Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Palomiehiä tarvittiin erikoistehtävässä Oulussa, kun sorsanpoikaset jäivät loukkuun viemäriin – "Jokainen elämä on arvokas, oli sitten kyseessä pikkutipu tai ihminen"

MTV Uutiset AOP
Julkaistu 25.05.2020 16:13

Salla Laurila

Oulun Toppilassa sadevesiviemäriin joutuneet sorsanpoikaset pääsivät palomiesten ansiosta takaisin emonsa turvaan.

Viime viikolla kerroimme pienestä hirvenvasasta, joka löydettiin henkihieverissä ojan pohjalta. Nyt se kasvaa ja voi hyvin Markku Harjun hellässä hoidossa miehen olohuoneessa. Katso video:

2:56Orvoksi jäänyt hirven vasa pelastettiin kuoleman kielistä Mynämäellä – katso hellyttävä video Rudy-vasan imetyksestä

Oulu-Koillismaan pelastuslaitoksen palomies Harri Minkkisen sunnuntaityövuoro sai erilaisen käänteen, kun pelastustyöntekijät kutsuttiin paikalle auttamaan pinteeseen joutuneita sorsanpoikasia.

– Pariskunta oli huomannut hätääntyneen sorsaemon, uroksen sekä poikasia. Hätääntynyt emo oli sadevesiojan ritilän edessä huudellut poikasiaan.

Kaksi poikasta oli pudonnut säleiköstä kaivoon ja jäänyt sinne jumiin. Paikalle tullut palokunta ryhtyi pelastustoimiin.

– Alueella oli kolme kaivoa ja jokaisessa roikkui äijä pää alaspäin kuuntelemassa, että mistäs se piipitys kuuluu, Minkkinen kertoo pelastusoperaation sujumisesta.

Toista tipua sai houkutella urakalla

Minkkinen kertoo, että ensimmäinen tipuista saatiin nostettua ylös pinteestä nopeasti, mutta toinen oli vaikeampi tapaus.

– Me viheltelimme ja houkuttelimme niitä tulemaan kohti haavia, jotta ne saataisiin ylös. Raskainta oli olla liikkumatta, ettei tipu säikähtäisi haavia.

Kun ensimmäinen tipu saatiin nostettua kaivosta, emo antoi sille välittömästi palautetta.

– Nostettuani sen kävin viemässä sen emolle, joka nosti heti mellakan, kun tipu ui sen luo. Emo oli varmasti helpottunut. 

Toisen poikasen houkutteluun käytettiin vartti, ennen kuin sekin saatiin turvallisesti takaisin maan kamaralle.

– Se oli vähän rantumpi tapaus ja liukas kaveri. Kun se saatiin ylös, viime hetkillä se vielä luikahti haavista kaivon vierelle ja nappasin sen talteen.

– Me mietittiin jo, että jos ei saada toista tipua pois, niin pistetään pintapelastuspuku päälle ja lähdetään ryömimään kaivoon. Mutta tällä kertaa jouduttiin sinne vain vyötärön verran.

Lue myös: Ensihoitajat ylistävät hengenpelastajasiskoja: Pyörällä kaatunut mies vakuutti, ettei tarvitse apua, mutta Titta ja Nita päättivät toisin – pian mieheltä katosikin pulssi

Operaatio keräsi runsaasti yleisöä

Pelastusoperaatio keräsi paikalle myös uteliasta yleisöä. Kun viimeinen tipu saatiin ylös, Minkkinen kävi viemässä sen paikkaan, jossa emo oli hetki sitten ollut. 

– Sanoin sitten yleisölle, että meidän pitää poistua, koska emo ei uskalla koko katraan kanssa tulla hakemaan poikastaan. 

Minkkisen mukaan tehtävä oli kaikkinensa haastava, mutta mukava. Koko operaatioon meni tunti.

– Olimme siinäkin mielessä onnekkaita, että hyvin pian sen jälkeen meille tuli kiireellinen tehtävä. Jos emme olisi saaneet tipua pelastettua ennen sitä, olisimme joutuneet jättämään tehtävän kesken. Itse ajattelen niin, että jokainen elämä on arvokas, oli sitten kyseessä pikkutipu tai ihminen.

– Yleensä eläinpelastustehtävissä eläimet joutuvat pulaan ihmisten aikaansaannosten takia. Siksi meidän velvollisuus on auttaa niitä, Minkkinen päättää.  

Lue myös: Pikkuinen hirvi löydettiin kuoleman kielistä ojanpohjasta – nyt Markku Harju hoitaa Rudy-vasaa olohuoneessaan: "Luonto on raaka. Heti selvisi, miksi se oli hylätty"

Lisää aiheesta:

Jukka törmäsi mökillä järkyttävään näkyyn – "Elossa oleva oli kovin kiukkuinen"Palomies Harri sai haavittua vikkeläjalkaisen vieraan vartin jahdin jälkeen – tärkeä muistutus kansalaisillePöllönpoikaset joutuivat elämänsä kiipeliin historiallisessa kartanossa – seurasi hurja pelastusoperaatioJoutsenperhe jäi junan alle, ja vapaaehtoiset ryntäsivät etsimään orpoja poikasia – etsinnoissä mukana ollut Anu: "Ihmisten pohjaton hyvyys on jotenkin ihan mieletöntä"Lohduton piipitys raikui radalta! Veturinkuljettaja-Jukka pysäytti koko junaliikenteen – hellyttävä video paljastaa joutsenperheen pelastuksenFredrikin kalareissu sai kohtalokkaan käänteen: pelasti jäihin vajonneen pilkkijän lähes varmalta kuolemalta – "Jälkikäteen tuli kyllä tärinä"
OuluPelastuslaitosLinnutKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Oulu
  • Eilen06:38
    Ylinopeus

    Oulun poliisi mittasi poskettomia ylinopeuksia

  • 10.9.20:27
    Poliisi

    Oulun poliisi pelasti seepran somen avulla

  • 5.9.22:32
    Nokia

    Nokia avasi uuden radioteknologian keskuksen Ouluun

  • 5.9.17:18
    Työ

    Kehitysvammaiselle potkut K-Supermarketista 19 vuoden jälkeen – nyt tuli päätös: Mika ei palaa vanhaan työhönsä

  • 5.9.16:01
    Ihmiskauppa

    Teollisuusliitto kiittää marjanpoimijoiden ihmiskauppajutussa tullutta tuomiota