Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Peter von Bagh ylistää vaimoa muistelmissaan: Paras ja viisain

Lehtikuva
Julkaistu 02.12.2014 06:55

MTV VIIHDE

Syyskuussa menehtynyt Peter von Bagh kehuu vuolain sanoin perhettänsä postuumisti julkaistuissa muistelmissaan.

Syksyllä 71-vuotiaana kuolleen elokuvavaikuttaja Peter von Baghin muistelmateos Muisteja (Like) julkaistiin tänään 2. joulukuuta postuumisti. Kirjassa Peter von Bagh lausuu kauniita sanoja perheestään vain muutama kuukausi ennen kuolemaansa.

”Vaimoni Ritva on ollut paras ja viisain elämänkumppani mitä voin kuvitella.”

”Ritvan ansiota ovat lasten parhaat puolet, millä tarkoitan valmiuksia orientoitua merkityksellisellä tavalla yhä monimutkaisemmaksi muuttuvaan elämään.”

Pariskunnalla on liitostaan kaksi lasta: Anna ja Juhana, joka on isänsä tavoin tunnettu elokuvaohjaajana.

”On käsityskyvyn rajalla, kuinka vaimoni Ritva kävi pitkät vuodet töissä, kasvatti lapset ja hoiti kodin asiat 99-prosenttisesti, ja siitä yhdestäkin prosentista voidaan keskustella. Ajokortinkin hankin vasta kun nuorempi lapsi syntyi.”

”Perheeni jäsenet ovat yrittäneet karsia taipumustani itsesääliin, katkeruuteen tai pitkiin vihoihin. Polemiikeissani kaikki tämä on kukkinut viime tinkaan asti, ja aika usein kynällä on taipumus lentää tavalla jota kadun heti jälkeenpäin."

”Lähiomaiseni osaisivat kertoa minua paremmin, miten vaikea on elää maanisen työntekijän kanssa. En ole vieläkään, nyt jo yli 70-vuotiaana, osannut luopua töistäni, en vakituisista enkä yksittäisistä projekteista joiden kokoluokka ei ole ainakaan pienentynyt.”

Jutun lainaukset ovat tiistaina 2. joulukuuta julkaistusta kirjasta Peter von Bagh - Muisteja.

Lisää aiheesta:

Kirja-arvio: Jörn Donnerin salaiset kansiotJörn Donnerin erehdykseksi kutsuma poika Otto avautuu olemattomasta isäsuhteestaan: "Olen rikkaruoho, jotakin mitä ei pitäisi olla"Jörn Donner kertoo avoimesti uudessa kirjassaan synkistä kausista – pohtinut jopa elämänsä päättämistäJussi Parviainen muistelee uutuuskirjassaan Mika Myllylää: "Muutamia kertoja toimitin katkaisuun"Talousahdinko ajoi Jörn Donnerin synkkiin ajatuksiin: "Olen uskonut olleeni lähellä itsemurhaa"Heikki Kinnunen myöntää kärsineensä työuupumuksesta – kiittelee ex-vaimojaan jaksamisesta
Peter von BaghElokuvat

Tuoreimmat aiheesta

Peter von Bagh
  • 10.06.201507:23
    Elokuvat

    Elokuvajuhlilla muistellaan von Baghia – kesken jäänyt työ esillä

  • 13.05.201517:28
    Sodankylän elokuvajuhlat

    Sodankylän elokuvajuhlat muistaa näyttävästi von Baghia

  • 01.02.201523:38
    Jussi-gaala

    VIDEOT: Kyyneleiltä ei vältytty – suuria tunteita Jussi-gaalassa

  • 02.12.201406:55
    Elokuvat

    Peter von Bagh jäi suremaan julkaisematonta teosta: Aika ajoi ohitseni

  • 02.12.201400:03
    Elokuvat

    Syksyllä menehtynyt Peter von Bagh aavisti kohtalonsa: "Kuolen saappaat jalassa"