Pääkaupunkiseudun koronakoordinaatioryhmä: Abit halutessaan kouluun, penkkarit peruttu
Helsinki, Espoo ja Vantaa ovat linjanneet eilisessä pääkaupunkiseudun koronakoordinaatioryhmän kokouksessa, että abiturienteilla on mahdollisuus osallistua lähiopetukseen 18.1.2021. alkaen kolmannen jakson loppuun asti.
Esimerkiksi ylioppilaskirjoituksissa käytettävän Abitti-järjestelmän käyttöä voi harjoitella vain oppilaitoksen tiloissa. Ylioppilaskirjoitusten kasvaneen painoarvon takia abiturienttien tilanteen huomiointi ja yhdenvertaisuus valtakunnan tasolla on erityisen tärkeää, Helsingin kaupungin tiedotteessa kerrotaan.
Abiturientteja ei velvoiteta lähiopetukseen, vaan he voivat valintansa mukaan osallistua etäopetukseen tai lähiopetukseen.
Abiturienteille suositellaan kahden viikon mittaista omaehtoista karanteenia ennen ylioppilaskirjoituksia.
Lisäksi kokouksessa linjattiin, että välttämättömän lähiopetuksen tarpeet turvataan toisella asteella edelleen. Näin yksilöllistä tukea eri syistä tarvitsevien opiskelijoiden opinnot ja tutkinnon suorittaminen eivät vaarannu.
Lähiopetuksessa käytetään kasvomaskia, ruokailut on porrastettu turvavälein, koulun kaikkia tiloja hyödynnetään ja kouluun saavutaan sekä poistutaan porrastetusti.
Lukioissa normaalisti järjestettävät vanhojen tanssit siirretään ja penkkarit perutaan.
Harrastustoiminta ei jatku
Koordinaatioryhmä linjasi, että voimassa olevissa lasten ja nuorten harrastustoiminnan rajoituksissa ja suosituksissa pitäydytään edelleen.
Ryhmä kertoo tunnistaneensa pitkäaikaisten harrastustoiminnan sulkemisten negatiiviset vaikutukset lasten ja nuorten hyvinvointiin.
Uusimmat
-
14:39
Elmo Lakalle katkera pettymys – finaalipaikka jäi sekunnin sadasosan päähän
-
14:35
Oikeusministeriön muistio paljastaa: Kirje- tai nettiäänestys eivät ratkaise eristyksessä olevien ongelmaa
-
14:35
Kohutusta näyttelijärakkaasta kiistellyksi kuninkaalliseksi – näin Meghanin matka brittihovin hylkiönä eteni vain muutamassa vuodessa
-
14:22
Miten pitää toimia, jos auto uppoaa jäihin? Pelastaja tyrmää elokuvista tutut vinkit: "Filmit on filmejä"
-
14:16
Uudet rakkaudennälkäiset maajussit ovat nyt selvillä! Kävimme läpi, millaisia tyyppejä tulevalla kaudella todella nähdään
-
14:09
Lotta Kemppinen taistelee EM-mitalista – huippukuntoinen suomalaisjuoksija varmalla suorituksella finaaliin
-
14:03
Espoolainen perhe perusti bändin – HP Parviaiselta koskettava kommentti: "Lämmittää sydäntä nähdä perhe tekemässä yhdessä jotain tällaista"
-
13:56
"Ehkä meidän täytyy lähettää Johaug miesten sarjaan" – MM-hopeanainen täräytti
-
13:55
Vaihtuuko ikonisen automallin nimi? Alkuperäiskansan edustaja: ”Nimemme lätkäiseminen auton kylkeen ei ole kunnioittavaa”
-
13:49
Uusi-Kaledonia oli pitkään yksi maailman viimeisistä koronattomista paikoista – nyt kaukaisille saarille täyssulku
-
13:35
MTV seuraa koronan etenemistä: Epidemian kiihtyminen jatkuu – rokotteen on saanut Suomessa 480 000 ihmistä
-
13:28
Tunteet kuumenivat – Jelena Välbe pillastui Therese Johaugiin liittyen
-
13:19
Lotta Kemppinen erävoitolla välieriin EM-hallissa – "Juoksu tuntui helpolta"
-
13:13
Kiina puolusteli kiisteltyä Hongkongin veto-oikeutta – puolustusministeri tyrmää kritiikin
-
13:02
Perunaviljelijä maajussi-Matti, 50, haaveilee perheen perustamisesta: "Haen tulevalle isännälle äitiä"
-
12:59
Onko tämä maailman nopein tapa sitoa kengännauhat? MTV testasi teinitytön salamannopean tekniikan
-
12:54
Marinin hallituksen palkkausmenot kasvaneet rajusti – 83 prosentin nousu Sipilän aikaan verrattuna
-
12:45
Paavi tuomitsi ääriliikkeiden terrorin puheessaan Irakissa: "Me uskovaiset emme voi pysyä hiljaa, kun terrorismi käyttää uskontoa hyväksi"
-
12:20
THL: Suomessa on todettu 511 uutta koronavirustartuntaa – Ahvenanmaan ilmaantuvuusluku lähes 450
-
12:07
Ainakin pari sataa rokotettua suomalaista on sairastunut koronaan – tämä rokotteiden antamasta suojasta nyt tiedetään
-
Lataa lisää