Pääministeri Marin toivoo yhtenäisiä koronakäytäntöjä EU-maiden rajoille
Pääministeri Sanna Marinin (sd.) mukaan olisi suotavaa, että koronaviruksen muunnosten levitessä EU-mailla olisi yhtenäiset käytännöt rajojen ylittämisestä ja koronatestauksesta rajoilla.
Marin keskusteli koronatoimien koordinoinnista muiden EU-maiden johtajien kanssa torstaina. Esimerkiksi Saksan liittokansleri Angela Merkel on sanonut, ettei rajatarkastuksia voi kokonaan sulkea pois.
Pandemiatilanteen vuoksi Suomi on jatkanut sisärajatarkastuksia, ja hallitus keskustelee rajaliikenteen uusista tiukennuksista huomenna.
Marin arvioi, että tarkkuus rajoilla on vaikuttanut siihen, että tautitilanne on pysynyt Suomessa hyvin hallinnassa verrattuna moneen muuhun maahan.
– Meillä tautitilanne on paremmin hallinnassa kuin monissa muissa Euroopan ja maailman maissa. Eli meillä on tietenkin myös suhteessa kohonneempi riski siihen, että tautia tulee rajan yli, Marin sanoi ennen kokousta.
– Rajaliikenteen rajoitukset, testaukset ja karanteenit ovat avainasemassa siinä, kuinka hyvin voimme hallita viruksen leviämistä maasta toiseen.
Marin odottaa AstraZenecan rokotteen myyntilupaa
Rokotusten etenemisestä odotettiin illan suurta puheenaihetta. Komissio on ehdottanut jäsenmaille tavoitteeksi, että vähintään 70 prosenttia aikuisväestöstä olisi rokotettu kesään mennessä.
Toisena tavoitteena olisi, että viimeistään maaliskuussa olisi rokotettu vähintään 80 prosenttia yli 80-vuotiaista ja 80 prosenttia hoitoalan työntekijöistä.
Komission puheenjohtajan Ursula von der Leyenin mukaan rokotustavoitteen saavuttaminen voisi olla käännekohta taistelussa koronavirusta vastaan.
Pääministeri Marin pitää rokotustahdin nopeutumisen kannalta ratkaisevana sitä, milloin EU pystyy antamaan myyntiluvan kolmannelle koronarokotteelle, eli lääkeyhtiö AstraZenecan ja Oxfordin yliopiston valmisteelle.
– Tiedot ovat sen suuntaisia, että tätä AstraZeneca-rokotetta olisi jo varastoissa tällä hetkellä siten, että rokotetta saataisiin nopeastikin maahan paljon isommissa määrin kuin tällä hetkellä saamme Pfizerin ja Biontechin sekä Modernan rokotteita.
Euroopan lääkeviraston mahdollista hyväksyntää AstraZenecan rokotteelle odotetaan ensi viikolla.
Hitaat toimitukset rokotusten pullonkaulana
Rokottamisen hidas alku on tuskastuttanut ympäri Eurooppaa, ja Marinin mukaan rokotteiden puute vaivaa kaikkia jäsenmaita.
– Isoin pullonkaula on siinä, että emme saa maahan niin paljoa rokotteita kuin vielä viime vuoden puolella rokotevalmistajat ovat arvioineet ja luvanneet, Marin totesi.
EU on tähän mennessä antanut myyntiluvan kahdelle koronarokotteelle. Ensimmäisenä luvan sai lääkeyhtiöiden Biontechin ja Pfizerin valmistama rokote, joka vaatii erittäin kylmät säilytys- ja kuljetusolosuhteet. Toisena myyntiluvan sai lääkeyhtiö Modernan koronarokote.
Uusimmat
-
18:17
Korona vei viimeisillään raskaana olevan Johanna Pulkkisen sairaalaan – tosi-tv-tähti kertoo: "On kyllä sellainen yhdistelmä, mitä en ihan heti unohda"
-
18:12
Rauman telakan koronaryppäässä uusia tartuntoja – massatestaus käynnissä, telakka alkaa mitata ruumiinlämpöjä
-
18:02
SM-liigan sarjajärjestelmä puhuttaa – Jokerit olisi tervetullut vahvistus: "Niistä puhuttiin kaupungilla"
-
18:02
Viidenkympin villitykseen haettiin koronavuonna lääkettä autokaupasta: "Kiihdyttänyt autonhankintaa"
-
18:02
Mersu-mies ei myöntänyt virhettään, vaikka oli liiskata Joonaksen polkupyörineen: "Jaa, pyörätie on tuolla", kuljettaja toteaa videolla ja osoittaa jalkakäytävää
-
18:01
Koronaa sairastavan Heinin vasta neljäs koronatesti oli positiivinen: HUS-pomo kertoo syyt sairaiden negatiivisiin tuloksiin ja siihen, miksi tartuntoja jää paljon löytymättä
-
17:57
Anne Kyllösen MM-sijoitukset jäätävää luettavaa: "Romahti tosi pahasti"
-
17:47
Fernando Alonson uusi F1-menopeli julki – Renaultin keltamustaväritys historiaan, täysin uusi ilme tilalle
-
17:38
Yhdysvaltojen mukaan FSB myrkytti Navalnyin – seitsemälle korkea-arvoiselle venäläiselle pakotteita
-
17:29
Saksa suunnittelee rajoitusten höllentämistä ensi viikoksi – Merkel ehdottanee kukka- ja kirjakauppojen avaamista
-
17:23
Ravintolat sulkeva laki ei näytä ehtivän voimaan vielä, kun uusi viikko alkaa – näin käsittely etenee
-
17:16
Poliisi MTV:lle: Rovaniemen kaupungin rökälesijoituksiin liittyvästä rikostutkinnasta ei saada vastauksia ennen kuntavaaleja
-
17:11
Riitta-Liisa Roposen MM-yllätyksessä huimia yksityiskohtia – aviomiehen vinkki sytytti kisan aattona: "Siitä tuli aika hyvä fiilis"
-
17:11
Nuorten aikuisten pitäisi jaksaa noudattaa erityistä varovaisuutta jopa pari kuukautta – Ylilääkäri: "Pään pitää kestää – ei tiedetä, jatkuuko tartuntojen nousu"
-
17:09
Yhteishakua perusopetuksen jälkeisiin koulutuksiin pidennetään koronavirustilanteen vuoksi
-
17:06
Vartiainen myöntää maahanmuuttoon liittyvät näkemyserot kokoomuksen sisällä – "Suomella ei ole kykyä ottaa vastaan ihmisiä, joista suuri osa jää elämään tulonsiirroilla"
-
17:03
Salkkarit-tähti Jarmo Koski ei usko iän tuovan etua MasterChef-kisassa: "Olen täällä oppimassa uutta"
-
17:02
Mercedes-pomo myönsi suoraan: saksalaistalli salaili tarkoituksella uutta F1-autoaan – taustalla uhkakuva
-
16:57
Suomen start-up-buumi ei hyytynyt korona-aikana: Sijoittajien kiinnostus on kasvussa – menestystä hakee myös yritys, joka tekee tennareita kahvinporoista
-
16:43
Niksillä miljoonayleisö: Oletko älynnyt tehdä näin, kun otat foliota paketista?
-
Lataa lisää