Aivan kuin Silta-sarjassa – ellei pahempaa. Tätä Tanskan sukellusvenemysteeristä on miettinyt moni jo päiviä, ja viimeistään eilisillasta, kun Kööpenhaminan poliisi ilmoitti löytäneensä Kögenlahdelta Juutinrauman rannasta päättömän ja raajattoman naisen ruumiin.
Juutinrauman rikosmysteereistä tuli hittisarja
Silta (ruots. Bron, tansk. Broen) on yksi kuluvan vuosikymmenen menestyneimmistä pohjoismaisista rikossarjoista.
Sarjan ensimmäinen tuotantokausi valmistui vuonna 2011, toinen vuonna 2013 ja kolmas vuonna 2015. Sarjan päättävä neljäs tuotantokausi alkaa vuoden 2018 alussa.
Ruotsalais-tanskalaisen sarjan juoni alkoi Juutinrauman sillalta, josta löytyi kuolonuhri täsmälleen Ruotsin ja Tanskan rajalta. Luvassa on myös muita erikoisilla tavalla toteutettuja murhia, joiden motiivina näyttää olevan yhteiskunnallinen vaikuttaminen.
Sarjan oikeudet on myyty lähes 180 maahan. Suomessa se oli Netlixin katsotuin sarja viime vuonna.
Torso löytyi läheltä paikkaa, jonne tanskalaisen keksijän Peter Madsenin sukellusvene upposi 11. elokuuta. Veneessä oli mukana myös Madsenista juttua tekemässä ollut ruotsalaistoimittaja Kim Wall, jota on etsitty siitä lähtien. Aluksi Madsen ilmoitti jättäneensä naistoimittajan rantaan uppoamista edeltäneenä iltana, mutta myöhemmin hän muutti lausuntoaan radikaalisti. Madsen kertoi poliisille sekä käräjäoikeudelle, että Wall kuoli veneessä onnettomuuden takia ja hän hautasi naisen mereen määrittelemättömään paikkaan Kögenlahdella.
Poliisi ei voinut eilen vielä vahvistaa, kuka raajaton ruumis oli. Lisätietoa on luvassa tänään iltapäivällä. Mutta jos kyseessä oli Wall, Madsen on pahassa pulassa lausuntojensa kanssa. Toistaiseksi poliisi on uskonut Madsenin lausuntoa onnettomuudesta, mutta epäilee Madsenin aiheuttaneen Wallin kuoleman varomattomuudellaan. Kokenut rikosoikeuden professori Leif GW Persson pitää mahdollisena, että Madsen murhasi Wallin.
– Luultavasti hänet on murhattu, (veneessä) on tapahtunut jotain. Teko on ollut suunnittelematon, motiivi ei ole tiedossa, Persson kertoo Expressenille.
