Näyttelijä Jenny Rostain ottaa avoimella Facebook-päivityksellään kantaa Jasper Pääkkösen ja aluehallintoviraston väliseen sanailuun.
Jasper Pääkkönen hämmästeli perjantaina sitä, ettei hänen ja Antero Vartian Löyly-ravintola saa pitää terassiaan auki kello kahteen asti yöllä.
Jenny Rostain kirjoittaa avoimessa Facebook-päivityksessään, että Eiran alueen uusien terassien keskellä asuminen on kuin ilmaiskonsertti.
– Kesäiset illat ovat muuttuneet jatkuvaksi ilmaiskonsertiksi, joka muistuttaa minua menneistä nuoruuden festariajoistani. Ainoa ero on se, etten osta lippuja, enkä saa valita minkä artistin keikalle menen, Jenny Rostain kirjoittaa.
Rostainin mukaan Eiran alueen uudet ravintolat ovat tuoneet kaduille humalaisia ihmisiä, jotka virtsaavat pusikoihin.
– Maksamme ison rahan siitä, että saamme nukkua yömme rauhassa, kävellä kauniissa ympäristössä, kaduilla, jotka ovat rauhallisia ja nauttia ”hiljaisuudesta”, kuten koko muukin Helsinki yleensä saa, Rostain avautuu.
Rostain huomauttaa muidenkin alueen uusien ravintoloiden saaneen jatkoluvan terasseilleen vasta toisena toimintavuotenaan. Rostainin päivityksestä kertoi ensimmäisenä Iltalehti.
Jos Rostainin päivitys ei näy, voit katsoa sen täältä.


