Pauliinan ruokavaliosta puuttuu kunnon ruoka.
Videolla Pippa Laukka kertoo, millä suolaiset herkut voi korvata.
Olet mitä syöt -ohjelmaan osallistuva 24-vuotias Pauliina kaipaa apua elämäntapojen korjaamiseksi. Hän tekee raskasta kolmivuorotyötä, ja väsyneenä tulee tehtyä huonoja ruokavalintoja. Naiselle on kertynyt 15 ylimääräistä kiloa vuoden aikana. Ylipainon vuoksi itsetunto on matala, mikä vaikuttaa ihmissuhteisiin.
Apuun hälytetty hyvinvointilääkäri Pippa Laukka suuntaa ensiksi Pauliinan jääkaapille. Tyhjyyttään ammottava jääkaappi paljastaa Pauliinan syövän enimmäkseen kodin ulkopuolella.
– Tämä on klassikko: menet nälkäisenä ruokakauppaan tai ravintolaan ja teet huonoja valintoja, Laukka toteaa.
Laukan järkytys syvenee, kun kaappi on pullollaan sipsipusseja ja pakastimesta löytyy litratolkulla jäätelöä. Pauliina myöntää syövänsä sitä joskus nälkäänsä. Laukka ihmettelee, miksei Pauliina syö kunnon ruokaa.
– Nälän ja jäätelön ei pitäisi olla mitenkään yhteydessä toisiinsa.

