Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Päiväpalkka 2,5 euroa - MTV vieraili suomalaisketjujen käyttämällä tehtaalla Bangladeshissa

Työntekijät ovat vaatineet parempia työoloja Bangladeshin tuhoisan tehdasromahduksen jälkeen.
Työntekijät ovat vaatineet parempia työoloja Bangladeshin tuhoisan tehdasromahduksen jälkeen.MTV3/Epa
Julkaistu 27.03.2014 21:40
Toimittajan kuva

Aino Huilaja

aino.huilaja@mtv.fi

@ainohuilaja

Kun MTV Uutiset pyysi vierailua Stockmann-konsernin käyttämälle tehtaalle, lupa järjestyi  puoli vuotta käytössä olleeseen uudenkarheaan rakennukseen pääkaupunki Dhakan kupeessa. Kyse on Maxcom Internationalin uusimmasta tehtaasta, jolla valmistetaan 2000 työntekijän voimin vaatteita muun muassa Stockmann-konserniin kuuluville suomalaisille muotiketjuille Seppälälle, Lindexille ja Stockmannille.

Maxcomin uusin tehdas on kahdeksankerroksinen ja taatusti yhtiön tehtaista parhaimmassa kunnossa. Sen vuoksi tehdasta esitellään medialle mielellään. Bangladeshin 4000 tehtaasta tämä vaatetehdas on selkeästi kärkipäästä.

- Olemme toki tarkastaneet kaikki muutkin tehtaamme. Tehtaiden rakenteet on käyty läpi ja niiden paloturvallisuus on kunnossa, tehtaanjohtaja Abul Mansur Ahmed vakuuttelee useaan otteeseen.

Tehtaanjohtajan mukaan Bangladeshissa on moni asia muuttunut viimevuotisten suurten tehdasonnettomuuksien jälkeen. Huhtikuussa tulee kuluneeksi vuosi Rana Plazan tehdasromahduksesta, jossa kuoli yli tuhat vaatetyöläistä.

- Onnettomuus muutti paljon. Kiinnitämme entistä enemmän huomiota mm. paloevakuointiharjoituksiin. Se, että koko rakennus saadaan evakuoitua, kestää vain reilun minuutin, laskee Ahmed.

10 tuntia päivässä, kuusi päivää viikossa - palkka 65 euroa kuussa

Kun tehtaanjohtajalta kysyy mahdollisuutta haastatella työntekijöitä, ensin TV-kameraa tiiviisti seuraava johtoporras nikottelee vastaan, mutta lopulta lupa kuitenkin heltiää. Haastattelu pitää tehdä tehtaanjohdon valvonnassa.

Salmaksi esittäytyvä ompelija sanoo työnsä olevan hyvä.

- Käsittelen tunnissa 60 shortsit. Ompelen niihin muun muassa tuotemerkit paikoilleen. Palkkaa saan kuukaudessa 7100 Bangladeshin takaa (65 euroa).

Päiväpalkka on näin ollen noin 2,5 euroa.

Tehtaanjohtaja keskeyttää haastattelun lisäämällä, että tehdas maksaa työntekijöille ylityökorvaukset. 

"Myymme vastuullisia vaatteita"

Stockmann-konsernilla on Bangladeshissa ostokonttori, joka hoitaa yhteydet konsernin käyttämille tehtaille. Tarkastuskäyntejä tehdään säännöllisesti ja niistä osa etukäteen ilmoittamatta. Maajohtajan mukaan sekä turvallisuusasiat että työolosuhteet ovat kunnossa.

- Mielestämme palkat ovat kunnollisia. Niillä saa Bangladeshissa ruokaa, vaatteita ja lääkkeitä. Maksamme enemmän kuin 50 euron minipalkka on, summaa maajohtaja Suman Tripathi Stockmann-konsernin Bangladeshin toimistolta.

Bangladeshissa yleinen ongelma on, että tehtaat ketjuttavat tilauksiaan alihankkijoille, joiden työolosuhteet ovat yleensä kurjemmat kuin niillä tehtailla, joita kansainväliset muotiketjut käyttävät. 

Maajohtaja Tripathi kiistää, että tällaista tapahtuisi Stockmann-konsernin käyttämillä tehtailla.

- Vaatteemme on vastuullisesti valmistettu. Jos tehdas jää tällaisesta kiinni, sopimus irtisanotaan välittömästi, vakuuttaa maajohtaja Tripahti.

Bangladesh on yksi Stockmann-konsernin omien muotimerkkien tuotantomaista. Neljännes ostoista tulee sieltä. 

Lisää aiheesta:

Testasimme 12,90 euroa maksavat Prisman suosikkifarkut ja kysyimme, voivatko ne olla eettisetDokumenttipaljastus Shein-vaatebrändistä: 18-tuntisia työpäiviä olemattomalla palkalla – tiesitkö näitä epäkohtia naurettavan halpoja vaatteita myyvästä verkkokaupasta?Etiopiassa valmistetaan vaatteita järisyttävän pienellä palkalla – ala työllistää erityisesti naisia: "He ovat joustavampia"Suomalaista luksusta tuotetaan Intiassa karuissa oloissa surkealla palkalla – Tehtaan omistaja: "Intian työehtoja ei voi verrata Suomen oloihin"Lidlin halpavaatteita tehdään surkeissa oloissa Myanmarissa – Lidl: Emme hyväksy ihmisoikeusloukkauksia"Jos t-paita olisi 10 senttiä kalliimpi, ompelija saisi riittävän palkan elämiseen" – Lindex pitää raportin ehdotusta harhaanjohtavana: Yksi yritys ei pysty ratkaisemaan ongelmaa
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 00:11
    Ukrainan sota

    Zelenskyi puhui Stubbin ja muiden Euroopan johtajien kanssa tavattuaan Trumpin

  • Eilen22:35
    Ukrainan sota

    MTV Uutiset USA:ssa: "Vaikuttaa siltä, että Putinin sanoma meni perille"

  • Eilen19:47
    Trumpin Yhdysvallat

    Trumpin ex-neuvonantaja John Bolton syytteeseen: "Hän on paha ihminen"

  • Eilen18:47
    Päästöt

    Trumpin uhkailu kaatoi äänestyksen meriliikenteen päästövähennysjärjestelmästä

  • Eilen18:03
    Ukrainan sota

    Tutkija: "Vaarana on, että Putin pystyi vaikuttamaan Trumpin ajatteluun"