Donald Trump asetti Intialle jättitullit sen jälkeen, kun pääministeri Modi ei tukenut Trumpia Nobelin rauhanpalkinnon saajaksi, kertoo New York Times.
New York Times kytkee Intian ja Yhdysvaltojen suhteen jyrkän heikkenemisen 17. kesäkuuta käytyyn puhelinkeskusteluun.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi Intian pääministeri Narenda Modille lopettaneensa Intian ja Pakistanin väliset vihamielisyydet ja vihjasi mahdollisuudesta tulla ehdotetuksi Nobelin rauhanpalkinnon saajaksi.
Viitaten haastatteluihin New Delhissä ja Washingtonissa New York Times kertoo Trumpin sanoneen 35 minuuttia kestäneen puhelun aikana, miten ylpeä hän oli siitä, että oli saanut sotilaallisen tilanteen rauhoittumaan.
Trump mainitsi myös, että Pakistan aikoi ehdottaa häntä Nobelin rauhanpalkinnon saajaksi. Puheluun perehtyneiden lähteiden mukaan viesti oli epäsuorasti se, että Modin pitäisi tehdä samoin.

