Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Paradoksi: Tänään kannustetaan ostamaan ja olemaan ostamatta

Älä osta mitään -päivä järjestetään tarkoituksella samana päivänä kuin alennusmyyntipäivä Black Friday eli niin sanottu musta perjantai.
Älä osta mitään -päivä järjestetään tarkoituksella samana päivänä kuin alennusmyyntipäivä Black Friday eli niin sanottu musta perjantai./All Over Press
Julkaistu 47 minuuttia sitten

MTV UUTISET – STT

Älä osta mitään -päivä järjestetään samana päivänä kuin alennusmyyntipäivä Black Friday.

Ympäristöjärjestö Luontoliitto kannustaa viettämään tänään Älä osta mitään -päivää.

Kampanjan tarkoituksena on pohtia omaa kuluttamistaan. Luontoliiton mukaan Suomessa luonnonvarojen kulutus on henkeä kohti Euroopan suurinta.

Koko kuukauden kestävään kampanjaan osallistuva voi esimerkiksi kokeilla, pärjäisikö koko marraskuun ilman uusien tavaroiden ostamista. Kokeilun tarkoituksena on oppia vähentämään kuluttamista ympäri vuoden ja sen sijaan esimerkiksi korjaamaan, lainaamaan ja ostamaan käytettyä tarpeeseen.

Päätapahtuma Oodissa

Kampanjan päätapahtuma järjestetään perjantaina Helsingin keskustakirjasto Oodissa. Kirjastossa paneelikeskusteluun osallistuu muun muassa vaikuttaja ja kirjailija Julia Thurén. Kampanjassa ovat mukana myös Roskapäivä-tapahtuman perustanut Eino Oinio, Kirppismummona sosiaalisessa mediassa tunnettu Ann-Britt Felin-Aalto sekä Marttaliitto.

Älä osta mitään -päivä järjestetään tarkoituksella samana päivänä kuin alennusmyyntipäivä Black Friday eli niin sanottu musta perjantai. Viikko tunnetaan nimellä Black Week eli musta viikko, mutta usein alennuksia aletaan tarjota jo edellisellä viikolla.

Luontoliitto kertoo tuoneensa Älä osta mitään -päivän Suomeen vuonna 1993, vaikka ensimmäiset Black Fridayn alennuskampanjat nähtiin Suomessa noin 15 vuotta myöhemmin.

Lisää aiheesta:

Paradoksi: Tänään kannustetaan ostamaan ja olemaan ostamattaJärvisydämen konkurssi peruttu – toimitusjohtaja: "Tilanne on hoidettu"VM selvittää rajattuja muutoksia kuntien valtionosuusjärjestelmäänNäin kuluttajien luottamus talouteen paraniSuomalaisten temutus lähdössä täysin käsistä: "50 miljoonaa pakettia"Uutissuomalainen: Tuulivoiman rakentaminen tyssää ensi vuonna
TalousKauppaRahaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen16:55
    Rantasalmi

    Järvisydämen konkurssi peruttu – toimitusjohtaja: "Tilanne on hoidettu"

  • Eilen13:06
    Valtion budjetti

    VM selvittää rajattuja muutoksia kuntien valtionosuusjärjestelmään

  • Eilen11:08
    Kotimaa

    Näin kuluttajien luottamus talouteen parani

  • ke21:08
    Turvallisuus

    Suomalaisten temutus lähdössä täysin käsistä: "50 miljoonaa pakettia"

  • ke19:10
    Tuulivoima

    Uutissuomalainen: Tuulivoiman rakentaminen tyssää ensi vuonna