Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pakistanissa lumimyrskyn aiheuttaman liikenneruuhkan uhriluku on noussut

0:55Uteliaisuus johti sekasortoon Pakistanissa: Epätyypillisen runsas lumisade aiheutti kuolemiin johtaneita liikenneturmiaUteliaisuus johti sekasortoon: Runsas lumisade johtanut useisiin kuolemiin liikenneruuhkassa Pakistanissa.
Julkaistu 09.01.2022 10:51

MTV UUTISET - STT

Pakistanissa pelastustyöntekijät ovat sunnuntaina raivanneet auki teitä lumimyrskyn saartamaan Murreen vuoristokaupunkiin, jossa tuhannet matkailijat ovat loukussa.

Paikallisten viranomaisten mukaan ainakin 22 ihmistä kuoli lumeen jääneissä ajoneuvoissa perjantain ja lauantain välisenä yönä joko kylmään tai autojen pakokaasuista saamaansa häkämyrkytykseen. Uhrien joukossa oli kymmenen lasta.

Lähes 100 000 tuhansilla ajoneuvoilla liikkunutta vierailijaa oli tungeksinut kaupunkiin nähdäkseen epätavallisen runsaan lumisateen, mikä aiheutti valtavan liikenneruuhkan jo ennen lumimyrskyä.

Lue myös: Pakistanissa ihmiset rynnivät katsomaan epätavallista lumimyrskyä – ainakin 21 ihmistä kuoli

Viranomaiset olivat antaneet alueelle liikennevaroituksen huonojen sääolosuhteiden takia, mutta se ei riittänyt pitämään ihmisiä poissa. Perjantaista alkaen lumimyrsky kaatoi puita ja tukki kapeita teitä, jotka johtavat kaupunkiin ja sieltä ulos.

Sisäministeri Sheikh Rashid kertoi lauantaina armeijan osallistuvan teiden raivaamiseen ja pelastustöihin.

– Ensimmäinen prioriteettimme on ihmisten pelastaminen, sitten hätäapu, Punjabin maakunnan hallituksen tiedottaja Hasaan Khawar kertoi sunnuntaina.

Video: Vielä eilen liikenneruuhkien uhriluku oli 21 henkilöä.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Afganistanissa ainakin 25 kuollut maanvyörymässäAinakin 11 kuollut ja 27 kateissa rankkasateiden jäljiltä Pekingissä ja lähialueilla – "Tämä on luonnonkatastrofi"Pakistanissa ihmiset rynnivät katsomaan epätavallista lumimyrskyä – ainakin 21 ihmistä kuoliNeljä kuollut Kanadan länsiosia kurittaneissa tulvissa – ainakin yksi yhä kateissaBulbul-hirmumyrsky runteli Bangladeshia ja Intiaa: Useita ihmisiä kuoli ja kaksi miljoonaa joutui evakkoon – nyt aluetta piiskaavat kaatosateetIndonesiassa uskomattomat liikenneruuhkat – 12 kuollut vedenhukkaan ja uupumukseen
PakistanLumiRuuhkatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Pakistan
  • 31.8.17:33
    Donald Trump

    NY Times: Intian pääministeri Modi ei innostunut Nobel-Trumpista, sai kostoksi jättitullit

  • 31.8.10:31
    Vladimir Putin

    Putin ja Kim Jong-un Kiinaan: Tästä tapaamisissa on kyse

  • 19.8.23:42
    Tulvat

    Pakistanin monsuunisateiden aiheuttamat maanvyörymät ovat tuhonneet kokonaisia kyliä

  • 17.8.20:05
    Tulvat

    Yli 150 kateissa ja lähes 350 kuollut Pakistanin tulvissa

  • 16.8.18:04
    Rankkasateet

    Liki 350 ihmistä kuollut Pakistanissa rankkasateiden vuoksi