Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Opettaja väittää saaneensa potkut yläosattoman selfien takia – koulun oppilas sai haltuunsa exälle lähetetyn kuvan: "Maineeni on pilalla"

Shutterstock
Julkaistu 03.04.2019 19:31
Toimittajan kuva

Outi Jaatinen

outi.jaatinen@mtv.fi

25-vuotias opettaja väittää, että hän sai potkut yläosattoman selfien takia, jonka hän oli lähettänyt vuonna 2016 silloiselle poikaystävälleen. Naisen mukaan kuva päätyi jotenkin koulun oppilaan haltuun.

Matematiikan opettajana New Yorkissa sijaitsevassa Bellport Middle School -yläkoulussa työskennellyt Lauren Miranda väittää, että hänet erotettiin tehtävästään viime viikolla, koska koulun oppilas sai haltuunsa vanhan yläosattoman selfien, jonka hän oli aikoinaan lähettänyt silloiselle poikaystävälleen. Tapauksesta uutisoi muun muassa Washington Post -sivusto.

Poikaystävä työskenteli opettajana samassa koulupiirissä. Pari seurusteli hetken vuonna 2016, mutta he erosivat pian. Mirandalla ei ole aavistustakaan siitä, miten kuva sen jälkeen päätyi koulun oppilaan haltuun, sillä hän ei omien sanojensa mukaan ollut julkaissut sitä missään.

Syyttää koulua sukupuoleen kohdistuvasta syrjinnästä

Koulu erotti Laurenin tehtävästään. Nainen ei tätä hyväksynyt, vaan haastoi koulun ja koulupiirin oikeuteen. Hänen mukaansa kyse on sukupuoleen kohdistuvasta syrjinnästä. Hän vaatii päästä takaisin työhönsä ja haluaa lisäksi kolmen miljoonan dollarin, noin 2,6 miljoonan euron korvaukset.

– Urani ja maineeni ovat pilalla. Minut on leimattu, Miranda kertoi tiedotustilaisuudessa.

– Minulta on viety kaikki, minkä eteen olen tehnyt töitä 18-vuotiaasta lähtien – ja vain yhden selfien takia.

Lue myös: Koulua syytetään 12-vuotiaiden riisuttamisesta – "hihitteleviä" tyttöjä epäiltiin huumeidenkäytöstä

"Huono roolimalli oppilaille"

Newsday-sivuston mukaan Miranda tapasi koulun johtokunnan kahdesti ennen kuin hänet perjantaina erotettiin.

Naisen asianajajan mukaan kuulustelut olivat nöyryyttäviä.

– Lauren kutsuttiin tapaamiseen näiden miesten kanssa. Hänen kuvansa tuotiin tietokoneen näytölle ja häneltä kysyttiin, oliko hän kuvassa.

Mirandan asianajajan mukaan koulun hallinto kertoi hänelle, että hän ei voinut työskennellä tehtävässään, koska kuvan vuoksi hän oli huono roolimalli oppilaille. Lehtitietojen mukaan Miranda on kuitenkin aiemmissa arvioissa saanut kiitettävää palautetta työstään. 

Koulun johtokunta kieltäytyi kommentoimasta tapausta lehdistölle, koska tutkinta on kesken. Washington Postin mukaan on epäselvää, koituiko kuvan haltuunsa saaneelle oppilaalle mitään seuraamuksia.

Lähteet: Washingtonpost.com, Eu.usatoday.com, Yahoo.com

Lue lisää: Opettaja ei suostunut kutsumaan transpoikaa "pojaksi", sai potkut – oli kertonut "kaipaavansa oppilaan naisversiota"

Lisää aiheesta:

Opettaja muokkasi oppilaiden kuvat "siveellisiksi" Floridassa: "Karmea viesti nuorille tytöille"7-vuotiaan tytön luvattomasta hiustenleikkuusta syntyi rasismikohu Yhdysvalloissa – koulun näkökulma aivan toinen: "Tässä on ehkä käynyt niin..."Floridalaisopettaja jäi kiinni pornon katselusta etätunnilla – pian luurangot alkoivat kolista kaapissaOpettajan väitetään rankaisseen lasta saksilla – hiustupon leikkaamisesta järkyttynyt äiti: "En halua tämän miehen olevan lapseni lähellä"Opettajat poseerasivat kuvassa hirttoköyden kanssa – vanhemmat raivoissaanOpettajan harrastus oli liikaa koululle – video yksityisellä Facebook-sivulla johti erottamiseen
KouluTyöSyrjintäLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Koulu
  • 22.11.07:22
    Yhteiskunta

    Lahjakkaat oppilaat tunneilla tyhjänpantteina? "Oppilaiden väliset erot kasvaneet valtavasti"

  • 18.11.06:29
    Ruoka

    Helsinkiläisnuorten ostama lounasruoka voi pöyristyttää

  • 17.11.19:56
    Nigeria

    Asemiehet sieppasivat 25 koulutyttöä Nigeriassa

  • 17.11.06:00
    Politiikka

    Monilla nuorilla tarve päästä "hyvään" lukioon – opetusministeriltä termille uusi määritelmä

  • 12.11.15:28
    Poliisi

    Opiskelijoilta ja opettajilta rikosilmoituksia – poliisi aloittaa tutkinnan Helsinki Design Schoolista