Helsingissä parhaillaan vieraileva kirjailija käy omaa sotaansa Ukrainassa käytävää sotaa vastaan kirjoituksillaan.
Mihail Šiškin on Venäjän tunnetuimpia nykykirjailijoita. Sveitsissä jo pitkään asunut Šiškin kritisoi Venäjän hallintoa ja sen aloittamaa hyökkäyssotaa voimakkaasti. Šiškinin mielestä Ukrainan sodassa sivistys taistelee julmuutta vastaan ja ukrainalaisa on autettava kaikin keinoin.
Esseekokoelmallaan Sota vai rauha Šiškin pyrkii vastaamaan hänelle usein esitettyihin kysymyksiin: Mitä Venäjällä tapahtuu, miksi maa ajautuu aina uudelleen konfliktiin lännen kanssa ja miksi maa on diktaattorien luvattu maa?
– Osa venäläisistä elää menneisyydessä. He tuntevat olevansa edelleen osa heimoa. He eivät päätä itse, mikä on oikein ja mikä on väärin, sillä oma heimo on aina hyvä ja muut pahoja ja haluavat tuhota meidät. Vastuu siitä, mikä on oikein ja mikä on väärin siirretään johtajille, Šiškinin selittää.
Oppositio ja vapaa ajattelu on Venäjällä pitkälti tukahdutettu. Demokratiaan tarvitaan hänen mukaansa kriittisesti ajatteleva ja vapaa kansa. Sen Venäjän hallinto pyrkii kaikin keinoin estämään.
Sota koituu Putinin kohtaloksi
Šiškin uskoo sodan päättyvän Putinin tappioon.
– Putinin lopulle on kolme vaihtoehtoa. Joko hän kuolee yllättäen, joko hänet syrjäyttää lähipiiri tai hän pakenee bunkkeriinsa Keski-Afrikkaan.
Šiškin on varma, että Wagner-joukot ovat valmistelleet Putinille ”hätäuloskäynnin” Afrikkaan.
– Jokainen diktaattori ajattelee tulevaisuuttaan.
