laajassa käytössä. Kauppojen ei esimerkiksi tarvitse ottaa niitä vastaan, jos ne ilmoittavat asiasta erikseen. Suomen lisäksi pyöristyssääntö on käytössä Alankomaissa, Suomessa, Irlannissa, Belgiassa ja Italiassa.

Valmistuskustannus rahan arvoa suurempi

Käytännössä pikkukolikoista luopuminen tapahtuisi vaiheittain niin, että pyöristyssääntö säädettäisiin ensin ja näin kolikot muuttuisivat vähitellen tarpeettomammiksi. Virallisesti niistä luovuttaisiin myöhemmin.

Edellisen komission raportissa on ehdotus, jonka mukaan pyöristyssääntö voitaisiin ottaa käyttöön yhtä aikaa kolikkojen käytöstä poistamisen kanssa.

– Komissio miettii yhä parasta vaihtoehtoa. Emme ole tehneet lopullista päätöstä, komission slovakialainen varapuheenjohtaja Maros Sefcovic kertoi tänään lehdistötilaisuudessa.

Edellisen komission raportissa todetaan, että pienten kolikkojen käyttö on joka tapauksessa ollut laskussa jäsenmaissa. Yhden sentin kolikoiden valmistuskustannus on kaikissa jäsenmaissa suurempi kuin kolikon varsinainen arvo. Joissakin jäsenmaissa myös kahden sentin kolikon valmistukseen kuluu enemmän rahaa.


Vuonna 2017 teetetyssä tutkimuksessa myös suurin osa EU-kansalaisista haluaisi luopua näistä kolikoista.

Lisää aiheesta:

Euroopan pankkipomo Lagarde hoputtaa digieuroa käyttöön, mutta hänen lompakossaan on aina tällainen nippu seteleitäEurosetelit uudistuvat – kyselyssä kaikki pääsevät vaikuttamaan uuteen ilmeeseenSuomen Pankki joutuu korvaamaan yli 10 000 euron arvosta romukolikoita, joita mies toi kassikaupalla Kiinasta SuomeenEurosetelien ulkoasu uudistuu – Suomea asiantuntijaryhmässä edustaa kuvataiteilijaDigitaalinen euro voi lähivuosina tulla käteisen rinnalleSuomi joutui ensimmäistä kertaa outoon tilanteeseen: Ei saa valmistaa euron kolikoita
RahaEUUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Raha
  • 08:24
    Korot

    Palaavatko nollakorot vielä? Asiantuntijat kommentoivat

  • 05:33
    Verkkokauppa

    Temuttajien saituudesta yllättävä havainto: "Perisuomalainen synti"

  • Eilen19:16
    Analyysi

    Analyysi: Yksi kuva kertoo karulla tavalla, kuinka Suomen lainamarkkinat poikkeavat muusta Euroopasta

  • 24.10.06:31
    Kirjastot

    Säästätkö sinäkin huomaamattasi satasen kuussa? Tätä et tiennyt kirjastostasi

  • 22.10.19:50
    Ukrainan sota

    Orpo: Euroopan maiden pitäisi osallistua Ukrainan tukemiseen tasapuolisemmin