Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Perussuomalaiset vaatii hallitusta hätäkokoukseen – "Sähkön hinta räjähtää käsiin"

9:37Sähkön kuluttajahinta nousee rajusti - mitä kuluttaja voi tehdä?Katso myös: Sähkön hinta nousee nyt rajusti – mitä kuluttaja voi tehdä?
Julkaistu 29.08.2022 12:39

Silja-Riikka Seppälä

silja-riikka.seppala@mtv.fi

Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan ja maailmanlaajuinen energiakriisi ovat nostaneet sähkön hintaa rajusti. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra vaatii hallitusta hätäkokoukseen ja kriisineuvotteluja energiateollisuuden kanssa.

Sähkön kuluttajahinnan on arvioitu nousevan jopa 4–5-kertaiseksi aiempaan nähden. Suomi lopetti kaasun ja sähkön oston Venäjältä toukokuussa.

– Ihmisten hätähuudot kovenevat päivä päivältä moninkertaisten sähkölaskujen alkaessa ropista postiluukkuihin. Kymppien kuukausilaskut moninkertaistuvat satasiksi, satasten laskut tonnien laskuiksi. Tilanne on kriisiytymässä. Tulonsiirrot tai veroalet eivät enää riitä. On puututtava hintoihin, vaatii Purra.

Purran mukaan tilanne ei vaikuta ainoastaan pienituloisiin.

– On järjetöntä ajaa kuluttajat ahdinkoon ja velkaloukkuun, ja sitten yrittää pelastella jälkikäteen erilaisilla tuilla. Tämä on myös energiateollisuuden ongelma.

Lue myös: Näin paljon eri sähkölaitteiden käyttö kotona oikeasti maksaa – katso taulukko

Ratkaisuna sähköveron alentaminen tai säästötalkoot?

Tulevassa budjettiriihessä on tarkoitus löytää ratkaisuja sähkön hinnannousuun. Muun muassa pääministeripuolue on kertonut kannattavansa tehoreservin piirissä olevien voimalaitosten käyttöönottoa. Ratkaisuksi on myös ehdotettu windfall-veron käyttöönottoa, jolla puututaan sähköntuottajien voittoihin. Myös sähkön arvonlisäveron ja sähköveron alentamista, esimerkiksi porrastamista, on tarjottu ratkaisuksi.

Perussuomalaiset muuttaisivat sähkökauppamallia.

– Energiateollisuuden on ymmärrettävä, että sähkön vähittäishinnoittelua on muutettava. Vesi-, ydin- ja tuulivoima sekä uusiutuvat polttoaineet kattavat pääosan sähköntuotannosta. Pörssisähkön hinnoittelu ei ole luonnonlaki, joten sitä on muutettava ennen kuin kansalaiset nujertuvat sähkölaskujensa alle, toteaa perussuomalaisten Lulu Ranne.

Lue myös: Saako energiapula hamstraajat liikkeelle? – Näihin tuotteisiin energiakriisi vaikuttaa

Olkiluoto 3:n käyttöönotto pelastus?

Julkisessa keskustelussa on toistuvasti noussut esiin myös sähkön säästötalkoot, sillä ratkaisujen löytäminen lyhyellä aikavälillä on vaikeaa. Myös tukien nostamista pienituloisille on ehdotettu ratkaisuksi.

Olkiluoto 3:n käyttöönotto on viivästynyt. Jos talvesta on tulossa kylmä, Suomessa voidaan pahimmillaan kokea sähkökatkoja.

Valtiovarainministeri Annika Saarikko on asettanut työryhmän selvittämään keinoja sähkön korkean hinnan ennaltaehkäisemiseksi. Ministeriö etsii ratkaisuja 15. syyskuuta asti.

Lue myös: Olkiluoto 3:n koekäyttö jatkuu

9:37Sähkön kuluttajahinta nousee rajusti - mitä kuluttaja voi tehdä?Sähkön kuluttajahinta nousee rajusti - mitä kuluttaja voi tehdä?

SähköEnergiaPerussuomalaisetOlkiluotoAnnika SaarikkoRiikka PurraPolitiikkaYdinvoimaMaakaasuKotimaa
not-found-image
Silja-Riikka Seppälä
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Trump: Putin luvannut olla pommittamatta Ukrainaa viikon ajanPörssisähkön hinta hipoo tänään 30:tä senttiä kilowattitunnilta – helpotusta ei ole näkyvissäUkraina: Putin suunnittelee törkytemppua – ydinturmavaroitusHuoli Suomen datakaapeleiden katkomisesta kasvaa – tässä ratkaisuehdotus Sähkön hinnoittelumääräys muuttumassa – mukana kohuttu lisämaksuSaksassa joka toinen koti lämpiää yhä kaasulla – vaikka hinta on kova

Tuoreimmat aiheesta

Sähkö
  • Eilen18:08
    Raha

    Pörssisähkö repii kukkaroa nyt ankarasti: Huomenna jopa 61 sentin varttihinta!

  • Eilen14:37
    Ukraina

    Pakkanen voi pian tappaa Ukrainassa: "En muista koskaan nähneeni tällaista, mitä ensi viikolla on tulossa"

  • 31.1.17:14
    Ukraina

    Ukrainassa laajoja sähkökatkoja – Trumpin tulitaukolupaukset eivät pitäneet

  • 30.1.18:58
    Raha

    Pörssisähkön hinta laskee huomenna: Silti kaukana edullisesta

  • 30.1.05:28
    Talvi

    Pörssisähkö tänään hirmuhinnoissa