Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oululainen Julius soittaa nykymusiikkia perinnesoittimilla – on kerännyt oman fanikuntansa Aasiassa

3:01Julius RantalaKatso videolta Juliuksen koskettavan herkkä musiikkiesitys!
Julkaistu 13.02.2021 13:03
Toimittajan kuva

Rebeca Romero

rebeca.romero@mtv.fi

Talent Suomi jatkuu ja sunnuntaina 14.2. nähdään toinen esikarsintajakso. Toisessa jaksossa nähdään jälleen upeita talentteja. 

Talent Suomi -ohjelman toisessa jaksossa nähdään jälleen upeita talentteja. He ovat tavoittelemassa omaa unelmaansa ja 30 000 euron voittopottia. Tuomarit Krista Siegfrids, Ernest Lawson, HP Parviainen sekä Jorma Uotinen päättävät, ketkä pääsevät jatkoon ja semifinaaliin. Juontaja Mikko Leppilampi on puolestaan kilpailijoiden tukena backstagella. 

Toisessa esikarsinnassa katsojat pääsevät nauttimaan erikoisesta musiikkiesityksestä. Oulussa asuva muusikko Julius Rantala yhdistelee musiikissaan vanhoja perinnesoittimia uusiin innovaatioihin. 

Hän julkaisee musiikkiaan netissä ja yhteisö on osa sitä kokonaisuutta. Erityisesti Aasiassa on erilaisiin erikoisimpiin kielisoittimiin liittyvä yhteisö, joka on suuressa kasvussa. Siellä Julius on saavuttanut jo jonkinlaista jalansijaa. 

Perheen ja erityisesti isosiskonsa kautta ala-asteella musiikkiin tempautunut Julius aloitti ensin rumpalina, ja eteni sitten kitaraan. 2008 Julius kuuli didgeridoo-soitinta ensimmäistä kertaa, ja kiinnostui sen kautta muista erikoisimmista soittimista. 

Pohjoisessa esiintyessä iso osa muusikon arkea on pitkien etäisyyksien ajaminen. Siinä on tullut tutuksi renkaan vaihtamiset ja talven pitkät pimeät tunnit.

Julius tuntee ylpeyttä ja kiitollisuutta siitä, kun on löytänyt oman juttunsa elämässä. Hän on erityisen kiitollinen isosiskolleen, joka on Juliusta tähän suuntaan ohjannut. Musiikki on Juliukselle elämän tarkoitus, sillä hän haluaa vaikuttaa positiivisesti ihmisiin.

Talent Suomi sunnuntaisin klo 19.30 MTV3-kanavalla. 

Lisää aiheesta:

Espoolainen perhe perusti bändin – HP Parviaiselta koskettava kommentti: "Lämmittää sydäntä nähdä perhe tekemässä yhdessä jotain tällaista"Rambo-koira sulattaa yleisön sydämet – kahdeksanvuotias erikoislahjakkuus osaa skeitata12-vuotiaan Aleksandren laulu saa tuomarit liikuttumaan: "Näen sinussa paljon samaa kuin nuoressa Robinissa"Kitarataituri Simo Kuokkanen osallistuu Talentiin jo toista kertaa – tietää jo, mihin käyttäisi voittopotinLyla, 22, muutti Yhdysvalloista Lahteen opiskelemaan sirkusta – häikäisee Talent-tuomarit taidoillaanTämä esitys saa Talent-tuomarit lähes putoamaan tuoleiltaan – mies soittaa nokkahuilua nenällään
Talent SuomiKrista SiegfridsErnest LawsonHP ParviainenJorma UotinenTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Talent Suomi
  • 09.10.202121:25
    Masked Singer Suomi

    Masked Singer Suomessa yllättänyt tuttu ruutukasvo tunnustaa – tarjoutui itse osallistujaksi: "Mitä jos olisin ensi kaudella mukana"

  • 15.07.202116:20
    Ernest Lawson

    Ernest Lawson nautiskelee kesästä perheensä kanssa – vitsailee yhteisestä uintihetkestä: "Niin pyysinkö mä sua...."

  • 12.04.202112:31
    Ernest Lawson

    Ernest Lawson kommentoi suorassa lähetyksessä tapahtunutta kauhunhetkeä: "Katsoin, että nyt tämä ei mene niin kuin pitäisi"

  • 11.04.202122:20
    Joonas Nordman Show

    Mentalisti Noora Karman taidot häkellyttävät: "Älä viitti!"

  • 11.04.202121:01
    Jorma Uotinen

    Tinze Twerkers -tanssiryhmän esitys sai suitsutusta osakseen – Ernest Lawson: "Toivon, että tyttäreni saavat tuollaisen itsevarmuuden"