Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pellervo ennustaa Suomen talouden viriävän – kasvun taustalla rakentaminen ja kulutus

Lehtikuva
Julkaistu 22.09.2016 10:17

MTV UUTISET - STT

Suomen talous yltää tänä ja ensi vuonna pieneen kasvuun, ennustaa Pellervon taloustutkimus. PTT arvioi, että Suomen bruttokansantuote kasvaa tänä vuonna 1,2 ja ensi vuonna 1,4 prosenttia. Viime vuonna jäätiin 0,2 prosenttiin.  

Kasvua tukevat tänä vuonna rakentaminen ja kulutus. Ensi vuonna kulutuksen kasvu hidastuu, mutta rakentaminen jatkuu vahvana ja vientikin vahvistuu.  

Työmarkkinoilla kaivataan kuitenkin edelleen suuria rakenteellisia uudistuksia, PTT suosittaa. Sitä edellyttää myös hallituksen tavoite nostaa Suomen työllisyysaste 72 prosenttiin.

PTT arvioi, että kilpailukykysopimus ja työttömyysturvan muutokset auttavat saavuttamaan tavoitteesta noin kolmasosan.  

– Suuri parannus työllisyydessä saataisiin myös tukemalla ryhmiä, jotka ovat keskimääräistä harvemmin työllisiä. Esimerkiksi maahanmuuttajien ja nuorten työllisyysastetta voitaisiin nostaa reippaasti helpottamalla työmarkkinoille pääsyä. Hyvä esimerkki tästä on rakennusalalla ensi vuonna käyttöön otettava työkokeilu, toinen on erilaiset työsetelit, sanoo PTT:n ekonomisti Janne Huovari.  

Myös asuntomarkkinoilla tarvittaisiin uudistuksia, koska asuntojen tarjonta ei reagoi riittävän nopeasti kysynnän muutoksiin. Kaavoituksen pullonkauloja tulisi purkaa.  

Lisää aiheesta:

Valtiovarainministeriö: Suomen talouskasvu jää tänä vuonna nollaanHyviä uutisia taloudesta: PTT nostaa arviotaan Suomen kasvusta, kulutus lisääntyy poikkeuksellisen nopeastiPTT: Kasvua keinoilla, joilla pärjätään hetkiOP: Suomen talouskasvu jatkuu hyvänä ja laaja-alaisenaIlmarinen ennustaa kahden prosentin talouskasvuaPTT: Suomen talouskasvu on päässyt vihdoin muiden vauhtiin
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 13:25
    Kiertotalous

    Suomalaisista tuli maailman innokkaimpia käytetyn tavaran ostajia – nyt ilmiöstä pitäisi takoa rahaa

  • Eilen19:22
    Politiikka

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"

  • 1.11.18:30
    Politiikka

    Miten miljardien eurojen junarata Helsingistä Turkuun hyödyttää suomalaisia?

  • 1.11.09:35
    Kanada

    Kanadan pääministeri pyytää Trumpilta anteeksi Ronald Reagan -mainoksen takia

  • 1.11.07:14
    Finnair

    Finnair ei suostunut kuljettamaan pyörätuolia matkustamossa – asiakas syytti syrjinnästä