Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Paola Suhonen vanhasta mallistostaan: Identiteettikriisin paikka

Paola Suhonen
Paola SuhonenLehtikuva
Julkaistu 31.01.2013 18:28(Päivitetty 31.01.2013 19:33)

Suunnittelija myöntää, ettei hän enää allekirjoita kaikkia vanhoja luomuksiaan.

Helsingin Designmuseossa avautuu perjantaina näyttely Ivana Helsinki 15 – Matkalla kotiin. Se kokoaa ensimmäistä kertaa yhteen kaikki Paola Suhosen suunnittelemat 30 mallistoa, jotka ovat syntyneet 15 vuoden aikana.

Suhonen itse sanoo, että tästä 15 vuoden "matkasta" näkyy kasvaminen taiteilijana, suunnittelijana ja ihmisenä. Ivana Helsinki on aina ollut hänelle henkilökohtainen taideprojekti. Se, mikä näkyy kuoseissa, peilautuu suunnittelijan senhetkiseen elämään, josta hän ammentaa luomistyössään.

– Ivana Helsinki on minulle kuin biograafinen luotaus omaan elämään, hän kuvailee.

Hapuilevasta aikuiseen

Pitkälle matkalle mahtuu Suhosen mukaan kaikenlaista.

– On huippuhetkiä ja sellaisiakin vaatteita, joita katsoessa ajattelee, että "ei herranen aika, tällaisiakin olen joskus suunnitellut", hän kertoo.

Esimerkiksi vuonna 2008 Birdring-malliston aikaan Suhosella oli kokeileva ja maskuliininen kausi, jolloin syntyi muun muassa jättikokoisia liivejä, jotka jäljittelivät belgialaista muotia.

– Niistä huomaan, että minulla on ollut identiteettikriisin paikka. En ole uskaltanut olla oma itseni, hän analysoi nyt.

Alun mallistoissa estetiikka oli Suhosen mukaan haurasta ja hapuileva. Sitten hän löysi retron ja printtikuosit. Viime vuosina tyyliin on vaikuttanut myös asuminen muualla. Suhonen on opiskellut elokuvakoulussa New Yorkissa ja Los Angelesissa.

– On tullut uudenlainen, hyvällä tavalla nostalginen pohjavire, jossa kaivataan kotiin, hän kuvailee.

Suhosen omasta mielestä hänen tyylistään on tullut aikuisempi ja sofistikoituneempi. Viimeisimmät mallistot ovat olleet ytimekkäitä, ylimääräiset rönsyt on karsittu pois.

– Kun on asunut muualla ja joutunut hoitamaan kaiken itse, haluaa, että asiat ovat selkeitä ja napakoita.

Paola Suhonen arvioi Jenni Haukion tyylin

Paola Suhonen visioi Madeleinen häämekon

(STT–MTV3)

Lisää aiheesta:

Stylisti Minttu Vesala kertoo, miksi suomalaisten tyyli on ihan omaa luokkaansa – Fashion in Helsinki -muotiviikko päättyiTässä ovat Muodin huipulle -kisaajatTätä et tiennyt Muodin huipulle -juontaja Miisa Grekovista: hän oli nuorena skeittaaja!Katri Niskasella on silmät auki lähes yölläkin: "Se on suunnittelijan ammattitauti"Uskomaton alku uralle! Anna Isoniemi suunnitteli suomenkielisen malliston Adidakselle: "Päädyin muotialalle vahingossa"Kiasmassa uusi näyttely: Taitelija Grayson Perry pukeutuu mekkoihin Clairena – "Olen osa taidetta tutkiessani ihmisyyttä"
Paola Suhonen

Tuoreimmat aiheesta

Paola Suhonen
  • 25.02.201910:23
    Muotisuunnittelijat

    Muotisuunnittelija Paola Suhonen ruotii Oscar-tähtien tyylit

  • 02.12.201613:17
    Seurapiirit

    Oletko aina halunnut suudella aikuisviihdetähteä? Nyt se on mahdollista

  • 06.12.201517:42
    Marco Bjurström

    Video: Suhonen ja Bjurström Linnan-puvuista: Tärkeintä on olla oma itsensä

  • 15.11.201312:22
    Elokuvat

    Paola Suhonen ehdolla elokuvapalkinnon saajaksi Puolassa

  • 10.10.201319:53
    Paola Suhonen

    Paola Suhonen omisti malliston syöpään kuolleelle ystävälleen