Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Opettajakysely paljastaa - nämä häiriöt toistuvat tunnista toiseen

Julkaistu 09.02.2015 07:08
Toimittajan kuva

Joonas Lepistö

joonas.lepisto@mtv.fi

LepistoJoonas

Liki neljännes yläkoulun opettajista näkee häiritsevää kännykän räpläämistä luokassaan jokaisella oppitunnillaan. Kotitehtävät unohtuvat, kirjat jäävät kotiin ja tunneille tullaan myöhässä. Suurissa kaupungeissa häiriöt ovat kaksin verroin yleisempiä kuin muissa kunnissa. 

MTV Uutiset kysyi ja opettajat vastasivat. Kyselyn mukaan alakouluissa tunnit sujuvat rauhallisemmin kuin yläkouluissa. Mutta alaluokillakin yli 40 prosenttia vastaajista kertoo että oppilailta puuttuu materiaalia päivittäin, kolmannes vastaajista sanoo että tehtävien tekemättä jättäminen on jokapäiväistä. Joka kuudes kertoo, että toisia oppilaita haukutaan tai nimitellään päivittäin.

Yläkouluissa yleisin häiriötilanne on oppituntiin kuulumaton kännykän räplääminen. 23 prosenttia opettajista näkee sitä luokassa joka ikinen tunti. 

– Lähes kaikki tai melkein suurin osa käyttää puhelinta tunnilla, vaikka se ei ole sallittua, sanoo Vantaan Kilterin koulun yhdeksäsluokkalainen Tarya Talla. 

- Jos sitä käytetään ystävyyssuhteiden hoitamiseen oppitunnilla, niin sehän on tyhmää, mutta muutenhan se voi olla opiskeluväline, sanoo Kilterissä opettava äidinkielen lehtori Maija Leppänen.

Yläkoulun opettajista joka kolmas kertoo jättäneensä joskus puuttumatta kännykän käyttöön tunnilla. Alakoulussa vastaava luku on alle kymmenen. Kiroiluakin siedetään yläkouluissa paremmin; joka viides on jättänyt puuttumatta siihen, alakouluissa vastaava luku 7 prosenttia.

Kaikkiin näihin kertoo puuttuvansa aina yläkouluissa 60 prosenttia opettajista, alakouluissa 80 prosenttia. Puuttumista pidetään olennaisena. 

– Työrauhaa on, kun siihen koko ajan puuttuu eli ei anna tilanteiden karata käsistään, sanoo yksi vastanneista. 

– Meillä on sellainen käsitys, että puuttumalla pieniin asioihin, ihan hirveästi isoja ei synny, kertoo toinen vastannut.

60 prosenttia yläkoulun opettajista vastaa kyselyssä että kotitehtävien tai kirjojen unohtaminen on jokapäiväistä. Läksyjen, unohdusten ja kännykän käytön osalta isoissa kunnissa meno on kaksinkertaisesti huolettomampaa kuin muissa kunnissa. Opettaja on avainroolissa.

– Jos opettaja on siitä kiinnostunut, että läksyt on tehty, niin kyllä he tekevät ne tunnollisesti, Leppänen väittää.

– Kokeneemmat opettajat hallitsevat usein ryhmänsä paremmin kuin vasta valmistuneet, joille jo oppiaineen hallinta teettää työtä, sanoo eräs opettaja. 

"Jos tulee myöhässä, ei pääse tunnille ollenkaan"

Opettajakysely paljastaa paljon muutakin. Puolet yläkoulun opettajista näkee esimerkiksi läksyjen laiminlyöntiä ja myöhästelyä päivittäin. 

– Meidän luokassa suurin osa on aina myöhäs. Harva tulee ajoissa, Talla kertoo.

– Jos myöhästyy, niin ei pääsisi ollenkaan tunnille, ehdottaa yhdeksäsluokkalainen Jussi Siitonen samaisesta koulusta.  

Viihtyvyyteen vaikuttaa myös kellonaika. 

– Jos on viimeiset kaksi iltapäivätuntia, niin oppilaat ovat usein levottomia, sanoo opettaja, joka ei halua nimeään julkisuuteen. 

Ja vielä ne resurssit. Onhan niilläkin selkeä merkitys.

– Työrauha on suhteellisen hyvä. Siihen kuitenkin vaikuttaa paljon aikuisten määrä luokassa. Onneksi minulla on paljon avustavaa henkilökuntaa käytössäni, kertoo kyselyyn vastannut opettaja. 

Opettajakyselyyn vastasi 650 peruskoulun opettajaa. Kysely tehtiin yhteistyössä Opettajien ammattijärjestö OAJ:n kanssa. Alla tarkempia tuloksia.

