Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Opettaja raivostui, kun kukaan ei saapunut tunnille – varttia myöhemmin selvisi nolo totuus

Kuivtuskuva.
Kuivtuskuva.Shutterstock
Julkaistu 30.08.2017 19:02

MTV LIFESTYLE

Opettajan tiukkasanainen sähköposti vaihtui anteeksipyyntöihin, kun hän tajusi oman mokansa.

Kun toisen vuoden opiskelija Lauren sai raivoisan sähköpostin professoriltaan, hämmennys oli melkoinen. Ilmeisesti kaikille luokan opiskelijoille viestin lähettänyt opettaja manasi sähköpostissaan oppilaitaan, joista yksikään ei ollut vaivautunut tulemaan tunnille.

Opettaja lähetti sähköpostinsa otsikolla "Pettynyt", ja kirjoitti, että "Tänään oli kurssin ensimmäinen päivä, eikä kukaan saapunut paikalle. Jos aiotte käyttäytyä näin koko lukukauden, jättäytykää suosiolla kurssiltani."

Viisitoista minuuttia myöhemmin opettaja tajusi kuitenkin yhden merkityksellisen seikan. Kyseessä oli nettikurssi.

Seuraava sähköposti olikin täynnä pahoittelua, ja saapui otsikolla "Olen pahoillani". Tässä viestissä luki: "Tietooni on juuri tullut, että tämä on nettikurssi. Kurssilla ei vaadita läsnäoloa luokassa. Olen hyvin pahoillani töykeästä sähköpostista. En ole idiootti, lupaan. Antakaa minulle anteeksi, luokka."

twiititKuvien lähteet: Twitter/SomeecardsKuvien lähteet: Twitter/Someecards

Lauren twiittasi kuvakaappaukset viesteistä rinta rinnan, ja twiitti levisi kulovalkean lailla. Sitä ehdittiin uudelleentwiitata kymmeniä tuhansia kertoja, ja tykkäyksiäkin sille oli kertynyt reilusti yli 200 000 ennen kuin Lauren suojasi twiittinsä.

Tarina herätti runsaasti keskustelua Twitter-käyttäjien keskuudessa.

Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen täältä. 

"Haluan myös tietää, minne hän meni? Niin kuin miten sitä voi vain keksiä luokkahuoneen numeron?"

Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen täältä. 

"Hän oli luultavasti niin loukkaantunut, kun kukaan ei saapunut paikalle. Minusta tuntuu niin pahalta."

Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen täältä. 

"Pettyneestä anteeksipyyntöön. Vähän niin kuin kaikki parisuhteetkin menevät."

Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen täältä. 

"Minulla on ollut oppilaita, jotka eivät ilmestyneet ensimmäiselle tunnille, koska luulivat sen olevan nettikurssi, kun se ei ollut. Yksi tyyppi ilmestyi viikolla 12."

Lähteet: Someecards, Teen Vogue

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Opiskelija palautti esseen, mutta mukaan lipsahti siihen kuulumaton kuva: ”Pahinta on, että näin opettajan heti palautuksen jälkeen…”Laura oli valmiina työhaastatteluunsa, kuukausi vain oli väärä – yrityksen valaiseva sähköposti palautti ajantajun: ”Halusin vajota maan alle"Lydia sai viestin tuntemattomasta numerosta – seurasi huvittava keskustelu: "Toivota minulle onnea"Mies sai viestin tuntemattomalta naiselta – keskustelulla yllättävä käänne: "Kieltäydyn uskomasta, että tämä on totta"Opiskelija palautti tehtävän myöhässä – paljasti rehellisesti, miksi: "Tämä on aika kiusallista"Opettaja heitti pois lemmikkietanat: Pikkutyttö järkyttyi – äidiltä hieman erilainen reaktio
KouluLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Koulu
  • 10.10.14:21
    Lahti

    Lahden koulupuukotuksesta epäilty vapautettu – huhut velkasuhteesta perättömiä

  • 10.10.10:00
    Sää

    Pekka Pouta povaa puolikuivaa syyslomaviikkoa

  • 10.10.06:03
    Seksi ja parisuhde

    Analyysi: Pornoa tekevä mies ei voimaannuttanutkaan

  • 9.10.10:25
    Sisäilma

    Tutkijat kumosivat väitteet koulujen kosteusvaurioista – eivät aiheuta lapsille astmaa: "Olihan se vähän yllättävää"

  • 9.10.09:37
    Huomenta Suomi

    Koululuokan melu voi vastata vilkkaan tien vieressä seisomista