Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oppositiojohtaja Navalnyi kutsunut koolle mielenosoituksia Putinin syntymäpäivänä – istuu itse vankilassa

Aleksei Navalnyi.
Aleksei Navalnyi.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 07.10.2017 09:07

MTV UUTISET – STT

Venäjällä oppositiojohtaja Aleksei Navalnyi on kutsunut koolle mielenosoituksia presidentti Vladimir Putinin syntymäpäivänä.

Opposition mielenosoituksia on kutsuttu koolle noin 80 kaupungissa. Suurimmat tapahtumat on määrä järjestää Moskovassa ja Pietarissa.

Navalnyi ei itse pääse osallistumaan protesteihin, koska hänet tuomittiin vankeuteen aiemmin tällä viikolla. Navalnyi sai 20 päivän tuomion, koska oli viranomaisten mukaan rikkonut jatkuvasti lakia julkisten kokoontumisten järjestämisestä. 

Toimistoja ratsattu, kannattajia pidätetty 

Alun perin Navalnyin piti kampanjoida tänään Putinin kotikaupungissa Pietarissa.

Navalnyi haluaa asettua ehdolle ensi kevään presidentinvaaleissa, mutta vaaliviranomaisten mukaan se ei ole mahdollista hänen aiemman petostuomionsa vuoksi.

Viime päivinä Navalnyin kampanjan päämaja Moskovassa ja muita toimistoja on ratsattu. Myös useita Navalnyin läheisiä tukijoita on pidätetty.

Navalnyin Pietarin-toimiston johtaja Polina Kostjleva ei halunnut arvioida, miten viranomaisten toimet vaikuttavat ihmisten intoon lähteä kaduille.
– Mitä tahansa voi tapahtua. Nuoria ihmisiä osallistuu -- heillä ei ole mitään hävittävää, Kostjleva sanoi.

Putin täyttää tänään 65 vuotta. Kremlin tiedottajan mukaan presidentti viettää syntymäpäiväänsä perhepiirissä. Lisäksi hän johtaa Venäjän turvallisuusneuvoston istuntoa.

Lisää aiheesta:

Viranomaiset eivät aikailleet: Navalnyin tiedottaja ja läheinen liittolainen otettiin kiinni ennen kaavailtuja mielenosoituksiaNavalnyin tukiprotesteja hajotettu Venäjällä, lähes 200 ihmistä otettu kiinni – protestit jatkuvat ympäri maata: "Navalnyi ei pelkää, emmekä pelkää mekään!"Venäjän oppositiojohtaja Aleksei Navalnyi vapautui vankilasta Opposition mielenosoitus Moskovassa keräsi satoja osanottajia – Pietarin protestin määrä alkaa illansuussaOppositiopoliitikko Navalnyi 30 päiväksi vankilaan Venäjällä kokoonnutaan korruptioprotesteihin – Navalnyi päätti viime hetkellä uhmata viranomaisia
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 12:29
    Ukrainan sota

    Venäjä iski Ukrainaan: "Kuolleiden joukossa kaksi lasta"

  • 09:47
    Israel

    Israelilta uhkaus Libanoniin

  • 08:38
    Vietnam

    Tuhotulvat iskivät Vietnamiin

  • 07:31
    Meksiko

    Supermarketissa tuhoisa räjähdys Meksikossa: Yli 20 ihmistä kuollut

  • 07:22
    Ukrainan sota

    Kremlistä tyly vastaus kysymykseen Putinin ja Trumpin tapaamisesta