Pekka Pouta ennustaa karmivia kelejä: Luvassa jäätävää sadetta autoilijoiden kauhuksi – "Yhtäkkiä koko tuulilasi menee jäähän"
Pekka Poudan mukaan uusi lumipyry on saapunut Suomeen. Mutta tilanne sen kun pahenee, sillä sen jälkeen luvassa on jäätävää tihkua ja yhtä jäätävää sadetta.
Meteorologi Pekka Poudan sääennuste ei ole herkkua. Ensin pyryttää runsaasti lunta, sen jälkeen taivaalta tuuttaa jotain ihan muuta.
Sakeasta lumipyrystä huolimatta etelässä lumipeite ei todennäköisesti paksune.
– Mukana seuraa jälkipuolella lauhaa ilmaa ja jopa vesisateita, lumipeite hupenee loppujen lopuksi viikonlopun aikana.
Lumipyryn saapuminen lounaasta voimistaa tuulia ja idästä puhaltava tuuli tuo jatkuvasti Suomeen kylmää ilmaa.
Poudan mukaan luvassa voi olla jopa jäätävää tihkua voimakkaampi ilmiö – jäätävä sade.
– Semmosta, minkä joku on voinut kokea. Ajaa autoa ja yhtäkkiä koko tuulilasi menee jäähän. Tämän tyyppistä sadetta liikenteessä, Pouta kuvailee.
Tuuli on niin voimakasta, että pohjoisilla merialueilla myöhemmin torstaina iltapäivällä ja illalla on luvassa myrskypuuskia. Kovia puuskia on Poudan mukaan havaittavissa myös maa-alueilla.
– Ne voivat aiheuttaa vahinkoa erityisesti maan länsiosassa.
Perjantaina vettä etelään
Perjantai-iltana etelään saapuu ensimmäinen kunnon vesisade. Etelärannikon tuntumassa on Poudan mukaan luvassa jopa miltei lämmintä vettä.
– Lauantai on hyvin lämmin, silloin aurinko voi vilahtaa aivan etelässä.
Myös sunnuntaina on havaittavissa sadealue, joka on muuttanut reittiään edellisestä päivästä.
– Näyttää siltä, että vaikka sade alkaa etelässä sunnuntain vastaisena yönä ja aamuna se tulee lumena. Aivan rannikolla voi tulla vettä ja sisämaanpuolella räntää tai vettä.
Kylmenemistäkin on Poudan mukaan luvassa, mutta se tapahtuu maanantain ja tiistain tienoilla.
Uusimmat
-
12:50
Tässä on Valtteri Bottaksen uusi työkalu – seuraa Mercedeksen F1-auton julkistustilaisuutta suorana
-
12:48
Mystisen katutaiteilija Banksyn uusin teos vankilan seinässä? Tältä näyttää valtavan kiinnostuksen herättänyt maalaus
-
12:38
Vantaa pyytää puolustusvoimilta virka-apua kriisiytyneeseen koronajäljitykseen
-
12:30
Numeroiden unohtaminen saa Pippa Laukan turhautumaan Myyrä-sarjassa: "Ihan oikeasti – miten se osaa tyyliin pestä hampaat?"
-
12:28
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Jyväkyläläisestä koulusta kymmeniä karanteeniin – potilaiden määrä kasvoi sairaaloissa lähes 30:lla
-
12:26
Suomessa on todettu 581 uutta koronavirustartuntaa ja viisi uutta kuolemantapausta
-
12:25
Pelicans vahvisti jättihankintansa – siirto meni minuuttipeliksi
-
12:22
IS: Virossa yli tuhat koronatartuntaa joka päivä – Suomeen seilaavia laivamatkustajia ei pakkotestata
-
12:15
Jussi Virkkunen Kansan Uutisten päätoimittajaksi
-
12:07
Helsingistä kadunvarresta löydettyjen kuolleiden koiranpentujen tapauksessa ei epäillä eläinsuojelurikosta
-
12:00
Tästä on leikki kaukana: Siperiassa juostaan yksi maailman eksoottisimmista maratoneista – "Ei ole kyse nopeudesta vaan kestävyydestä"
-
11:46
Kuin kauhuleffasta! Nainen löysi kokolattiamattonsa alta salaisen kellarin: "Ei, en aio mennä tuonne alas"
-
11:30
Pääkaupunkiseudun latuja koluava naparetkeilijä neuvoo parhaille hiihtopaikoille – "Kaikilla keleillä voi hiihtää"
-
11:22
Joni Mäki näki venäläiskommentit isästään – vastasi ala-arvoiseen nimittelyyn: "Se on ihan ok, että mulle tulee paskaa niskaan"
-
11:15
Prinssi Oscar täyttää viisi vuotta – synttärisankari poseeraa leveästi hymyillen tuoreissa kuvissa
-
11:10
Tunnelma kiristyy Venäjän hiihtomaajoukkueessa – syyllisen epäonnistumiseen löytänyt Jelena Välbe jyrähti
-
10:54
Alkoholin matkustajatuonti romahti koronavuonna: THL kertoo, miksi Virosta palanneiden viinalasti kuitenkin kasvoi
-
10:46
Kourimiskohussa ryvettynyt F1-kuski kommentoi viimein irvokasta somevideotaan: "En ole ylpeä siitä"
-
10:44
Leijonien koronaryppäässä tartunnan saanut Ässät-hyökkääjä jälleen pelikunnossa – kuvaili seuran podcastissa tuntojaan: "Elämäni pisimmät kaksi viikkoa"
-
10:43
Vahvistus: Volvo lopettaa polttomoottoriautojen valmistuksen
-
Lataa lisää