Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Paljonko pysäköinti maksaa? – MTV Uutiset vertaili pääkaupunkiseudun kauppakeskusten parkkihallien hinnat

3:13Kauppakeskuskilpailu kiristyy - Kauppakeskus Tripla avataan tällä viikollaKauppakeskus Tripla on liiketilojen määrällä mitattuna Pohjoismaiden suurin kauppakeskus.
Julkaistu 17.10.2019 05:49(Päivitetty 21.10.2019 08:21)
Toimittajan kuva

Visa Högmander

visa.hogmander@mtv.fi

visahogmander

Kalleinta auton pysäköiminen on Helsingin ydinkeskustassa. Keskustasta poispäin mennessä hinnat halpenevat.

Tänään Helsingissä avatun kauppakeskus Triplan ja Pasilan uuden aseman pysäköintihinnat ovat puhuttaneet sosiaalisessa mediassa.

Henkilöauton pysäköiminen keskuksen parkkihalliin maksaa arkisin ja lauantaisin aamuseitsemästä iltaseitsemään viisi euroa tunnissa. 

Arki-iltaisin kello 19–00 pysäköinnin hinta on kolme euroa per tunti. Öisin, lauantai-iltaisin ja sunnuntaisin tuntihinta on yksi euro.

Marraskuun loppuun asti Triplassa pysäköinti on ilmaista ensimmäisen tunnin ajan.

Juttu jatkuu kuvan ja linkin jälkeen

Triplan pysäköintihinnat
Tripla ja YIT

Lue myös: Onko tämä liikaa? Kauppakeskus Triplan viiden euron parkkihinnat närkästyttävät autoilijoita: "Pitäkööt tunkkinsa"

Ilmaista, halpaa ja ei niin halpaa

MTV Uutiset vertaili pääkaupunkiseudun isojen keskusten pysäköintihintoja. Helsingin muissa kauppakeskuksissa henkilöauton lyhytaikaisen pysäköinnin hinnat ovat paikoin Triplaa korkeampia.

Ydinkeskustan Forumissa hinta on arkisin aamukahdeksasta iltakuuteen 6,60 euroa per tunti. Kampin kauppakeskuksessa tuntihinta on kuusi euroa.

All Over Press

Kalasatamassa sijaitsevassa Redissä normaalihinta on 2,80 euroa tunnilta ja ensimmäinen tunti on ilmainen.

Tavaratalo Stockmannin parkkihallissa pysäköinti maksaa tunnilta seitsemän euroa.

Lue lisää: Helsingin uusin kauppakeskus Mall of Tripla aukeaa Pasilassa – mutta miksi sen nimi on englanninkielinen?

Kantakaupungin ulkopuolella pysäköintihinnat laskevat tai poistuvat kokonaan. Itäkeskuksen kauppakeskus Itiksessä parkkeeraaminen on ilmaista. Samoin on Kannelmäessä kauppakeskus Kaaressa.

Espoon puolella Tapiolassa kauppakeskus Ainoassa ensimmäinen tunti maksaa kaksi euroa ja siitä eteenpäin euron per tunti.

Matinkylän Isossa Omenassa pysäköinti on kahden tunnin ajan ilmaista ja siitä eteenpäin 1,5 euroa tunnilta.

All Over Press

Sekä Leppävaarassa Sellossa että Vantaan puolella Jumbossa pysäköinti on ilmaista viiden tunnin ajan.

Vantaalla Tikkurilan asemalla sijaitsevan kauppakeskus Dixissä pysäköinti maksaa kaksi euroa tunnissa.

Monissa keskuksista saa ilmaista parkkiaikaa lataamalla pysäköintisovelluksen.

Kadunvarressa maksimi 4 euroa tunti

Helsingin kantakaupungissa pysäköinti kadunvarsilla on jaettu kahteen maksuvyöhykkeeseen. Ykkösvyöhykkeellä pysäköinti maksaa neljä euroa ja kakkosvyöhykkeellä, johon esimerkiksi Pasila kuuluu, kaksi euroa per tunti.

Kantakaupungissa pysäköinti on maksullista yleensä maanantaista perjantaihin kello 9–21. Lauantaisin pysäköinti on maksullista vyöhykkeellä yksi ja joillain vyöhykkeen kaksi alueilla kello 9–18.

Maksulliset ajat on syytä tarkastaa aina liikennemerkistä. Osa keskustan pysäköintipaikoista on maksullisia myös sunnuntaisin ja pyhäpäivinä.

Lue myös: Redin kauppakeskusjohtaja valmistautuu Triplan avajaisiin: "Alkuun annetaan rauha ja sen jälkeen tehdään oma vastaisku"

Artikkelia muokattu 21. lokakuuta 2019 kello 8.15: Korjattu tieto kauppakeskus Ison Omenan pysäköintihinnoista.

Lisää aiheesta:

OIKAISU: Pysäköintivirhemaksujen suuruus vaihtelee merkittävästi kaupungista riippuenHelsingistä häviää lähes 1 500 ilmaista parkkipaikkaa – ole tarkkana, jos pysäköit näillä alueillaHalutaanko Helsingistä autoton kaupunki? Tämä pysäköintimaksu voi moninkertaistua, mutta edes 90 e/kk ei takaisi vapaata parkkipaikkaaHelsingissä on paikka, johon autonsa voi pysäköidä vaikka puoleksi vuodeksi – jopa ihan ilman lisämaksuaNyt kirpaisee ja kunnolla: Espoo vie autoilijoilta ilmaisen pysäköinnin ilmastotavoitteiden varjolla – tässä hinnatOnko tämä liikaa? Kauppakeskus Triplan viiden euron parkkihinnat närkästyttävät autoilijoita: "Pitäkööt tunkkinsa"
KauppakeskuksetTriplaPysäköintiHelsinkiEspooVantaaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kauppakeskukset
  • 2.7.14:11
    Helsinki

    Itiksen kattolasin putoaminen "inhimillinen virhe" – katolla oltiin väärään aikaan

  • 1.7.18:03
    Helsinki

    Itiksessä vaaratilanne, painava kattolasi putosi keskelle kauppakeskusta: "Sieltä oikein ropisi lasia"

  • 04.12.202407:41
    JERE JEESAA

    Sissi, 16, lähti kyselemään kaupoista ilmaisia synttärilahjoja – tätä kaikkea hän sai: "Yllätyin!"

  • 11.11.202408:03
    Vantaa

    Kauppakeskus Jumbo vaihtaa nimensä

  • 05.09.202410:07
    MTV Uutiset Live

    Mitä ihmettä Helsingin ytimessä tapahtuu? Ultra Bralta jättiyllätys