Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Perussuomalaisten puoluesihteeri ja Venäjä-tutkija ennustaa sisällissotaa – "Hyökkäyksen epäonnistuminen on se liipasin, joka sen mahdollisesti aloittaa”

Perussuomalaisten puoluesihteeri ja Venäjä-tutkija Arto Luukkanen.
Perussuomalaisten puoluesihteeri ja Venäjä-tutkija Arto Luukkanen. Jarno Kuusinen / All Over Press
Julkaistu 16.08.2022 19:59

MTV UUTISET - KAUPPALEHTI

Perussuomalaisten puoluesihteeri ja Venäjä-tutkija Arto Luukkanen pohti Vladimir Putinin johtaman Venäjän tilannetta ja maan aloittamaa hyökkäyssotaa Ukrainaan perussuomalaisten Tuumaustunnilla tänään tiistaina.

Luukkasen mukaan sodassa ollaan risteyskohdassa, sillä Venäjä pelkää niin sanottua Stalingrad-efektiä, jossa suuri osa venäläisistä joukoista jäisi vangiksi huoltoyhteyksien katketessa.

– Tässä kriisissä Putin ei voi perääntyä, sillä ukrainalaiset on maalattu ali-ihmisiksi ja kyseessä ei ole tietenkään oikea sota, Luukkanen luonnehtii tilannetta.

Hänen mukaansa Venäjälle ei ole syntynyt valtavaa isänmaallista innostusta, ja se kertoo siitä, että venäläiset ovat melko välinpitämättömiä sotaa kohtaan.

Luukkasen mukaan sodan edetessä aletaan kuitenkin kysymään, kuka on syyllinen ja mistä epäonnistuminen johtuu. Hänen mukaansa siinä voi piillä myös ratkaisu sodan rauhanomaiselle loppumiselle.

Yllättäen myös babushkat, venäläiset mummot, saattavat toimia rauhan puolesta. Neuvostoliiton historiassa muutoksen airuina ovat toimineet naiset, ja se on materialisoitunut esimerkiksi Sotilaiden äidit -järjestössä, Luukkanen kertoo. Luukkasen mukaan nämä ovat vanhempia naisia, jotka pystyvät uhmaamaan turvallisuuskoneistoa ja paikallisia virkamiehiä, koska ”isoäitien hakkaaminen on Venäjällä tabu”.

Video: Zaporizhzhjan ydinvoimalan taistelut huolestuttavat paikallisia asukkaita

2:49Zaporizhzhjan ydinvoimalan taistelut huolestuttavat paikallisia asukkaita

Putinin kuolemaa seuraisi verinen vallanjako

Jossain vaiheessa kriisi voi kääntyä sekurokratiaa eli Venäjän nykyistä järjestelmää vastaan, ja Venäjän presidentti Vladimir Putinin terveys voi horjua, Luukkanen arvioi.

CIA:n ja MI6:n johtajat eivät kuitenkaan ole havainneet merkkejä Putinin terveyden horjumisesta.

Putinin kuolemaa seuraisi Luukkasen mukaan verinen taistelu vallasta. Hän nimittää tätä Chigago-lopuksi. Luukkanen ennustaa ja on ennustanut Venäjälle sisällissotaa, ja tämän hän toisti myös Tuumaustunnilla.

Luukkasen mukaan Venäjällä kootaan yksityisarmeijoita, esimerkiksi Moskovan pormestari Sergei Sobjanin on koonnut oman yksityisarmeijansa. Tarkoituksena on varustautua paitsi Ukrainan sotaan, myös tulevaan vallanjakoon. Luukkasen mukaan armeijan ja kansalliskaartin roolit ovat olennaiset.

– Hyökkäyksen epäonnistuminen on se liipasin, joka sen mahdollisesti aloittaa, Luukkanen sanoi.

Hän perustelee näkemystään historialla: 1900-luvulla Venäjällä on kahdesti valta vaihtunut sotilaallisten tappioiden seurauksena.

Lue myös: Tätä mieltä venäläisturistit ovat kiristyvistä viisumirajoituksista: "Todella surullista, että tavalliset kansalaiset kärsivät"

Lisää aiheesta:

Dosentti: Putinin aika on ohi ja appelsiinit syöty – venäläisille on tarjolla kaksi huonoa vaihtoehtoaAsiantuntijat: Yksi keino ylitse muiden, jos Venäjään halutaan vaikuttaa Prigozhinin kapina oli Putinin lopun alku: "Todistamme edelleen Neuvostoliiton hajoamistaisteluita"Viestit Venäjältä kylmä suihku Putinin kaatumista odottaville – "Isänmaallinen henki on vallannut alaa"Suomeen saapunut venäläistutkija povaa MTV:lle Putinin vallan kaatuvan kuukausissa: "Ihmiset ymmärtävät, ettei tässä presidentin seikkailussa ole järkeä"Risto E.J. Penttilän mukaan nyt ollaan suuressa käännekohdassa: Putinin valtakausi voi olla ohi tai taktinen ydinase lentää – "Venäjää kohdeltaisiin kuin Natsi-Saksaa"
Ukrainan sotaVenäjäUkrainaKauppalehtiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 18:02
    Teboil

    Puolustusministeri huolissaan Teboil-kauppojen Venäjä-kytköksistä – Häkkänen MTV:lle: selvitys aloitettu

  • 16:26
    Alexander Stubb

    Stubb kommentoi Niinistön Venäjä-avausta: "Ei mitään uutta"

  • 13:16
    Volodymyr Zelenskyi

    Ukrainassa skandaali: "Viimeinen naula Zelenskyin arkkuun"

  • Eilen16:04
    Jarno Limnéll

    Limnéll: Ukrainan sodalla on uusi rintamalinja – Suomen otettava opiksi

  • Eilen14:12
    Petteri Orpo

    Orpo lyttää Niinistön avauksen: Ei edellytyksiä keskustella Putinin kanssa – tappamisen loputtava ensin