Suuret kaupungit, % vastaajistajoka tuntijoka päivämuutamia kertoja viikossa
Oppilas tulee myöhässä53037
Oppilaalta puuttuu tarvittavaa materiaalia175616
Oppilas ei ole tehnyt kotitehtäväänsä124228
Oppilas käyttää oppituntiin kuulmattomasti kännykkää/tablettia yms.142014
Oppilas kieltäytyy tekemästä annettua tehtävää11020
Oppilas kiroilee tunnilla31715
Oppilas haukkuu tai nimittelee toista oppilasta02023
Oppilas nimittelee tai haistattelee sinulle023

Muut kunnat, % vastaajista

joka tuntijoka päivämuutamia kertoja viikossa
Oppilas tulee myöhässä12130
Oppilaalta puuttuu tarvittavaa materiaalia94631
Oppilas ei ole tehnyt kotitehtäväänsä64236
Oppilas käyttää oppituntiin kuulmattomasti kännykkää/tablettia yms.7209
Oppilas kieltäytyy tekemästä annettua tehtävää1816
Oppilas kiroilee tunnilla21314
Oppilas haukkuu tai nimittelee toista oppilasta11422
Oppilas nimittelee tai haistattelee sinulle012
Alakoulut, % vastaajistajoka tuntijoka päivämuutamia kertoja viikossa

Oppilas tulee myöhässä

11132
Oppilaalta puuttuu tarvittavaa materiaalia84331
Oppilas ei ole tehnyt kotitehtäväänsä33443
Oppilas käyttää oppituntiin kuulmattomasti kännykkää/tablettia yms.027
Oppilas kieltäytyy tekemästä annettua tehtävää0913
Oppilas kiroilee tunnilla156
Oppilas haukkuu tai nimittelee toista oppilasta01623
Oppilas nimittelee tai haistattelee sinulle012
Yläkoulut, % vastaajistajoka tuntijoka päivämuutamia kertoja viikossa
Oppilas tulee myöhässä44932
Oppilaalta puuttuu tarvittavaa materiaalia 176016
Oppilas ei ole tehnyt kotitehtäväänsä145918
Oppilas käyttää oppituntiin kuulmattomasti kännykkää/tablettia yms.235017
Oppilas kieltäytyy tekemästä annettua tehtävää11126
Oppilas kiroilee tunnilla42929
Oppilas haukkuu tai nimittelee toista oppilasta11824
Oppilas nimittelee tai haistattelee sinulle012
Mihin olet jättänyt joskus puuttumatta? % vastaajista
Alakoulut
Oppituntiin kuulumaton kännykän/tabletin/soittimen käyttö8
Oppituntia häiritsevä keskustelu22
Ruma kielenkäyttö tunnilla7
Puutun aina, jos jotain ylläolevista tapahtuu79
Yläkoulut
Oppituntiin kuulumaton kännykän/tabletin/soittimen käyttö35
Oppituntia häiritsevä keskustelu30
Ruma kielenkäyttö tunnilla20
Puutun aina, jos jotain ylläolevista tapahtuu60

Lisää aiheesta:

Juontaja Mikko Suursalmi joutui pistokokeeseen suorassa lähetyksessä – osaisitko ratkaista nämä laskutoimitukset?Rehtorikysely: Liki kaikki koulut kertovat tuen tarpeessa olevien lasten määrän kasvaneen – pelkona "Ruotsin kuilu"Surullinen tulos: Yläkoululaisten ahdistuneisuus ja kiusaamisen kokemukset vain lisääntyneet korona-ajoista – "Kun kiusaaminen on viikoittaista..."THL:n kouluterveyskysely: Pojat kokevat tyttöjä enemmän kiusaamista aikuisten taholtaAlakoululaiset Jimi, Thomas ja Eliel kertovat, millaista koulukiusaaminen on: "Hirveän vihaisia kommentteja – ujot eivät uskalla someen liittyä"Nettikiusaaminen on raaistunut entisestään, paljastaa kyselytutkimus – "Pahimmillaan voi johtaa masennukseen ja hurjiinkin tekoikin"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 08:35
    Sotaharjoitukset

    Maavoimat jalkauttaa Ukrainan sodan oppeja – 15 000 varusmiestä ja reserviläistä sotaharjoituksiin

  • 08:14
    Teboil

    "Huonolta vaikuttaa" – Teboil-kauppiaat synkeinä taas uudesta yllätyksestä

  • 06:30
    Sanna Marin

    Marin-kohut menivät paikoin yli, Sipilää suojattiin medialta kuin "lapsikuningasta" – toimittajat arvioivat ministereiden kohtelun

  • 06:00
    Mielenterveys

    Marrasväsymys uuvuttaa suomalaisia – "Älytöntähän tämä on"

  • 05:35
    Sote

    Lappilaiset osoittavat mieltään Eduskuntatalolla