Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oulun poliisi varoittaa autokauppahuijareista: "Kauppasumma kannattaa aina varmistaa omalta tililtä"

6:48Laki muuttui – näin ei autokaupassa saa enää toimiaKatso myös: Laki muuttui – näin ei autokaupassa saa enää toimia
Julkaistu 22.02.2022 16:26
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Oulun poliisi varoittaa autokauppahuijareista. Poliisin tietoon on tullut viime aikoina useita autokauppoihin liittyviä petosrikoksia alueella. 

Tyypillistä tapauksille on poliisin tiedotteen mukaan ollut se, että ostaja on koeajon jälkeen ollut maksavinaan myyjän pankkitilille kauppasumman mutta auton omistuksen siirryttyä ostajan nimiin onkin ilmennyt, että maksu on peruttu.

– Ostaja on näyttänyt myyjälle matkapuhelimestaan kuittia rahan siirrosta, jolloin myyjä on luullut saaneensa kauppasumman tililleen. Tämän jälkeen myyjä on luovuttanut ostajalle tunnuksen, jolla hän saa siirrettyä ajoneuvon omiin nimiinsä, poliisi kertoo.

Poliisi muistuttaa myyjän aina varmistaa omalta tililtään, että kauppasumma on siirtynyt sinne. Pelkkä maksukuitin näyttäminen ei ole luotettava todiste maksun toteutumisesta.

Lue myös:  Eteläpohjalainen autokauppias joutui ammattihuijarin uhriksi – näin hän onnistui saamaan melkein koko saaliin takaisin: "Kyllä siinä häkki heilahti"

Lisää aiheesta:

Autokauppiasta epäillään useista petoksista: Erehdyttänyt ainakin kymmentä asiakastaPoliisi varoittaa yleistyvästä huijauksesta: Näin rikolliset nyhtävät auton myyjältä rahaa kolmella puhelinsoitolla Autokauppahuijari jäi kiinni – näin epäilty huiputti myyjiä maksun kanssaPoliisi varoittaa ovelista autokauppahuijareista – kymmeniä petoksia yhdistää yksi ja sama ansaKuittihuijarit piinaavat poliisia Kaakkois-Suomessa – jopa käytetyt autot ovat vaihtaneet omistajaa ilman, että euroakaan on siirtynyt myyjän tilillePoliisi varoittaa uudenlaisesta petosrikollisuudesta Turun alueella: "Nyt siis tällaiseenkin kaupankäyntiin voi joutua suhtautumaan epäröiden"
HuijauksetPoliisiOuluAutotRikosKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Huijaukset
  • 31.10.15:05
    Ravintolat

    Poliisi: Tampereen feikkiravintolaa operoitiin Afrikasta

  • 31.10.12:54
    Lappi

    Poliisi varoittaa Ritvoja

  • 31.10.05:45
    Petokset

    Suomalaiset ovat menettäneet kymmeniä miljoonia huijareille: "Jokaisella on joku heikko hetki"

  • 30.10.15:57
    Danske Bank

    Huijaukset liikaa – Danske Bank pohtii Turvatili-nimen vaihtamista

  • 29.10.12:38
    Petokset

    Jopa Suomen Pankin ex-johtaja lankesi huijaukseen: "Uhrin ei pitäisi hävetä"