Pääministeri Sanna Marin julkaisee Instagramin Storyssä videon, jolla kehuu Pihka Collectionin uutta reppua. Edellisessä Storyssään Marin pyytää kommentteja uusiin kuviinsa. Poliitikkojen tapa viestiä muuttuu median mukana, ja osa poliitikoista kertoo omasta vapaa-ajastaan ja päivänsä kulusta jo hyvin samaan tapaan kuin sosiaalisen median vaikuttajat – mutta saavatko kärkipoliitikot nostaa yksittäisiä tuotteita esiin sosiaalisessa mediassa vaikuttajien tapaan?
Pääministeri Sanna Marinin Instagram-video, jossa hän kehui Pihka Collectionin reppua, nosti jälleen viime viikolla keskusteluun sen, mikä on poliitikolta sopivaa käytöstä sosiaalisessa mediassa. Keskustelu kiihtyi, kun Iltalehti uutisoi, että Pihka Collectionin omistaa Marinin opiskelukaverin sisko.
Vaikka video aiheutti keskustelua, mitään lain vastaista siinä ei tapahtunut: sekä Marin että Pihka Collection kiistivät, että Marin olisi saanut rahaa tai edes ilmaista laukkua videota vastaan.
Koska Marin ei sosiaalisen median vaikuttajien tapaan saanut rahaa tai ilmaista tuotetta laukun esiin nostamisesta, hän ei varsinaisesti toiminut samalla toimintalogiikalla kuin influencer.
Vaikuttajamaailmasta oli ennemmin lainattu retoriikka, sanoo politiikkojen sosiaalisen median käytöstä väitöskirjaansa tekevä tutkija Elisa Kannasto.
– Olemme tilanteessa, jossa poliitikoilta nähdään my day -tyyppisiä päivityksiä yhä enemmän jopa kampanja-ajan ulkopuolella. Se on tavallaan ihan luonnollista seurausta siitä, miten media muuttuu ja muovautuu – on luontevaa, että myös poliitikkojen julkisuuskuva muovautuu, Kannasto selittää.
– Taitavasti sosiaalista mediaa käyttävälle poliitikolle tapa toimia siellä saattaa olla niin arkipäiväistä, ettei hän edes ajattele sitä, että tägää tietyn toimijan. Se toki vaatii keskustelua siitä, mikä on sopivaa ja millä tavalla poliitikot saavat olla mukana.
