Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pankkitunnisteiden käyttö julkishallinnon asiointipalveluissa uhkaa kaventua – pankkien hinnoittelu valtiolle liikaa

Lehtikuva
Julkaistu 29.06.2018 16:07

MTV UUTISET – STT

Pankkitunnisteiden käyttö julkishallinnon tunnistamisessa uhkaa kaventua. Väestörekisterikeskus ei ole päässyt joidenkin pankkien kanssa sopimukseen siitä, että niiden pankkitunnuksilla voisi tunnistautua julkishallinnon palveluihin myös ensi vuonna.

Nykyiset vahvan tunnistamisen sopimukset päättyvät vuodenvaihteessa.

Ongelmien syynä on se, että joidenkin pankkien tarjoama hinnoittelu osoittautui valtiolle liian kalliiksi.

Johtaja Joonas Kankaanrinne Väestörekisterikeskuksesta ilmoittaa, että pankkien kanssa aloitetaan asiassa jatkoneuvottelut.

– Olisi toivottavaa, että kaikki pankit lähtisivät mukaan julkishallinnon tunnistamiseen, jotta jatkossakin kaikki markkinoilla olevat tunnistamisvälineet olisivat kansalaisten käytettävissä, Kankaanrinne linjaa tiedotteessa.

On jo varmistunut, että Osuuspankin ja Nordean pankkitunnisteet ovat käytössä Suomen julkishallinnossa myös ensi vuonna. Lisäksi sähköisiin asiointipalveluihin voi tunnistautua ainakin Telian, Elisan ja DNA:n mobiilivarmenteilla sekä poliisin myöntämällä sähköisellä henkilökortilla.

Valtio on budjetoinut tunnistautumisen kustannusten ylärajaksi viisi miljoona euroa vuodessa.

Lisää aiheesta:

Digitaalinen henkilöllisyystodistus tulossa käyttöön ensi vuonna – tällaisia muutoksia on luvassaVäestötietoviranomainen ihmettelee, miksi luottoa voi saada pelkällä henkilötunnuksella: "Tämmöisestä vanhasta huonosta käytännöstä pitäisi päästä eroon"Sähköisestä tunnistautumisesta uhkaa tulla salasanojen sekamelska – käy myös veronmaksajan kukkarolleHuoli pois: Kaikkien pankkien tunnuksilla voi yhä käyttää viranomaispalveluja verkossa96 prosenttia suomalaisista tunnistautuu pankkitunnuksilla, nyt kalliista systeemistä halutaan eroon – Olisiko Viron malli pelastus? Verkkopankilla tunnistautuminen liian kallista valtiolle – voi olla, että ensi vuonna vain Nordean ja OP:n tunnukset käyvät
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:42
    Anneli Auer

    Auer-käräjillä tänään poikkeuksellinen kuuleminen: Lasten uv-valolöydöksistä erimieliset lääkärit kohtaavat

  • 06:35
    Venäjä

    Suomesta turvapaikan saaneet venäläislapset määrättiin palautettavaksi Venäjälle – ihmisoikeustuomioistuin antaa ratkaisun

  • 06:19
    F-35

    F-35 on sotinut tänä vuonna: Kysyimme Ilmavoimilta, mitä hävittäjän taistelutehosta on paljastunut

  • 06:05
    Kela

    Kelan hallitus ja valtuusto kokoustavat tänään

  • 05:54
    Kotimaa

    Itä-Helsingin tyttökopla herättää pelkoa: "Lapseni kaveri soitti ja kertoi, että sun lapsi on hakattu täysiä"