Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Orpon budjettiesityksen paketointi: Velkaantumisen taittaminen uhkaa karata

3:47Orpo alleviivaa: Nämä ovat keskeiset tavoitteet
Julkaistu 11.08.2016 20:41

MTV UUTISET - STT

Valtio on velkaantumassa ensi vuonna tätäkin vuotta nopeammin. Valtiovarainministeriön budjettiesitys luottaakin veronkevennysten tuovan uusia työpaikkoja, joiden avulla velkaantuminen taittuisi hallituskauden lopussa.

Ministeriön esityksessä on hallituksen lupaama 415 miljoonan euron kevennys työn verotukseen kilpailukykysopimuksen leikkausten vastapainoksi.

Sen lisäksi hallitus keventää eläkeläisten verotusta 100 miljoonalla ja kompensoi maksukorotuksia pienituloisille 30 miljoonalla eurolla. Näin jokaisen veroaste alenee 0,5 prosenttiyksiköllä.

Kolikolla on kääntöpuolensa.

– Joltain osin joudumme rahoittamaan sitä velkaantumalla enemmän, mutta ainakin itse uskon vahvasti siihen, että kilpailukykysopimus ja muut kasvutoimet tuovat dynamiikkaa talouteen, valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) sanoi tiedotustilaisuudessaan torstaina. 

Valtiovarainministeriön budjettiesityksen loppusumma on 55,2 miljardia euroa, ja se on noin 5,9 miljardia alijäämäinen.

Valtionvelka nousee ensi vuonna arviolta yhteensä 111 miljardiin euroon.

2:03Tällainen on Orpon ensimmäinen budjettiesitys


Keskituloiselle 150 euroa ostovoimaa

Orpon mukaan eläkeläisten verotuksen alentamisessa on kyse oikeudenmukaisuudesta ja ostovoiman turvaamisesta.

Jos kilpailukykysopimuksen kattavuus ylittää 90 prosentin rajan, verotus kevenee vielä 100 miljoonaa.

– 100 miljoonaa olisi myös puhdas veronkevennys. Lähden siitä, että se jaettaisiin kaikille, mutta painottaen pieni- ja keskituloisia, Orpo arvioi. 

Veronmaksajain Keskusliiton mukaan budjettiehdotus tarkoittaa sitä, että keskituloisen palkansaajan ostovoima kohenee noin 150 eurolla ensi vuonna. 

Jos kilpailukykysopimuksen kattavuus nousee vähintään 90 prosenttiin, keskituloisen ostovoima kohenee ensi vuonna noin 50 euroa lisää.

Esityksessä mukana liuta säästöjä

Talousarvioesitykseen sisältyy iso nippu hallituksen jo päättämiä säästötoimia. Yksi tällainen on noin 195 miljoonan euron indeksisäästö, joka nirhaisee monia etuisuuksia.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisäksi ensi vuoden aikana ansiosidonnaista työttömyysturvaa leikataan 69 miljoonaa euroa ja opintotuesta säästetään 47 miljoonaa euroa.

Hallitusohjelma tavoitteli hallituskaudelle neljän miljardin säästöjä. Orpon mukaan tällä hetkellä hallitus on 3,8 miljardin euron vauhdissa, kun se on perunut joitakin suunniteltuja säästöjä.

Orpon mukaan budjettiesityksessä valinta kohdistui työllisyyden parantamiseen ja mahdollisiin lisäsäästöihin palataan kevään puoliväliriihessä.

Kokonaisuudessaan ministeriön budjettiehdotus julkaistaan perjantaina.

Hallitus kokoontuu päättämään budjettiesityksestä elo-syyskuun vaihteessa, jolloin pöydällä ovat esimerkiksi työllisyystoimet ja päivähoitomaksujen korotukset.  

Lisää aiheesta:

Hallitus leikkaa kunnilta, valtionhallinnosta ja kehitysyhteistyöstä – kevennyksiä verotukseenKokoomus ja vasemmistoliitto eri mieltä säästötoimista: "Varaa antaa suurituloisille ja yrityksille"Oletko opiskelija, yrittäjä tai eläkeläinen? Näin hallituksen verokaavailut vaikuttavat talouteesiKokoomus nostaisi työllisyyttä leikkaamalla työttömien eduista ja eläkkeistä: "Haluamme, että ihmiset saavat mieluummin töitä kuin työttömyyskorvausta"Tiukka budjettivääntö alkaa – hallitukselta odotetaan "mukavia keinoja"Palkkaveron alennuksia paikataan muulla verotuksella – "Vähän niukempi veronkevennys olisi riittänyt tässä taloustilanteessa"
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen19:22
    Politiikka

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"

  • 1.11.18:30
    Politiikka

    Miten miljardien eurojen junarata Helsingistä Turkuun hyödyttää suomalaisia?

  • 1.11.09:35
    Kanada

    Kanadan pääministeri pyytää Trumpilta anteeksi Ronald Reagan -mainoksen takia

  • 1.11.07:14
    Finnair

    Finnair ei suostunut kuljettamaan pyörätuolia matkustamossa – asiakas syytti syrjinnästä

  • 31.10.21:12
    Politiikka

    Turun tunnin junasta sopu – Orpo Turun Sanomille: "Kyllä tämä on tässä"