Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Paikallisten sytyttämät kynttilät muistuttavat uhrista Kajaanissa – tapahtumien kulku hahmottumassa

1:26Kajaanin taposta epäillään kahta irakilaista turvapaikanhakijaa
Julkaistu 12.09.2016 19:47

MTV UUTISET

Kynttilöissä lepattavat liekit ja ruusut muistuttavat sunnuntaisesta henkirikoksesta, joka rikkoi kajaanilaislähiö Otanmäen rauhallisuuden. Paikkakuntalaisten sytyttämät kynttilät on tuotu otanmäkeläisen, vuonna 1964 syntyneen miehen muistoksi.

Mies löytyi Vuorimiehentien vieressä kulkevan kevyen liikenteen väylän läheisyydestä maastosta kuolleena. Maanantaina poliisi tiedotti pidättäneensä kaksi läheisen vastaanottokeskuksen asukasta epäiltynä miehen surmasta.

Rikosylikomisario Jarkko Maksniemi Kainuun poliisista vahvistaa, että epäillyt ovat irakilaisia turvapaikanhakijoita ja asuneet Otanmäen vastaanottokeskuksessa. Poliisin mukaan toinen epäillyistä otettiin kiinni Otanmäestä ja toinen Kajaanin keskustasta.

Epäiltyjä päästiin kuulustelemaan maanantaina iltapäivällä, mutta kuulusteluiden sisällöstä tiedotetaan tarkemmin vasta tiistaina. Maksniemi ei kerro, kiistävätkö vai myöntävätkö miehet teon. Kuulusteluiden pohjalta tilannekuva tapahtuneesta on hahmottumassa poliisille.

36075008
Lehtikuva

– Haluamme kuulla ensin asianomistajia ja todistajia tarkemmin, sanoo Maksniemi.

Asiaa tutkitaan tappona ja ryöstönä. Maksniemi ei kommentoi epäillyn henkirikoksen tekotapaa. Miehiä epäillään myös toisesta sunnuntaiyönä tapahtuneesta ryöstöstä, jossa paikkakuntalaiselta mieheltä vietiin väkivalloin matkapuhelin. 

"Epäoleellista tietoa tutkinnan kannalta" 

Poliisi on saanut tapahtuneesta jonkin verran vihjeitä, mutta mikään vihjeistä ei ole osoittanut ratkaisevaksi. Vielä ei tiedetä, miksi mies joutui henkirikoksen uhriksi.

– Tapaus on herättänyt paljon keskustelua Otanmäen taajamassa ja myös sosiaalisessa mediassa, sanoo Maksniemi.

Sosiaalisessa mediassa liikkuu huhuja, joiden mukaan miehet olivat saaneet kielteisen turvapaikkapäätöksen. Maksniemi ja Otanmäen vastaanottokeskusta hallinnoivan SPR:n Oulun piirin hallintojohtaja Ari Haaranen eivät ota tähän kantaa.

– Rikostutkinnan kannalta turvapaikkahakemuksen tilanne on epäoleellista.

– En ota tuohon kantaa, koska kyse on yksittäisten ihmisten asioista, Haaranen jatkaa. 

36075043Lehtikuva

"Raskas päivä" 

Otanmäen vastaanottokeskuksesta kerrotaan STT:lle, että päivä (maanantai) on ollut hyvin raskas.

Arkea yritetään kuitenkin elää eteenpäin. Maahanmuuttoviraston vastaanottoyksikön johtaja Jorma Kuuluvainen kertoi Ylelle, että tapahtuneesta on keskusteltu asukkaiden ja henkilökunnan kesken. Keskusteluissa on käynyt ilmi, että Otanmäen asukkaat haluavat tuomita epäillyt irakilaisten miesten teot. Otanmäen keskuksen valmiutta on Ylen mukaan nostettu tappoepäilyjen jälkeen.

Hallintojohtaja Ari Haarasen mukaan miehet saapuivat Suomeen noin vuosi sitten. Hän pitää tapausta erittäin ikävänä yksittäistapauksena, joka ei kerro mitään järjestelmän toimivuudesta.

– Otanmäki on pieni ja rauhallinen vastaanottokeskus, jossa asiat ovat toimineet hyvin.

Otanmäessä asuu noin 120 ihmistä, perheitä, lapsia ja yksittäisiä aikuisia. Valtaosa heistä on saapunut Suomeen Irakista tai Afganistanista.  

11:21Paatero: Vastaanottokeskuksissa järjestäytyneiden palautuksista voi tulla ongelmia

Lisää aiheesta:

Poliisi vaatii aviomiestä vangittavaksi murhasta Paltamossa – uhrin työkaverit tekivät järkyttävän löydön opistollaLiittyykö Tapaninvainion veriseen roskissurmaan lisää epäiltyjä? Poliisi tutkii parhaillaan: ”Tehdään kaikki toimenpiteet”Taposta epäiltyjen turvapaikanhakijoiden iät julki – vastaanottokeskukselle puuhataan mielenosoitustaMTV:n rikostoimittajan analyysi Kajaanin taposta: "Tapaus, jota on odotettu ja pelätty – ei jää viimeiseksi"Poliisi esittää irakilaismiehiä vangittaviksi Otanmäen tapostaKajaanin taposta epäillyt turvapaikanhakijat olleet Suomessa vuoden
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen19:42
    Prostituutio

    Auervaaramainen sarjahuijari paritti kehitysvammaista naista

  • Eilen17:05
    Anneli Auer

    Auerin 12-vuotias poika äitinsä ja isosiskonsa puheista: "Voitaisiin murhata mummi ja vaarikin ja muita sukulaisia"

  • Eilen16:48
    Ihmiskauppa

    Patja ikkunattoman huoneen lattialla kiinnitti poliisin huomion – KRP paljasti "sukulaisuuteen perustuvan rikollisverkoston"

  • Eilen16:34
    Espoon siltaromahdus

    Uhrit kertovat Tapiolan siltaturmasta: "Ajattelin, että elämä oli nyt tässä"

  • Eilen16:18
    Rikospaikka

    Jopa lähes puolet suomalaistytöistä kokenut seurusteluväkivaltaa