Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Paljain käsin puuman tappanut lenkkeilijä kertoo taistelusta, joka olisi voinut johtaa kuolemaan – "Meillä oli pieni painiottelu"

0:39Vuoristoleijona hyökkäsi lenkkeilijän kimppuun Coloradossa
Julkaistu 15.02.2019 13:31

MTV UUTISET – CNN

Kerroimme aiemmin lenkkeilijästä, joka tappoi paljaan käsin kimppuunsa hyökänneen puuman. Nyt rohkelikkojuoksija Travis Kauffman on kertonut julkisesti kokemuksestaan.

Kauffmann lenkkeili suositulla luontoreitillä Coloradon pohjoisosassa Yhdysvalloissa, kun hän yhtäkkiä kuuli takanaan kissapedon ääniä.

Kauffmanin hengen pelasti kenties se, ettei hänellä ollut kuulokkeita korvillaan. Kauffman oli heti valmiina, kun eläin hyökkäsi kimppuun.

– Se alkoi kynsiä naamaani ja kaulaani. Siitä kauhureaktioni muuttui taistelureaktioksi, sillä huomasin, kuinka lähellä se oli, Kauffman kertoo.

Seuraavaksi Kauffman yritti saada puumaa pois kimpustaan.

– Piehtaroimme polkua pitkin ja meillä oli pieni painiottelu, jonka aikana pääsin sen päälle.

Kauffman sai polvillaan pidettyä puuman takajalat kiinni ja tukehdutti eläimen kamppailun lopuksi hengiltä.

"Lenkkeilijä teki kaikkensa pelastaakseen henkensä"

Välikohtauksen jälkeen Kauffman juoksi vielä lähes viisi kilometriä, kunnes kohtasi muita lenkkeilijöitä, jotka hoitivat hänelle kyydin sairaalaan.

Viranomaiset löysivät kuolleen eläimen, joka määriteltiin nuoreksi, noin 36 kiloa painavaksi urokseksi.

– Lenkkeilijä teki kaikkensa pelastaakseen henkensä. Tämänkaltaisen hyökkäyksen sattuessa pitää kykyjen mukaan tapella vastaan, juuri niin kuin hän teki, Coloradon luonnonpuistojen suojelujärjestön alueellinen johtaja Mark Leslie kommentoi.

Lisää aiheesta:

Hurja uroskenguru yritti hukuttaa koiran – omistajan itsepuolustustaidot joutuivat todelliseen testiin30 aggressiivista lehmää talloi naisen sairaalakuntoon Coloradossa: "Luulin juuri todistaneeni hänen kuolemaansa"Puuma hyökkäsi 8-vuotiaan kimppuun – poika selvisi kuin ihmeen kaupalla: "Se oli jotain, mitä vanhemman ei tulisi koskaan nähdä"Puuma hyökkäsi kahdeksanvuotiaan pojan kimppuun keskellä naapurustoa – isän esimerkillinen toiminta pelasti lapsenLenkkeilijä tappoi puuman paljain käsin – villipedon ruumiinavaus paljasti, mitä kuolonkamppailun aikana tapahtuiLenkkeilijä ei jäänyt toimettomaksi, kun vastaan tuli puuma: Tappoi suuren kissaeläimen paljain käsin
Luonto ja eläimetYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • Eilen21:46
    Koirat

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio

  • Eilen15:51
    Avaruus

    Kiina laukaisi kiertoradalle tarkoin valittuja avaruushiiriä

  • 1.11.19:55
    Hyvän mielen jutut

    Drooni, alien vai Halloween-keiju? Outo olento tallentui Riitan mökin valvontakameraan

  • 1.11.06:49
    Dinosaurukset

    T.rexin luuranko kuuluikin aivan eri lajille: käsitys dinosaurusten kuninkaasta mullistui

  • 31.10.22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan