Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Päiväkodeissa muhii työvoimapulapommi – "Tarvitsemme 10 000 työntekijää, kun nyt puhutaan sadoista"

2:12Kaupungit vaativat järeitä toimia valtiolta päiväkotien henkilöstöpulan ratkaisemiseksiKatso video: Näin hälyttävä varhaiskasvatuksen työvoimapula on.
Julkaistu 23.04.2023 19:16

Silja-Riikka Seppälä

silja-riikka.seppala@mtv.fi

Toimittajan kuva

Joonas Lepistö

joonas.lepisto@mtv.fi

LepistoJoonas

Varhaiskasvatuksen tilanne Suomen kaupungeissa alkaa olla hälyttävä. Pahimmillaan työvoimapulan voi katsoa vaarantavan jo joissain päiväkodeissa hoitolasten turvallisuuden.

Vuodesta 2030 lähtien päiväkotien henkilökunnasta puolella täytyy olla korkeakoulututkinto.

Kyseessä on uusi henkilöstömitoitus. Henkilöstömitoituksella tarkoitetaan sitä, kuinka monta kasvattajaa tarvitaan lapsiryhmää kohden varhaiskasvatuksessa.

Tällä hetkellä ryhmässä täytyy olla kolme työntekijää, joista yhdellä pitää olla varhaiskasvatuksen opettajan tai sosionomin kelpoisuus.

Jatkossa vaatimus koskee yhden työntekijän sijaan kahta, ja vähintään toisella täytyy olla varhaiskasvatuksen opettajan tutkinto.

Kaupungit eivät pysty noudattamaan nykyistäkään lakia

Ongelmana on, etteivät kaupungit tälläkään hetkellä pysty noudattamaan nykyistä lakia.

Ammattijärjestö Tehyn vuonna 2021 tekemän kyselyn mukaan jopa lähes puolet lapsen päivähoidosta on aikaan, jolloin päiväkotiryhmässä ei ole tarpeeksi kasvattajia.

– Olisi ihana rauhoittua lasten kanssa touhuamiseen eikä vain sammutella tulipaloja. Mutta kun aikuisia on liian vähän samaan aikaan ryhmässä, ei voi syventyä rauhalliseen olemiseen ja syventyä esimerkiksi leikkiin, kertoo yksi Tehyn kyselyyn vastanneista.

Jo vuoden 2018 varhaiskasvatuslaki, jossa kiristettiin mitoitusta, sai osakseen valtavan määrän kritiikkiä.

Lue myös: Varhaiskasvatuksen työntekijäpulan katsotaan vaarantavan lasten turvallisuuden – "Arvostetaanko yhteiskunnassamme riittävästi lasta?"

Työvoimapula pahenee pahenemistaan

Päiväkodit kärsivät pitkään jatkuneesta työvoimapulasta. Yksi syy alan vähäiseen vetovoimaan on alan palkkaus, raskaus ja vastuullisuus.

Työvoimapula näkyy varhaiskasvatuksen laadussa, kun etenkin pedagogista toimintaa on vaikea järjestää.

– Yhä useampi lapsi siirtyy koulupolulle heikommin perustaidoin, toteaa Vantaan kaupungin varhaiskasvatuksen johtaja Mikko Mäkelä.

Päiväkotityöskentelyyn sisältyy myös lastenhoidon lisäksi paljon paperityötä. Laki vaatii viisi tuntia toiminnan suunnittelua viikossa varhaiskasvatuksen opettajalta.

Myös jokaiselle lapselle täytyy räätälöidä henkilökohtaiset varhaiskasvatussuunnitelmat.

Kroonisen henkilökuntavajeen lisäksi tulevat normaalit poissaolot. Sijaisia löytyy, mutta vajetta paikataan myös epäpätevillä työntekijöillä.

Kaupungit haluavat siirtää uutta lakia

Kaupungit vetoavat tulevaan hallitukseen, että lain voimaantuloa siirrettäisiin vähintään viidellä vuodella.

– Lain siirtymäajan pidentäminen ihan välttämättä tarvitaan. Emme muuten tästä selviä, Mäkelä toteaa.

Alan korkeakoulutuspaikkojakin halutaan lisätä. Se ei kuitenkaan ole aivan yksinkertaista. Yliopistot saavat kandidaatin tutkinnoista, jollainen varhaiskasvatuksen opettajakin on, vähemmän rahaa kuin maisteritutkinnoista.

Nähtäväksi jää, muuttaako yliopisto rahoitustaan työvoimapulan vuoksi.

– Olemme laskeneet kuusikkokaupungeissa, että vuoteen 2030 tarvitsemme lähes 10 000 koulutettua varhaiskasvatuksen opettajaa tai sosionomia. Tällä hetkellä määrät ovat suuruusluokkaa joitain satoja vuodessa, Mäkelä huomauttaa.

Työvoimapulan myötä päiväkotien henkilöstön uupuminen ja alanvaihto on yhä yleisempää.

Lue myös: Vanhemmat saivat varhaiskasvatuksen ongelmista tarpeekseen – Antin lapsi aloittaa pian päiväkodin: "Hirvittää kyllä"

Lue myös: Psykiatri yllättyi MTV:n selvityksen tuloksista: Pienimpien lasten laittaminen päiväkotiin työvoimapoliittisena ratkaisuna tulee kalliiksi

Lisää aiheesta:

Varhaiskasvatuksen työntekijäpulan katsotaan vaarantavan lasten turvallisuuden – "Arvostetaanko yhteiskunnassamme riittävästi lasta?"Vanhemmat saivat varhaiskasvatuksen ongelmista tarpeekseen – Antin lapsi aloittaa pian päiväkodin: "Hirvittää kyllä"Päiväkodissa ei ollut yhtään tuttua hoitajaa, lapsella nimi maalarinteipillä selässä – somevaikuttaja Natalia Salmela huolestui päiväkotien tilanteestaMinisteri Honkonen helpottaisi päiväkotien palkkausta: "Päiväkoteihin uhkaa levitä sama työvoimapula, joka on hoiva-alalla"Karmeat luvut lakon taustalla: Varhaiskasvatuksessa on tuhansien koulutettujen opettajien vaje – tilanteen ennustetaan vain pahenevanKommentti: Kaikkien mielestä varhaiskasvatus on sijoitus mutta päiväkodeissa kriiseillään silti – lapsilla ei ole aikaa odottaa parannuksia
VarhaiskasvatusLapsetKunnatKaupungitTalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Varhaiskasvatus
  • ke15:57
    Kuolemantapaukset

    Pieni lapsi kuoli vaunuihin päiväkodissa Pyhäjoella – tutkinta lopettiin

  • 17.10.14:42
    Lapset

    Vuoden isovanhempi Sixten Korkman ei leikkaisi lapsilta: "Eivät he ole aiheuttaneet taloutemme ongelmia"

  • 5.10.06:55
    Lapset

    Kohdellaanko lasta huonosti päiväkodissa? Huomioi nämä merkit ja kysy oikeat kysymykset

  • 5.10.06:13
    Lapset

    Nelivuotias Veijo alkoi pelätä päiväkotia "vihastuvan" hoitajan takia – "Äiti, älä jätä minua tänne"

  • 28.8.06:30
    Koulu

    Peruskoululaisten määrä vähenee yli 65 000:lla: "Satoja kouluja ja päiväkoteja tulisi lakkauttaa"