Perhe sai kirjeen, joka vihjasi kadonneen teinityttären lepäävän Vatikaanin haudassa – hauta avattiin, mutta kylmäävä mysteeri vain syveni

Italialaistytön perhe sai anonyymin kirjeen, jonka arveltiin johtavan 36 vuotta sitten kadonneen teinityttö Emanuelan jäljille. Kirje jätti jälkeensä kuitenkin enemmän kysymyksiä kuin vastauksia, sillä vihjeen toivossa Vatikaanin hautausmaalla sijaitseva hauta avattiin. Selvisi, ettei haudasta löytynyt Emanuelaa, eikä noin 160 vuotta sitten haudattuja kahta prinsessaa, joiden viimeinen leposija hautapaikka oli.
Maaliskuussa 2019 Emanuela Orlandin perhe sai anonyymin kirjeen, joka tarjosi uutta johtolankaa 36 vuotta sitten kadonneen tyttären mysteerin ratkaisemiseksi. Kirjeessä oli kuvattuna hautapaikka ja enkeli, jotka muistuttivat ulkonäöltään Vatikaanin hautausmaalla sijaitsevaa hautaa.
Hautausmaa sijaitsee Vatikaanivaltion sisällä alueella, jonne turisteilla ei ole pääsyä. Hautausmaa on saksankielisten katolisten käytössä.
Perhe lähestyi kirjeen myötä Vatikaanivaltiota ja lopulta hauta päätettiin avata tapauksen ratkeamisen toivossa. Avattu hauta jätti asiantuntijoille kuitenkin enemmän kysymyksiä kuin vastauksia, sillä kahden prinsessan viimeisenä leposijana pidetty hauta olikin tyhjä.
Haudasta olisi pitänyt löytyä ainakin vuonna 1836 kuolleen prinsessa Sophie von Holenholen ja vuonna 1840 kuolleen prinsessa Carlotta Federica of Mecklenburgin jäänteet. Hauta oli kuitenkin täysin tyhjä.
Nyt Vatikaani aikoo käydä vanhat asiakirjat läpi selvittääkseen haudan mysteerin.
Katosi matkalla huilutunnilta
Emanuela Orlandi katosi 22. kesäkuuta vuonna 1983 matkalla kotiin huilutunnilta. Hänet nähtiin viimeksi bussipysäkillä Rooman keskustassa. Tämän jälkeen nuoresta tytöstä ei ole tehty yhtään havaintoa.
Vuosien saatossa tytön katoamisesta on esitetty monenlaisia spekulaatioita. Hänen on epäilty tulleen kidnapatuksi ja tapetuksi, mutta tytön ruumiista ei ole näkynyt jälkeäkään.
Julkisuutta on katoamisen alusta saakka kiinnostanut yksityiskohta, että toinen hänen vanhemmistaan oli töissä Vatikaanivaltiolle.
– Monet ovat sanoneet, että minun pitäisi vain jatkaa elämääni ja unohtaa jo koko asia. Mutta en voi antaa sen olla. En saa rauhaa, ennen kuin asia ratkeaa, Emaunelan veli Pietro kertoo BBC:lle.
Pietro muistelee murheellisena BBC:n haastattelussa, että hänellä oli ollut riitaa siskonsa kanssa juuri ennen katoamista.
– Meillä oli riitaa, koska hän meni musiikkitunnille. Oli todella kuuma, enkä halunnut lähteä hänen kanssaan, sillä minulla oli muuta tekemistä. Hän löi oven ja lähti, se on viimeinen muisto hänestä.
– Olen usein pohtinut, että mitä jos olisin lähtenyt hänen mukaansa.
Mainos
Mainos
Uusimmat
-
00:13
Anthony Joshua palasi mestariksi – Andy Ruiz ei saanut haluamaansa rähinää
-
22:40
Hurja iskumylly päättyi tasapeliin! Raskaan sarjan venäläissuuruuden nyrkkeilyura sai lisäelämän
-
22:38
Pohjois-Korean lähettiläs kutsui eurooppalaisia vainoharhaisiksi: Ydinohjelmaneuvottelut eivät enää pöydällä
-
22:33
Pekka Virta raivostui tuomareille – ei hyväksynyt tarkkailijan vastausta: "Toivoisin ryhtiliikettä"
-
22:22
Trump kiittelee Irania "reiluista neuvotteluista" vankivaihdossa: Piikittelee samalla Barack Obamaa
-
22:16
3,6 miljoonan potti jäi saamatta: Tässä oikea rivi
-
22:14
Tämä Suomeenkin? Parkkisakot voi maksaa ruokalahjoituksella vähävaraisille pikkukylässä USA:ssa
-
22:02
Donald Trump sanoo ettei tunne seksiskandaalissa ryöpytettyä prinssi Andrew'ta – kuvatodisteet kumoavat hämmentävän väitteen
-
21:32
Anthony Joshualle ja Deontay Wilderille uhonnut brittijätti yllättävissä vaikeuksissa – uran suurin ottelupaino näkyi
-
21:27
Yhdeksänkuukautinen vauva kuoli huumeiden yliannostukseen Yhdysvalloissa – isoäiti ja äiti kuulivat vauvan oudon hengityksen, mutta päättivät "odottaa ja katsoa"
-
21:23
City-tähti teki Manchesterin paikallistaistosta todellisen trillerin – ManU syötti kovaa lientä!
-
21:15
Palaneesta asunnosta löytynyt kuollut mies Kankaanpäässä
-
21:15
Vanha kilpakumppani tylytti Patrik Lainetta NHL:ssä – nauroi päin naamaa kesken ottelun
-
21:12
SM-liigan nollapelikuningas kaunisteli tilastojaan, KalPa-tähti mätti hirmutehot – Ilves nousi jo kolmanneksi
-
21:04
Turkulainen mies ryösti Tokmannilta ilma-aseen, jolla uhkaili vartijaa – poliisi nappasi nopeasti kiinni
-
21:00
Kansanedustaja Eva Biaudet lähetti vahingossa viestejä Alexander Stubbille – ex-ulkoministerin vastaus yllätti
-
20:57
Miten saisin mieheni puhumaan tuhmia seksin aikana? Miehet vastaavat
-
20:48
Alienien ääniä metsästävä valtava radioteleskooppi lähestymässä tositoimia Kiinassa
-
20:44
KalPan tehotähden hattutempputoiveet murskaantuivat joukkuetoverin toimesta – "Laukoi huuleni tikattavaksi"
-
20:14
Kultaleijona ilakoi vielä 24 tuntia sitten Linnan juhlissa, takoi nyt hirmutehot sarjakärkeä vastaan – "Ei se booliresepti turhaan ole salainen"
-
Lataa lisää