Pääministeri Sanna Marin puolustaa työntekijöiden lakko-oikeutta eikä hyväksy lakkojen murtamisyrityksiä. Marinin mukaan hoiva-alan palkkaneuvotteluihin ei ole tulossa hallitukselta rahallista tukea.
Työmarkkinariitojen kärjistyessä tunteet ovat kuumentuneet paitsi järjestötasolla myös tehtaiden porteilla, kun työpaikalleen pyrkiviä ihmisiä on uhkailtu paikoin kovasanaisesti.
Pääministeri Sanna Marin (sd.) tuomitsee uhkailun mutta sanoo samaan hengenvetoon, ettei lakkoja saisi yrittää murtaa.
– Tietenkään minkäänlainen uhkailu ei ikinä ole asiallista, mutta pitää myös muistaa että lakko-oikeus on todella tärkeä oikeus, perusoikeus, ja se suojaa heikompaa osapuolta eli työntekijää. Tietenkin sitä pitää kunnioittaa. Ei ole missään nimessä hyvä asia, että lakkoja pyritään murtamaan, Marin sanoo MTV:n Uutisextran haastattelussa.
Työllisyystoimia myöhemmin, ei rahaa hoivaneuvotteluihin
Tulehtuneen työmarkkinatilanteen on arveltu osaltaan viivästyttävän hallituksen uusien työllisyystoimien julkistamista, sillä ne voisivat vaikuttaa neuvotteluasetelmiin. Pääministeri myöntää, että aika ei juuri nyt ole otollisin.
– Kun realistisesti nyt arvioi tätä tilannetta jossa olemme, elämme työmarkkinakevättä, niin varmasti aika paljon painetta lopulta kohdistuu sinne touko- ja elokuun väliseen aikaan, Marin sanoo.
